بهترین سرمایه گذاری های 2024 کدام است؟ چه در بازارها تازه کار باشید یا یک حرفه‌ای باتجربه، سرمایه گذاری‌های کم ریسک، گزینه‌ای عالی برای سرمایه گذاران محافظه کار هستند که می خواهند از پول خود در برابر ضررهای احتمالی محافظت کنند و در عین حال از رشد متوسط سود ببرند.

درک این نکته مهم است، در حالی که سرمایه گذاری در دارایی‌های کم خطر می‌تواند سرمایه شما را حفظ کند، میزان بازدهی شما را نیز محدود می‌کند. مزایای سرمایه گذاری کم ریسک شامل تنوع بیشتر است و به ویژه برای افرادی که برای اهداف مالی کوتاه مدت مانند پیش پرداخت خانه پس انداز می‌کنند، مفید است.

مدیریت ریسک در سرمایه داری چیست؟

مدیریت ریسک فرآیند تعیین ریسک‌های بالقوه مرتبط با سرمایه گذاری‌های فردی، پرتفوی‌ها و استراتژی‌های مدیریت مالی، مادام العمر است. صرفنظر از میزان تحمل ریسک شخصی خود، باید به صورت دوره‌ای تصمیمات مالی فردی و تصویری بزرگ خود را ارزیابی کنید تا مطمئن شوید که با ارزش‌ها و اهداف شما همسو هستند.

بهترین روش‌های سرمایه گذاری؛ مطمئن و سودرسان

اصطلاح “سرمایه گذاری” ممکن است تصاویری از بورس اوراق بهادار نیویورک را به ذهن متبادر کند، یا شاید فکر می‌کنید این روشی است که فقط برای افراد ثروتمندتر در نظر گرفته شده است. اما اینگونه نیست و وقتی مسئولانه انجام شود، سرمایه گذاری راهی عالی برای رشد پول شماست. بسیاری از انواع سرمایه گذاری‌ها تقریباً برای هر کسی بدون در نظر گرفتن سن، درآمد یا شغل قابل دسترسی است.  در اینجا برخی از سرمایه گذاری‌ها را برمی شماریم:

1. سهام رشد

بررسی اجمالی: در دنیای سرمایه گذاری، سهام‌ها در حال رشد فراری هستند. آنها وعده رشد بالا و در کنار آن بازده سرمایه گذاری بالا را می‌دهند. بیشترین رشد سهام‌ها اغلب برای شرکت‌های فناوری هستند، اما لازم نیست حتماً اینطور باشند. این شرکت‌ها عموماً تمام سود خود را به کسب و کار بازمی‌گردانند، بنابراین به ندرت سود سهام پرداخت می‌کنند، حداقل تا زمانی که رشدشان کاهش پیدا نکند.سهام رشد

برای چه کسانی مناسب است؟ اگر می‌خواهید سهام رشد فردی بخرید، باید شرکت را به دقت تجزیه و تحلیل کنید و این ممکن است زمان زیادی را ببرد. به دلیل نوسانات موجود در سهام در حال رشد، باید تحمل ریسک بالایی داشته باشید یا متعهد شوید که سهام را حداقل برای سه تا پنج سال نگه دارید.

فرم درخواست مشاوره

ریسک‌ها: سهام در حال رشد می‌تواند مخاطره‌آمیز باشد؛ زیرا اغلب سرمایه‌گذاران نسبت به درآمد شرکت، هزینه زیادی برای سهام می‌پردازند. بنابراین وقتی یک بازار نزولی یا رکود فرا می‌رسد، این سهام‌ها می‌توانند خیلی سریع ارزش خود را از دست بدهند. مثل این است که محبوبیت ناگهانی آنها در یک لحظه ناپدید می‌شود. با این حال، سهام رشد یکی از پرسودترین و بهترین عملکردهای سرمایه گذاری در طول زمان بوده است.

سود: بزرگترین شرکت‌های جهان – آلفابت‌ها و آمازون‌ها – شرکت‌هایی با رشد بالا بوده‌اند، بنابراین اگر بتوانید شرکت مناسبی را پیدا کنید، پاداش به طور بالقوه نامحدود است.

2. صندوق‌های سهام

نمای کلی: یک صندوق سهام شامل مجموعه‌ای از سهام است که اغلب با یک موضوع یا دسته‌بندی خاص، مانند سهام آمریکایی یا سهام بزرگ، متحد می‌شوند. شرکت صندوق برای این محصول کارمزدی دریافت می‌کند، اما می‌تواند بسیار کم باشد.

 برای چه کسانی مناسب است ؟ اگر نمی‌توانید زمان و تلاش خود را برای تجزیه و تحلیل سهام اختصاص دهید، یک صندوق سهام – ETF یا صندوق سرمایه گذاری مشترک – می‌تواند یک گزینه عالی باشد. صندوق سهام یک انتخاب عالی برای سرمایه‌گذاری است که می‌خواهد با استفاده از سهام تهاجمی‌تر باشد، اما زمان یا تمایلی برای تبدیل سرمایه‌ گذاری به یک کار تمام وقت را ندارد.

