کوچینگ کسب و کار چیست؟ وقتی می‌گوییم «مربی کسب‌ و کار»، ممکن است بلافاصله سخنرانان انگیزشی جذاب به نظرتان بیاید. اما کوچینگ کسب‌ و کار می‌تواند مهم‌ترین سرمایه‌ گذاری‌ای باشد که در حرفه یا کسب‌ و کار خود انجام می‌دهید. زیرا می‌تواند به طور مستقیم به شما نکات دنیای کسب‌ و کار را بیاموزد. مربی کسب‌ و کار در تلاش است تا بفهمد چگونه به مشتریان خود کمک کند. پیگیری یک مربی کسب‌ و کار یا کارآفرینی می‌تواند به عنوان یک منبع عالی برای همه انواع صنایع عمل کند.

چه یک حرفه‌ای در کسب‌ و کار باشید که برای ارتقاء تلاش می‌کنید یا کارآفرینی که می‌خواهید آینده شغلتان را بسازید، مربی کسب‌ و کار مناسب می‌تواند شما را در مسیری سودآور به سوی موفقیت قرار دهد. در این مقاله از سایت جامع کسب و کار انستیتو NBTI، می‌آموزید که یک مربی کسب‌ و کار چگونه به شما در تحقق اهدافتان کمک می‌کند.

کوچینگ کسب و کار چیست؟

کوچ‌های کسب‌ و کار به کارآفرینان، صاحبان مشاغل و حرفه‌ای‌ها به روش‌های مختلف کمک می‌کنند تا رشد کنند. آن‌ها معمولاً بر اساس یک برنامه ثابت کار می‌کنند تا بازخورد عملی، مشاوره شخصی و برنامه‌های رشد را برای مراجعان خود به اشتراک بگذارند تا درآمد شرکت را افزایش دهند، شغل خود را تسریع کنند یا رشد کسب‌ و کار را افزایش دهند.

هدف یک کوچ کسب‌ و کار، کمک به صاحبان کسب‌ و کار است که بر نقاط قوت رهبری خود تأکید کنند، نقاط ضعف را کاهش دهند و مسیر روشنی را ایجاد کنند که به آن‌ها کمک کند تصمیمات تجاری بهتری بگیرند و چشم‌ انداز کلی خود را آشکار سازند.

رسالت کوچینگ کسب و کار در مقابل مراجع

  • راهنمایی در تعیین اهداف بلندمدت و کوتاه‌ مدت کسب‌ و کار
  • برنامه‌ ریزی استراتژیک برای رشد و پایداری کسب‌ و کار شما
  • مشاوره حرفه‌ای طراحی‌ شده برای کمک به شما در به دست آوردن دیدگاه ارزشمند
  • ایجاد و بازنگری وظایف مختلف عملیات تجاری
  • مسئولیت‌ پذیری برای رسیدن به هدف در سازمان شما

مربی کسب‌ و کار از شما انتظار دارد که در طول جلسات، خود را کامل شرح دهید تا بتوانید با حمایت و همراهی مربی، روی کسب‌ و کار خود متمرکز شوید.

فرم درخواست مشاوره

چرا یک مربی کسب و کار نیاز داریم؟

  • خودآگاهی بیشتر و طرز فکر مثبت
  • شفافیت در مورد چگونگی موفقیت و مراحل مورد نیاز برای رسیدن به آن
  • توسعه مهارت‌های نرم انتقادی و تصمیم‌ گیری
  • مسئولیت‌ پذیری و رشد
  • افزایش عملکرد فردی، بهره‌ وری و اعتماد به نفس

چرا یک مربی کسب و کار نیاز داریم؟برای مدیران عامل، بنیانگذاران، و مدیران اجرایی، داشتن کوچینگ کسب‌ و کار ضروری است. رهبران به توسعه تیم‌ها کمک می‌کنند و مربیان تجاری به توسعه رهبران یاری می‌رسانند.

دستاوردهای مدیران در همراهی با کوچینگ کسب و کار

همراهی مدیران با کوچ کسب‌ و کار، دستاوردهای مهمی دارد که عبارتند از:

خودآگاهی بیشتر و طرز فکر مثبت

یک مربی کسب‌ و کار به شما کمک می‌کند تا خودآگاهی در تجارت را بیاموزید. به این معنا که بتوانید نقاط قوت خود و همچنین نقاط ضعف خود را که نیاز به توسعه بیشتر دارند، شناسایی کنید. هدف این است که از طریق خودآگاهی، کنترل بیشتری بر فرآیندهای خود داشته باشید و ذهنیت مثبتی ایجاد کنید که منجر به موفقیت می‌شود.

