مشاوره مدیریت پروژه چیست؟ راهکاری برای نجات تجارت و کسب و کار : برای دستیابی به اهداف استراتژیک تجارت، باید ظرفیت‌های مدیریت پروژه خود را بهبود دهید. برای انجام این کار، بسیاری از مشاغل به دنبال کمک مشاوران حاذق در این زمینه هستند. این مطلب از NBTI به شما کمک می‌کند تا همه نکات مهم درباره مشاوره مدیریت پروژه را بیاموزید.

به شما آموزش می‌دهیم تا متوجه شوید که مشاوره مدیریت در پروژه به چه معناست؟ مشاوران مدیریت باید چه مهارت‌هایی را داشته باشند؟ تفاوت مشاوران مدیریت در پروژه با مدیران پروژه را نیز به خوبی درک می‌کنید. پس برای رسیدن به اهداف تجاری خود و موفقیت در پروژه، به شما پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای مطلب همراه ما باشید.

مشاوره مدیریت پروژه به چه معناست؟ بررسی مهم‌ترین وظیفه مشاوران

ابتدا شما عزیزان باید با مفهوم مدیریت در پروژه آشنا شوید. مشاور پروژه، نوعی حرفه است که توصیه‌های تخصصی را به مشتریان در مورد نحوه مدیریت پروژه ارائه می‌دهد. مشاوران مدیریت در پروژه می‌توانند به کسب‌وکارها در حل مشکلات مربوط به رهبری، عملیات، عملکرد و موارد دیگر کمک کنند. مشاور مدیریت پروژه نقش‌های بسیار زیادی دارد. اما تعدادی از وظایف اصلی آن‌ها موارد زیر هستند.

  • آشنایی با کسب‌وکار شرکت
  • هدایت برخی از جنبه‌های پروژه از جمله هدایت اعضای یک تیم پروژه، کمک به مدیر پروژه در ایجاد یک استراتژی صحیح
  • ارزیابی ریسک پروژه
  • کمک به توزیع مناسب منابع پروژه موجود
  • توسعه راه‌حل‌های نوآورانه برای دستیابی به اهداف سازمان
  • تجزیه‌وتحلیل داده‌های مرتبط با کسب‌وکار برای شناسایی مشکلات در پروژه‌ها قبل از بروز
  • تنظیم استراتژی‌های مدیریت در پروژه
  • ایجاد طرح‌های پروژه
  • ایجاد نقشه راه
  • مشاوره به تیم پروژه در زمینه‌های تخصصی آن‌ها

یک مشاور پروژه درباره نحوه مدیریت و حمایت از پروژه نکاتی را به شما آموزش می‌دهد. مشاوران دارای مهارت‌ها و دانش مربوطه، برای کمک به کسب‌وکارها برای تصمیم‌گیری صحیح در طول چرخه عمر پروژه هستند. مشاوران مدیریت در پروژه از ابزارها و تکنیک‌های مختلفی برای اطمینان از اجرای صحیح و کارآمد پروژه‌ها استفاده می‌کنند.

مهارت‌های مورد نیاز برای مدیریت و مشاوره پروژه؛ ویژگی‌های طلایی مدیر پروژه

مدیریت و مشاوره پروژه، حرفه‌ای حساس و تخصصی است. این مشاوران در واقع موفقیت و پیشرفت در تجارت را تضمین می‌کنند. پس این مشاوران باید مهارت‌های مختلف و تخصصی داشته باشند. لیست مهارت‌های مورد نیاز برای یک مشاور مدیریت در پروژه بسیار طولانی است. بااین‌حال، در ادامه به 6 مورد از مهم‌ترین ویژگی‌های طلایی مشاوره مدیر پروژه می‌پردازیم.

این مقاله را حتما بخوانید: تاثیر منفی گرایی بر موفقیت کاری

فرم درخواست مشاوره

1- مهارت های سازمانی؛ کاهش خطرات پروژه و افزایش کیفیت پروژه

مشاوران مدیریت در پروژه اغلب درگیر مشاوره در مورد بسیاری از جنبه‌های مختلف پروژه هستند. آن‌ها باید به گونه‌ای پروژه را سازماندهی و مدیریت کنند تا بهترین نتایج ممکن را در مدت زمان محدود به دست آورند. پس، مشاوران به مهارت‌های سازمانی قوی مانند اولویت‌بندی پروژه، برنامه‌ریزی، تصمیم‌گیری و موارد مشابه نیاز دارند. این مهارت‌ها آن‌ها را قادر می‌سازد تا خطرات پروژه را کاهش و کیفیت پروژه مشتری را افزایش دهند.