ریسک‌ها: یک صندوق سهام نسبت به خرید موقعیت‌های فردی، ریسک کمتری دارد و همچنین کار کمتری نیز می‌طلبد. اگر صندوقی را خریداری می‌کنید که تنوع گسترده‌ای ندارد – برای مثال، صندوقی مبتنی بر یک صنعت – توجه داشته باشید که صندوق شما نسبت به صندوقی که بر اساس شاخص گسترده‌ای مانند S&P 500 متفاوت است، تنوع کمتری خواهد داشت. بنابراین صندوقی بر اساس صنعت شیمیایی، ممکن است در معرض قیمت نفت زیاد باشد. اگر قیمت نفت افزایش یابد، این احتمال وجود دارد که بسیاری از سهام این صندوق آسیب ببینند.

سودها: مالکیت و دنبال کردن یک صندوق سهام، کمتر از سهام فردی است. اما از آنجایی که شما مالک شرکت‌های بیشتری هستید و قرار نیست همه آنها در هر سال معینی برتری داشته باشند، بازده شما باید پایدارتر باشد. با یک صندوق سهام، شما همچنین فرصت‌های بالقوه زیادی خواهید داشت. با خرید یک صندوق سهام، میانگین وزنی بازده همه شرکت‌های موجود در صندوق را دریافت می‌کنید، بنابراین صندوق معمولاً نسبت به زمانی که فقط چند سهام داشته باشید، نوسان کمتری خواهد داشت.

3. صندوق‌های اوراق قرضه

بررسی اجمالی: یک صندوق اوراق قرضه – چه به عنوان یک صندوق سرمایه گذاری مشترک و چه به عنوان ETF اوراق قرضه – حاوی اوراق قرضه زیادی از ناشران مختلف است. وجوه اوراق قرضه معمولاً بر اساس نوع اوراق قرضه در صندوق اعم از مدت زمان اوراق قرضه، خطرپذیری آن، صادرکننده (شرکت، شهرداری یا دولت) و عوامل دیگر طبقه‌بندی می‌شوند.

هنگامی که یک شرکت یا دولت یک اوراق قرضه صادر می‌کند، موافقت می‌کند که سالانه مقدار مشخصی از سود را به صاحب اوراق بپردازد. در پایان مدت اوراق، ناشر مبلغ اصلی اوراق را بازپرداخت می‌کند و اوراق قرضه بازخرید می‌شوند.صندوق‌های اوراق قرضه

برای چه کسانی مناسب است؟ صندوق‌های اوراق قرضه برای سرمایه گذارانی خوب هستند که خواهان یک سبد متنوع از اوراق هستند، بدون نیاز به تجزیه و تحلیل و خرید اوراق قرضه جداگانه. آنها همچنین برای سرمایه گذاران فردی که پول کافی برای خرید یک اوراق قرضه را ندارند، خوب هستند و ETF اوراق قرضه اغلب با کمتر از 100 دلار قابل خریداری است.

خطرات: در حالی که اوراق قرضه می‌توانند نوسان داشته باشند، صندوق اوراق قرضه نسبتاً ثابت باقی می‌ماند. اگرچه ممکن است در واکنش به تغییرات، نرخ بهره رایج حرکت کند. اوراق قرضه نسبت به سهام امن در نظر گرفته می‌شوند، اما همه ناشران یکسان نیستند. ناشران دولتی، ایمن در نظر گرفته می‌شوند، در حالی که ریسک ناشران شرکتی می‌تواند از کمی کمتر تا بسیار خطرناک‌تر باشد.

سود: اوراق قرضه می‌تواند یکی از سرمایه گذاری‌های مطمئن‌تر باشد و به عنوان بخشی از یک صندوق حتی امن‌ترمحسوب شود. از آنجایی که یک صندوق ممکن است صدها نوع اوراق قرضه را در میان ناشران مختلف داشته باشد، دارایی‌های خود را متنوع می‌کند و تأثیر نکول هر یک از اوراق را بر پرتفوی کاهش می‌دهد.

بازده یک اوراق قرضه یا صندوق اوراق قرضه معمولاً بسیار کمتر از یک صندوق سهام است، شاید 4 تا 5 درصد سالانه، اما کمتر از اوراق قرضه دولتی است. همچنین خطر بسیار کمتری دارد. اگر به دنبال یک صندوق اوراق قرضه هستید، گزینه‌های مختلفی برای تامین نیازهای شما وجود دارد.