شفافیت در مورد مراحل لازم برای دستیابی به موفقیت

یک مربی کسب‌ و کار احتمالاً در موقعیت خود موفق است؛ زیرا مراجعانش در روندهای توسعه محور، به موفقیت دست یافته‌اند. مربیان با توجه به این موضوع، این تجربه را در اختیار شما هم قرار می‌دهند. مطمئناً، موفقیت برای هر شخص، معنای متفاوتی دارد. بنابراین آنها به شما کمک می‌کنند موفقیت را برای خودتان و اهداف تجاری‌تان مشخص کنید.

توسعه مهارت‌های نرم انتقادی و تصمیم گیری

همانطور که ذکر شد، مربیان کسب‌ و کار دارای تجربه تجاری قابل‌ توجهی هستند که از طریق آن می‌توانند به شما در توسعه مهارت‌های نرم حیاتی مورد نیاز برای دستیابی به موفقیت تجاری کمک کنند و به شما آموزش دهند که چگونه این مهارت‌ها را در تصمیم‌ گیری‌های تجاری خود به کار ببرید.

مسئولیت پذیری و رشد

یک مربی کسب‌ و کار هیچ سهم شخصی در سرمایه‌ گذاری شما ندارد، بنابراین بینش ارزشمند و بی‌طرفانه‌ای از کسب‌ و کار شما در وضعیت فعلی و فرآیندهایی که انجام می‌دهید، به شما می‌دهد. درک این که کسب‌ و کار شما برای یک فرد خارجی چگونه به نظر می‌رسد، به شما کمک می‌کند تا در برابر فرآیندهای خود، چه خوب و چه بد، مسئولیت‌ پذیر باشید و درک کنید که چه چیزهایی باید تغییر کند

افزایش عملکرد فردی، بهره وری و اعتماد به نفس

شما با کوچینگ کسب و کار، عملکرد، بهره‌ وری و اعتماد به نفس خود را نیز افزایش خواهید داد؛ زیرا کوچینگ کسب‌ و کار به شما کمک می‌کند تا ابتدا این موارد توسعه شخصی را  ارتقا دهید:

خودآگاهی و طرز فکر مثبت

مهارت‌های مورد نیاز برای تصمیم‌ گیری‌های تجاری ارزشمند

مسئولیت‌ پذیری برای فرآیندهای خود و تشخیص این که در کجا تغییر لازم است.

افزایش عملکرد فردی، بهره وری و اعتماد به نفسکجا می‌توان یک مربی کسب و کار پیدا کرد؟

در این مکان‌ها می‌توانید به دنبال مربی توانای کسب‌ و کار باشید:

جست و جوی اینترنتی

وبسایت‌ها منبع ارزشمندی برای یافتن یک مربی کسب‌ و کار است، زیرا می‌توانید پروفایل‌ها را برای مهارت‌های خاص مرتبط با نیازهای خود مرور کنید، رتبه‌ بندی‌ها و نظرات مراجعان را نیز مرور کرده و یک نمای کلی از هزینه‌ها هم دریافت نمایید. با این روش می‌توانید به راحتی متوجه شوید که آیا آن‌ها با نیازهای شما مطابقت دارند و آیا مراجعان قبلی از آنها رضایت دارند یا خیر.

ارجاعات

هنگامی که به دنبال یک مربی کسب‌ و کار هستید، ارجاعات به شما کمک می‌کنند تا یک تایید صادقانه از یک مراجع قبلی یا فعلی در مورد میزان موفقیت مربی کسب‌ و کار به دست آورید. علاوه بر این، می‌توانید در مورد مدل مربیگری آن‌ها سؤال کنید و این که آیا ارجاع‌ دهنده احساس کرده است که با این مربی توانسته به اهداف خود برسد یا خیر.