مهارت های سازمانی2- مهارت های فنی؛ ارائه توصیه‌های مفیدتر و کاربردی تر

مشاوران مدیریت در پروژه با توجه به ماهیت شغلی، باید در زمینه تخصصی خود مهارت‌ها و دانش فنی خاصی داشته باشند. به‌عنوان‌مثال، اگر شخصی به عنوان مشاور در یک شرکت ساختمانی استخدام شود؛ باید برخی از اصول ساخت‌وساز را بداند.

همچنین، اگر یک مشاور برای یک شرکت فناوری اطلاعات کار می‌کند. باید دانش کافی توسعه نرم‌افزار برای کمک به پروژه را داشته باشد. این مهارت به آن‌ها امکان می‌دهد در حین کمک به پروژه، توصیه‌های مفیدتری ارائه دهند. این مهارت‌ها را می‌توان از طریق دوره‌ها و آموزش‌های تخصصی به دست آورد.

4- مهارت های تحلیلی؛ تصمیم گیری صحیح

مشاوران پروژه باید دارای مهارت‌های تحلیلی باشند؛ زیرا وظیفه آن‌ها تجزیه‌وتحلیل بخش‌هایی از پروژه است که نیاز به بهبود دارند. مشاوره مدیریت پروژه نیاز به تفکر انتقادی دارد. تفکر انتقادی به مشاوران امکان می‌دهد وضعیت پروژه و همچنین بازاری که پروژه برای آن ایجاد شده است را درک کنند. علاوه بر این، توانایی انجام تحقیقات خوب برای جمع‌آوری تمام اطلاعات مورد نیاز، بسیار مهم است. مهارت‌های تحلیلی آن‌ها را قادر می‌سازد تا تصمیم‌گیری کنند. همچنین استراتژی‌های تجاری درستی را توسعه دهند.

5- مهارت های مدیریت؛ هدایت کردن درست پروژه

مهارت‌های مدیریت برای مشاوران پروژه بسیار مهم است. این مهارت به مدیران پروژه کمک می‌کند تا تیم پروژه را در جهت درست هدایت کنند. مهارت‌های مدیریتی قوی به مشاوران و تیم کمک می‌کند تا کارآمدتر کار کنند. به‌عنوان‌مثال، آن‌ها باید در مربیگری و راهنمایی خوب باشند، زیرا باید به هدایت تیم پروژه در جهت درست کمک کنند. علاوه بر این، مهارت‌های حل مسئله هنگام برخورد با مسائلی که در حین کار روی پروژه ظاهر می‌شوند، مورد نیاز است.

6- مهارت های بین فردی؛ برقراری ارتبط خوب برای غلبه بر چالش ها

توانایی برقراری ارتباط خوب با تیم برای تکمیل پروژه‌ها و غلبه بر چالش‌ها بسیار مهم است. مشاوران پروژه باید مهارت‌های بین‌فردی قوی داشته باشند. آن‌ها باید بتوانند ایده‌ها و وظایف را به طور مؤثر از طریق گزارش‌ها، ارائه‌ها، ایمیل‌ها و سایر وسایل ارتباطی منتقل کنند. مشاوران باید شنوندگان خوبی نیز باشند.

این مقاله نیز برای شما مفید خواهد بود: چگونه مشتری جذب کنیم

مشاوران مدیریت در پروژه باید به پیشنهادها و مشکلاتی که از مشتریان یا اعضای تیم دریافت می‌کنند گوش دهند. با گوش دادن فعال می‌توانند به آن‌ها در بهبود پروژه کمک کنند. ازآنجایی‌که مشاوران پروژه با تیم‌های مختلفی کار می‌کنند که معمولاً با آن‌ها ناآشنا هستند؛ یافتن زمینه‌های مشترک برای همسو کردن اهداف و انتظارات بسیار مهم است. در واقع مشاوره مدیریت پروژه به عنوان یک رشته مجموعه‌ای از مهارت‌ها است و یادگیری بسیاری از آن‌ها یک شبه غیرممکن است.

مشاوره یا مدیر مهارت های بین فردیپروژه؛ تفاوت مشاور با مدیر در پروژه چیست؟

باوجوداینکه نقش مشاور مدیریت در پروژه کاملاً مشخص است. هنوز هم سردرگمی بین مشاوران مدیریت در پروژه و مدیران پروژه وجود دارد. هر دوی این متخصصان می‌توانند در طول چرخه عمر پروژه با هم کار کنند. اگر شما عزیزان برای تجارت خود به دنبال مشاوران حاذق پروژه می‌گردید؛ به انستیتو NBTI مراجعه نمایید تا شما را از هر جهت یاری و کمک کنند. تفاوت اصلی بین مشاور مدیریت در پروژه با مدیر پروژه در جدول زیر اشاره شده است.

