آینده هوش مصنوعی چیست؟ جهان چگونه تغییر شکل می دهد؟ اگر به نظر می‌رسد آینده‌ی هوش مصنوعی چشم‌اندازی است که به سرعت در حال تغییر است، به این دلیل است که نوآوری‌های کنونی در زمینه‌ی هوش مصنوعی با چنان سرعتی شتاب‌انگیز در حال شتاب هستند که حفظ آن دشوار است. در واقع، هوش مصنوعی در حال شکل دادن به آینده‌ی بشریت تقریباً در هر صنعت است. هوش مصنوعی در حال حاضر محرک اصلی فناوری‌های نوظهور مانند داده‌های بزرگ، رباتیک و اینترنت اشیاء است.

همینطور هوش مصنوعی مولد، با ابزارهایی مانند ChatGPT و مولدهای هنری AI که توجه جریان اصلی را به خود جلب کرده، به عنوان یک مبتکر فناوری برای آینده‌ی قابل پیش‌بینی به فعالیت و بهینه شدن ادامه خواهند داد. در این مقاله از مجله NBTI به موضوع آینده هوش مصنوعی و هوش مصنوعی در آینده می‌پردازیم. اگر میخواهید اطلاعات کامل تری درباره هوش مصنوعی بدانید، مقاله: هوش مصنوعی چیست؟ را حتما مطالعه کنید.

تکامل هوش مصنوعی

تأثیر هوش مصنوعی بر فناوری تا حدی به دلیل تأثیر آن بر محاسبات است. از طریق هوش مصنوعی، رایانه‌ها این توانایی را دارند که حجم عظیمی از داده‌ها را به کار گیرند و از هوش آموخته شده‌ی خود برای اتخاذ تصمیمات و اکتشافات بهینه در کسری از زمانی که برای انسان‌ها نیاز است، استفاده کنند. هوش مصنوعی از سال 1951، زمانی که اولین موفقیت مستند یک برنامه‌ی کامپیوتری هوش مصنوعی توسط کریستوفر استراچی نوشته شد، راه درازی را پیموده است.

از آن زمان، هوش مصنوعی برای کمک به توالی RNA برای واکسن‌ها و مدل‌سازی گفتار انسان، فناوری‌هایی که بر یادگیری ماشینی مبتنی بر مدل و الگوریتم تکیه دارند و به طور فزاینده‌ای بر ادراک، استدلال و تعمیم تمرکز دارند، استفاده شده است. با نوآوری‌هایی از این دست، هوش مصنوعی مثل گذشته دوباره در مرکز قرار گرفته است و به این زودی ها مرکز توجه را از دست نخواهد داد. البته که با تکامل بیشتر خطراتی نیز دارند، پیشنهاد میکنیم مقاله: خطرات هوش مصنوعی را مطالعه نمایید.

هوش مصنوعی چه صنایعی را تغییر خواهد داد؟

تقریباً هیچ صنعت بزرگی وجود ندارد که توسط هوش مصنوعی مدرن، تحت تاثیر قرار نگرفته باشد. به طور خاص‌تر، صنعت‌هایی که عملکردهای عینی را با استفاده از مدل های آموزش داده شده انجام می دهند و اغلب در دسته‌های یادگیری عمیق یا یادگیری ماشین قرار می‌گیرند، بیشتر تحت تاثیر قرار گرفته‌اند. این امر به ویژه در چند سال گذشته صادق است، زیرا جمع‌آوری و تجزیه و تحلیل داده‌ها به لطف اتصال قوی اینترنت اشیاء، تکثیر دستگاه‌های متصل و پردازش رایانه‌ای سریع‌تر به طور قابل توجهی افزایش یافته است.