4. وجوه با تاریخ هدف

بررسی اجمالی: اگر نمی‌خواهید خودتان سبد سرمایه‌گذاری را مدیریت کنید، وجوه دارای تاریخ هدف، گزینه خوبی هستند. این وجوه با افزایش سن محافظه کارتر می‌شوند، به طوری که با نزدیک شدن به دوران بازنشستگی، زمانی که به پول نیاز دارید، پورتفولیوی شما ایمن‌تر می‌شود. با نزدیک شدن به تاریخ هدف، این وجوه به تدریج سرمایه گذاری‌های شما را از سهام تهاجمی‌تر به اوراق قرضه محافظه‌کارتر و مطمئن‌تر تغییر می‌دهند.

از کجا می توان آنها را دریافت کرد:

وجوه دارای تاریخ هدف در بسیاری از طرح‌ها در  محل کار یک انتخاب محبوب هستند، اگرچه می‌توانید آنها را خارج از این برنامه‌ها نیز خریداری کنید. شما سال بازنشستگی خود را انتخاب می کنید و بقیه کار را صندوق انجام می‌دهد.

ریسک‌ها: صندوق‌های دارای تاریخ هدف، بسیاری از ریسک‌های مشابه صندوق‌های سهام یا صندوق‌های اوراق قرضه را دارند، زیرا در واقع ترکیبی از این دو هستند. اگر تاریخ هدف شما ده‌ها سال پیش باشد، صندوق شما دارای نسبت بیشتری از سهام خواهد بود. به این معنی که در ابتدا نوسانات بیشتری خواهد داشت. با نزدیک شدن به تاریخ هدف شما، صندوق به سمت اوراق قرضه سوق پیدا می‌کند؛ بنابراین نوسان کمتری خواهد داشت، اما درآمد کمتری نیز خواهد داشت.

از آنجایی که یک صندوق با تاریخ هدف به تدریج در طول زمان به سمت اوراق قرضه بیشتری حرکت می‌کند، معمولاً با مقدار رو به رشد بازار سهام، ضعیف عمل می‌کند. شما در این بازار، بازگشت مبلغ در کوتاه‌ترین مدت را فدای امنیت می‌کنید.

سود: برای جلوگیری از خطر پایمال شدن پول ، برخی از مشاوران مالی خرید یک صندوق با تاریخ هدف را توصیه می‌کنند که 5 یا 10 سال بعد از زمانی که واقعاً قصد بازنشستگی دارید، بخرید تا رشد بیشتری از سهام داشته باشید. در نهایت، آنچه سرمایه گذاری شده است، میزان بازدهی شما را افزایش می‌دهد. سهام بیشتر باید برابر با بازده بلندمدت بالاتر باشد، در حالی که اوراق قرضه بیشتر باید با بازده بلندمدت کمتر برابری کند.

در این مقاله از انستیتو NBTI تلاش کردیم که ویژگی‌های بهترین سرمایه‌گذاری را به اختصار بیان کنیم. تیم تحلیل و فنی این انستیتو به همراه مشاوران مالی آشنا به بازار ایران و خاورمیانه، آمادگی دارند تا بهترین راه‌های سرمایه‌گذاری را با شما در میان بگذارند. با ما در ارتباط باشید.

پرسش‌های پرتکرار درباره بهترین سرمایه گذاری

سرمایه گذاری کم ریسک چیست؟

سرمایه گذاری کم ریسک شامل خرید دارایی‌هایی است که احتمال زیان آن پایین است. در حالی که با سرمایه گذاری کم ریسک احتمال ضرر کمتری دارید، احتمال بازده قابل توجه نیز کمتر است. نمونه‌هایی از سرمایه گذاری کم ریسک شامل خرید اوراق بهادار خزانه، اوراق قرضه شرکتی، صندوق‌های سرمایه گذاری متقابل بازار پول، مستمری ثابت، سهام ممتاز، سهام عادی که سود سهام پرداخت می‌کنند و صندوق‌های شاخص است.

چه سرمایه گذاری‌هایی بیشترین بازده را دارند؟

بازده بالاتر با ریسک بالاتری همراه است. قیمت سهام معمولاً نوسانات بیشتری نسبت به قیمت اوراق قرضه دارد. قیمت سهام در دوره‌های زمانی کوتاه‌تر نسبت به قیمت‌های سهام در دوره‌های زمانی طولانی‌تر، نوسان بیشتری دارد.

آیا سرمایه گذاری‌های کم ریسک با بازده بالا وجود دارد؟

سرمایه گذاری‌های کم ریسک احتمالاً نتایج پربازدهی را ارائه نمی‌دهند. طبق تعریف، سرمایه‌گذاری کم‌ریسک معمولاً بازدهی بالاتری نسبت به سپرده‌های بانکی سنتی ارائه می‌کند، اما ریسک کمتری نسبت به سایر فرصت‌های سرمایه‌گذاری دارد. ریسک کمتر معمولاً به معنای شانس کمتر برای رشد بالاتر است.