لینکدین

لینکدین راهی عالی برای یافتن مربیان کسب‌ و کار است. زیرا مملو از متخصصان حرفه‌ای است. می‌توانید از ارتباطات خود درخواست ارجاع دهید یا به سادگی نمایه‌های مربیان را مرور کنید تا درکی از پیشینه و مجموعه مهارت‌های آن‌ها پیدا کنید و توصیفات و تأییدیه‌های مراجعان قبلی را نیز بخوانید.

تجربه‌های کاربری از استخدام مربی کسب‌ و کار

در جستجوی اینترنت می‌توان در مورد موفقیت چشمگیر خدمات مربیگری کسب‌ و کار، مواردی را یافت. در آماری از بین مشتریان کوچینگ کسب‌ و کار مورد بررسی، بیش از ۸۵٪ مزایای مالی را گزارش کردند که بسیار بیشتر از سرمایه‌ گذاری آن‌ها برای استخدام یک مربی کسب‌ و کار بود و ۷۰٪ نیز بهبود عملکرد کاری و مهارت‌های ارتباطی را گزارش کردند.

از یک مربی کسب و کار چه انتظاری باید داشت؟

هنگامی که با یک مربی کسب‌ و کار همراهید، یک شریک باتجربه در رشد پایدار کسب‌ و کار استخدام می‌کنید. مربی کسب‌ و کار به شما کمک می‌کند چشم‌ انداز کسب‌ و کار خود را روشن کنید تا با اهداف شخصی و حرفه‌ای شما همسو شود. یک مربی این مهارت را دارد که «جنگل را از میان درختان ببیند» و به اولویت‌ بندی کار شما کمک کند.

داشتن یک مربی کسب‌ و کار در کنار شما، به شما قدرت می‌دهد تا از ابزارهای کلیدی برای درک کسب‌ و کارتان استفاده کنید. همان‌ طور که با یک مربی کسب‌ و کار همکاری می‌کنید، فرآیندهای موثری را برای رسیدگی به چالش‌ها، کشف خواهید کرد.

با کوچینگ کسب و کار به سوی موفقیت گام بردارید

مربیان کسب‌ و کار اغلب محتوای تجربی و تخصصی خود را به اشتراک می‌گذارند که فلسفه کسب‌ و کار دقیقاً به آن نیاز دارد. اگر کارهای قبلی آن‌ها را بخوانید، می‌توانید درک روشنی از پیشینه، مهارت، روش مربیگری و حتی شخصیت آنان پیدا کنید. صرفنظر از این که چگونه یک مربی کسب‌ و کار پیدا می‌کنید، لازم است توجه داشته باشید که حتماً باید یک جلسه آشنایی با او داشته باشید تا اهداف خود را برایش توضیح دهید و نگرشش را مطابق با اهدافتان بسنجید.

پرسش‌های پرتکرار در زمینه کوچینگ کسب و کار

مربی کسب‌ و کار چه می‌کند؟

مربی کسب‌ و کار یک مربی حرفه‌ای است که از صاحبان مشاغل حمایت می‌کند و به آنان آموزش، راهکار و انگیزه می‌دهد. هنچنین توصیه‌هایی را برای چشم‌ انداز رشد و اهداف یک شرکت ارائه می‌دهد. ضمن اینکه استراتژی‌هایی را برای کمک به رشد کسب‌ و کار پیاده‌ سازی و اولویت‌ بندی می‌کنند.

کوچینگ استراتژی کسب و کار چیست؟

مربی استراتژی کسب‌ و کار یک متخصص دنیای واقعی است که به سازندگان کسب‌ و کار، آژانس‌ها و کارآفرینان جدید یا در حال مبارزه کمک می‌کند تا مهارت‌ها، سیستم‌ها و استراتژی‌های خود را کاهش دهند تا به اهداف کوتاه‌ مدت و بلندمدت برسند، درآمد بیشتری کسب کنند، زمان خود را آزاد کنند و تاثیر بگذارند.

مربی زندگی تجاری کیست؟

یک مربی کسب‌ و کار، شخصی حرفه‌ای است که با صاحبان یا مدیران کسب و کار به صورت انفرادی کار می‌کند تا به آن‌ها کمک کند مهارت‌های رهبری خود را بهبود ببخشند، استراتژی‌های تجاری خود را توسعه دهند و بر چالش‌ها غلبه کنند تا به موفقیت‌های کلان در تلاش‌های تجاری خود دست یابند.