با خواندن این مقاله از ماهیت و مفهوم بیزنس‌کوچینگ، آموزش بیزنس‌کوچینگ، پیش‌نیازهای آموزشی، دوره‌‌ی جامع بیزنس‌کوچینگ در انستیتو NBTI، کوچینگ عملکرد، کوچینگ شغلی و کوچینگ کسب و کار، بیشتر خواهید دانست.

بیزنسکوچینگ چیست؟

بیزینس کوچینگ (Business Coaching) فرایندی است که سعی دارد یک کسب‌وکار را از جایی که اکنون در آن قرار دارد و الزاماً بهترین نقطه در کسب‌ و کارش نیست؛ به جایی ببرد که مالک کسب‌ و کار تمایل و توانمندی دارد به آن برسد. بیزینس‌کوچینگ مجموعه‌ای از مهارت‌ها و توانمدی‌هایی است که کمک می‌کند تا افراد در زندگی شخصی و علی‌الخصوص کاری خود عملکرد بهتری داشته باشند و کوچ در این مسیر، راه را برای رسیدن به این اهداف و موفقیت فرد هموار می‌کند.
هدف اصلی بیزنسکوچینگ

در بیزینس کوچینگ قرار است به صاحبان و مدیران کسب‌وکارها کمک کنیم تا چشم‌انداز و ماموریت کسب‌وکار خود را روشن و شفاف کنند و در این مسیر با سیستم‌سازی و مرتب‌سازی ساختارهای کسب‌وکاری، کمک کنیم تا وقت مدیر آزادتر شود و به ساز و کارهای مدیریتی بپردازد. تا هم خود فرد رشد کند و هم کسب و کارش توسعه پیدا کند.

بین سخت کار کردن و هوشمندانه کار کردن تفاوت بسیار است. یک فرد می‌تواند سال‌ها با سعی و خطا کاری را انجام دهد و بعد از تلاش‌های بسیار، راه درست انجام کاری را یاد بگیرد یا می‌تواند با استفاده از دانش و علم و راه‌های مدون سریع‌تر و هوشمندانه‌تر به سمت هدف خود پرش کند. ما در فرآیند بیزینس کوچینگ می‌خواهیم با روش‌های آزموده شده‌ی اصولی کسب‌وکار خود را سیستم‌سازی و ساختارسازی کنیم تا به سمت توسعه‌ی کسب و کار خود، پرش کنند. هدف بیزنس‌کوچینگ در یک جمله عبارت است از: تسهیل (آسان‌تر و سریع‌تر) کردن مسیر رشد و توسعه‌ی کسب و کار شما.

چرایی آموزش بیزنس کوچینگ

چرایی آموزش بیزنسکوچینگ

آموزش بیزینس کوچینگ، فرآیندی است که طی آن مهارت‌ها و راهکارهای لازم برای تحقق اهداف یک مدیر یا صاحب کسب و کار، پیشرفت یا اصلاح بخش‌های بیزینس، بررسی، کلاسه‌بندی و آموزش داده می‌شود. در واقع آموزش این حرفه، شامل مهارت‌های لازم برای بررسی، دسته‌بندی، ساختاربندی، سیستم‌سازی و اجرای تمام آیتم‌های یاد شده در سازمان است.

بیزینس‌کوچ فردی است که با اهداف ذیل آموزش می‌بیند:
۱/ می‌تواند تجربه‌ها و اصول استاندارد ایجاد کسب و کار را در سازمان‌ها به مرحله‌ی اجرایی درآورد
۳/ با فرآیند ایجاد و اصلاح کسب و کارها همراه شود
۴/ با انواع روش‌هایی که آموزش می‌بیند، راهکارهای متناسب با نیاز هر کسب و کار را تدوین و استراتژی رشد و توسعه‌ی سازمان‌ها را ارائه دهد.
۴/ مهارت‌های رهبری و استراتژی‌محور در حوزه‌ی تجارت جهانی را فرامی‌گیرد.

فرم درخواست مشاوره

آموزش بیزینسکوچینگ برای چه کسانی مناسب است؟

همه کسب و کارها دارای چارچوب و ساختارهای مشخصی هستند. بسته به نوع سازمان و کسب و کار، این ساختارها تفاوت‌هایی با هم دارند. برای درک بهتر این مسئله، فرآیند ساخت یک ساختمان را در نظر بگیرید. چارچوب ساخت و مواد به کار رفته در همه‌ی ساختمان‌ها مشخص است و از استاندارد خاصی پیروی می‌کند؛ درحالی که ممکن است ساختمان‌ها به لحاظ ظاهری، تعداد اتاق و موارد دیگر با هم متفاوت باشند.
برای سازمان‌ها و کسب و کارها نیز با توجه به نوع و حجم فعالیت، نحوه‌ی به کار بردن ابزارها و منابع انسانی متفاوت است. مثلاً یک کسب و کار به یک انبار معمولی نیاز دارد و کسب و کاری دیگر به انبار حرفه‌ای یا بیزینسی. که اقتضای تفاوت هر سازمان، باز هم شبکه‌ای دیگر از تفاوت‌ها را می‌سازد و سازمانی به برنامه‌ی حسابداری ساده نیاز دارد؛ در حالی که بیزینسی دیگر با برنامه‌های حسابداری به صورت پیشرفته کار می‌کند.
همه مدیران برای تحقق اهداف کسب و کار خود می‌توانند از حضور بیزینس‌کوچ استفاده کنند. بیزینس‌کوچ، با تجربه و دانشی که در کسب وکارهای مختلف کسب کرده است، تلاش می‌کند با تعیین استراتژی مناسب و تعریف اقدامات مناسب این اهداف محقق شوند.
آموزش بیزنس‌کوچینگ مناسب تمام افرادی است که توان تحلیل و رهبری مسائل درون‌فردی خود را دارند و با آموزش‌های ما به توان تحلیل و رهبری مسائل فرافردی، سازمانی و بیزنسی می‌رسند.