مشاور مدیریت پروژه مدیر پروژه
مشاور مدیریت در پروژه شخص ثالثی است که شرکت می‌تواند در صورت نیاز به دنبال خدمات او باشد. مدیر پروژه یکی از اعضای داخلی تیم شرکت است.
مشاور پروژه برای ارائه تخصص در زمینه‌هایی که خارج از تخصص شرکت هستند استخدام می‌شود. مدیر پروژه کسی است که پروژه را به سمت تکمیل موفقیت‌آمیز هدایت می‌کند.
مشاوران به مدیران کمک می‌کنند تا استراتژی‌های مناسب برای اجرای پروژه را انتخاب کنند. آنها مسئول تیم، منابع، مواد و مهلت‌ها هستند.
مشاوران ممکن است برای بررسی و بازنگری فرایندهای مدیریت پروژه فعلی در شرکت استخدام شوند. مدیران از ابتدا تا انتها پروژه را همراهی می‌کنند

مشاوره مدیریت پروژه را از NBTI بخواهید!

اجرای پروژه‌ها می‌تواند کار دشواری باشد. به همین دلیل است که بسیاری از شرکت‌ها از دانش و تخصص مشاوره مدیریت پروژه کمک می‌گیرند. مشاوران مدیریت در پروژه، مشاوره حرفه‌ای می‌دهند. همچنین استراتژی‌هایی را توسعه می‌دهند که به موفقیت پروژه‌ها کمک می‌کند. چه بخواهید یک مشاور مدیریت در پروژه استخدام کنید یا یک مشاور پروژه شوید.

دانستن اینکه این متخصصان دقیقاً چه مهارت‌هایی لازم دارند کمک می‌کند. در این مطلب درباره تعریف دقیق مشاوران پروژه و مهارت‌های آن‌ها نکات مهمی را بیان کردیم. امیدواریم این مقاله به شما در درک بهتر نقش مشاوران پروژه کمک کرده باشد.

شما عزیزان برای تجارت و پروژه خود می‌توانید از انستیتو NBTI کمک بگیرید. این انستیتو مشاوران حاذق و باتجربه‌ای را به شما معرفی خواهد کرد. همچنین با ترکیب سه ابزار نوروبیزینس، کوچینگ سازمانی و تحول دیجیتال شما را در توسعه کسب و کارتان همراهی می‌کنند. مشاوران مجموعه NBTI به تجارت شما کمک می‌کنند تا بتوانید کسب‌وکار خود را از تورم و خطرات مختلف بازار در ایران مصون نگه دارید. برای مشاوره در تایم اداری ۸ صبح تا ۵ بعدازظهر می‌توانید با شماره‌های 44023844-021 و 09387030740 تماس بگیرید.

سؤالات متداول درباره مشاوره مدیریت پروژه

مشاور مدیریت در پروژه چه کاری انجام می‌دهد؟

این مشاوران به سازمان‌ها در زمینه اجرای پروژه از ابتدا تا انتها مشاوره می‌دهند. آنها وظایفی مانند تعریف محدوده پروژه، تعیین اهداف و نقاط عطف، توسعه زمان‌بندی، مدیریت منابع و اطمینان از تحویل پروژه در بودجه و به موقع را دارند.

مزایای به کارگیری مشاوران پروژه چیست؟

از جمله نکات مثبت مشاوره مدیریت در پروژه، بهبود عملکرد پروژه، افزایش کارایی و کاهش هزینه‌ها است. همچنین مشاوران انبوهی از تجربه و دانش از بهترین شیوه‌ها را دارند که سازمان‌ها برای بهبود فرایندهای خود از آنها استفاده می‌کنند.

معایب مشاوره مدیریت پروژه چیست؟

استخدام مشاور مدیریت در پروژه می‌تواند گران باشد. سازمان‌ها ممکن است به مشاور وابسته شوند که می‌تواند توانایی آنها را برای مدیریت مستقل پروژه‌ها در آینده محدود کند. سازمان‌ها ممکن است در برابر تغییرات مقاومت کنند، عمدتاً اگر به کار با مشاوران یا اجرای فرایندهای جدید عادت نداشته باشند.

آیا تبدیل شدن به یک مشاور مدیریت در پروژه یک گزینه شغلی خوب است؟

این می‌تواند گزینه شغلی خوبی برای افرادی با مهارت‌های مدیریت در پروژه قوی باشد. حقوق رقابتی، انعطاف‌پذیری و فرصت کار در پروژه‌ها و صنایع مختلف، توسعه و گسترش مداوم مهارت‌های فرد را ارائه می‌دهد.

هزینه مشاوره مدیریت در پروژه چقدر است؟

هزینه‌ای که یک شرکت برای مشاوره می‌پردازد بسته به عوامل مختلفی مانند تحصیلات، گواهینامه‌ها، تجربه، مهارت‌ها و غیره متفاوت است.