دوره‌ی جامع بیزنس‌کوچینگ

دورهی جامع بیزنسکوچینگ

اغلب سازمان‌ها برای توسعه‌ی خود برنامه‌ریزی‌های مختلفی انجام می‌دهند، ازجمله بودجه‌های زیادی که صرف آموزش‌های ضمن خدمت و ارتقاء سطح عملکرد کارکنان خود می‌نمایند. اما سوال اینجاست که این آموزش‌ها تا چه حد بر سطح عملکرد کارکنان تاثیر می‌گذارد؟ هرگاه صحبت از بهبود کیفیت عملکرد در سازمان‌ها می‌شود، بلافاصله از دوره‌های آموزشی بلند مدت و کوتاه مدت، سمینارها و همایش‌ها استفاده می‌شود؛ در حالی که کمترکسی می‌پرسد آیا واقعاً مشکل در ندانستن است؟ با نگاهی دقیق در می‌یابیم که مشکل اساسی در عملیاتی نشدن دانسته‌هاست، نه در ندانستن!

هدف از برگزاری دوره‌ی جامع بیزنس‌کوچینگ، توسط انستیتو NBTI استفاده از رویکردی جامع، موثر و هدف‌محور به نام کوچینگ است که به عنوان یک حامی در کنار شما، مجموعه،  سازمان و کسب و کار شماست. در دوره‌ی جامع بیزنس‌کوچینگ، طی مدت زمان سه ماه بر مبنای مهارت‌هایی که به صورت مستمر و هفتگی آموزش داده می‌شود، پیگیری‌ها، پشتیبانی‌ها و مشاوره‌های حرفه‌ای تیم انستیتو NBTI هم ضمیمه‌ی دوره‌ها خواهد بود؛ تا نتیجه‌ی متفاوت و مطلوب حاصل گردد.

در مدت آموزش این دوره، چالش‌ها و عارضه‌های شخصی و مدیریتی، ظهور و بروز خواهند کرد. دوره‌ی جامع بیزنس‌کوچینگ، فرصتی ناب در جهت ارتقاء مهارت‌های کوچینگ عملکرد، کوچینگ کسب و کار، کوچینگ مشاغل و تغییر در الگوهای رفتاری مدیران و صاحبان کسب و کار است.
هدف از دورهی جامع بیزنسکوچینگ انستیتو NBTI

هدف از برگزاری دوره‌ی جامع بیزنس‌کوچینگ در مجموعه‌ی ما، آموزش و یادگیری اصول کوچینگ، کوچینگ فردی، کوچینگ سازمانی، مایندست کوچینگ سازمانی، کوچینگ شغلی، کوچینگ عملکرد، کوچینگ کسب و کار، مهارت‌ها و ابزارهای کوچینگ سازمانی خواهد بود. در این دوره، مدیران و کوچ‌های کارآزموده‌ی موسسه‌ی NBTI ، نحوه‌ی تیم‌سازی اصولی برمبنای مهارت‌های 16 گانه‌ی کوچینگ سازمانی را به مدیران و دانش‌پذیران آموزش خواهند داد. نحوه و قیمت برگزاری دوره‌ی جامع بیزنس‌کوچینگ در قسمت صفحه محصولات سایت ما موجود است. 

اهمیت آموزش دورهی جامع بیزنسکوچینگ

انستیتو NBTI با درنظر گرفتن شکاف‌های عملیاتی در سطوح عالی مدیریتی کشور به اهمیت هر چه بیشتر پیاده‌سازی فرایند کوچینگ سازمانی درکسب و کارها پی برده و بدین منظور علاوه بر اقدامات مشاوره‌ای و پشتیبانی، برای آموزش هدفمند مدیران ارشد و میانی سازمان‌ها تدابیر دوره‌های کوچینگ سازمانی را اندیشیده است. 

دوره‌ی جامع بیزنس‌کوچینگ به چه افرادی توصیه میشود؟

این دوره برای کارشناسان و مدیران ارشد و میانی سازمان‌ها مناسب خواهد بود؛ همچنین افرادی که به توانمندی همه جانبه‌ی فردی و اجتماعی خود اهمیت می‌دهند و شوق یادگیری دارند، می‌توانند از این دوره‌ها استفاده کنند.
لازم به ذکر است که انستیتو NBTI محتوای این دوره را از اصولی‌ترین مهارت‌های پایه آموزش می‌دهد. و شرکت در این دوره‌ها نیاز به پیش‌نیاز علمی خاصی نداشته و تمامی مباحث را از سطح مقدماتی تا پیشرفته پوشش می‌دهد.

جمع بندی

سعی کردیم در این مقاله، محتوای مفیدی از اهداف، چرایی، فرآیند و مزایای دوره‌ی آموزشی جامع بیزنس‌کوچینگ را در اختیار کاربران قرار دهیم. ضمن پرداختن به دستاوردهای دانشپذیران پس از اتمام این دوره که بدین صورت است. شما بعد از اتمام این دوره، قادرخواهید بود تیم‌سازی کنید؛ همچنین می‌توانید تیم‌هایی راکه ساخته‌اید، کوچ کنید. توانایی حل مسئله و فرآیند تصمیم‌گیری شما در سازمان و مجموعه‌ها افزایش پیدا می‌کند و برای سازمان خود یک کوچ/ منتور کارا می‌شوید.