از آنجایی که شرکت‌ها سالانه میلیاردها دلار برای محصولات و خدمات هوش مصنوعی هزینه می‌کنند، غول‌های فناوری مانند گوگل، اپل، مایکروسافت و آمازون، میلیاردها دلار برای ایجاد این محصولات و خدمات هزینه خواهند کرد و دانشگاه‌ها هوش مصنوعی را به بخشی برجسته‌تر از برنامه‌های درسی خود تبدیل می‌کنند و وزارت دفاع ایالات متحده آن را ارتقا می‌دهد. همچنان که در روند بازی هوش مصنوعی، اتفاقات بزرگی در حال رخ دادن است.

فرم درخواست مشاوره

اندرو نگ،  دانشمند ارشد بایدو بر این باور است که بسیاری از صنایع از این الگوی زمستان، زمستان و سپس بهار ابدی عبور می‌کنند. ما ممکن است در بهار ابدی هوش مصنوعی باشیم.

برخی از بخش‌ها در آغاز راه هوش مصنوعی خود هستند، برخی دیگر مسافران کهنه کار به شمار می‌آیند. هر دو راه درازی در پیش دارند. صرف نظر از تأثیری که هوش مصنوعی بر زندگی امروزی ما می گذارد، به سختی می‌توان از تاثیرات آن صرف نظر کرد.

هوش مصنوعی در حمل و نقل

حمل و نقل یکی از صنایعی است که مطمئناً توسط هوش مصنوعی به شدت تغییر خواهد کرد. ماشین‌های خودران و برنامه ریزان سفر با هوش مصنوعی تنها چند جنبه از نحوه‌ی رسیدن ما از نقطه A به نقطه B هستند که تحت تاثیر هوش مصنوعی قرار می‌گیرند. حتی اگر وسایل نقلیه خودران از در حال حاضر کامل بودن فاصله زیادی دارند، اما روزی ما را از جایی به مکان دیگر خواهند برد.هوش مصنوعی در حمل و نقل

هوش مصنوعی در تولید

تولید، سال‌هاست که از هوش مصنوعی سود می‌برد. با بازوهای رباتیک مجهز به هوش مصنوعی و سایر ربات‌های تولیدی که قدمت آنها به دهه‌های 1960 و 1970 باز می‌گردد، این صنعت به خوبی با قدرت‌های هوش مصنوعی سازگار شده است. این روبات‌های صنعتی معمولاً در کنار انسان‌ها کار می‌کنند تا طیف محدودی از وظایف مانند مونتاژ و چیدمان را انجام دهند و حسگرهای آنالیز پیش‌بینی‌کننده، تجهیزات را به خوبی کنترل می‌کنند.

هوش مصنوعی در مراقبت های بهداشتی

ممکن است بعید به نظر برسد، اما مراقبت های بهداشتی هوش مصنوعی در حال حاضر، نحوه‌ی تعامل انسان‌ها با ارائه دهندگان پزشکی را تغییر داده است. به لطف قابلیت‌های تجزیه و تحلیل داده‌های بزرگ، هوش مصنوعی به شناسایی سریع‌تر و دقیق‌تر بیماری‌ها، سرعت بخشیدن و ساده‌سازی کشف دارو و حتی نظارت بر بیماران از طریق دستیاران پرستاری مجازی کمک می‌کند.

هوش مصنوعی در آموزش

هوش مصنوعی در آموزش، روش یادگیری انسان‌ها در تمام سنین را تغییر خواهد داد. استفاده‌ی هوش مصنوعی از یادگیری ماشینی، پردازش زبان طبیعی و تشخیص چهره به دیجیتالی کردن کتاب‌های درسی، تشخیص سرقت ادبی و سنجش احساسات دانش‌آموزان کمک می‌کند. هم در حال حاضر و هم در آینده، هوش مصنوعی تجربه‌ی یادگیری را با نیازهای فردی دانش‌آموز تطبیق می‌دهد.هوش مصنوعی در آموزش

هوش مصنوعی در رسانه ها

روزنامه نگاری و تولید محتوا نیز از هوش مصنوعی استفاده می‌کند و همچنان از آن بهره خواهد برد. یک مثال را می‌توان در استفاده آسوشیتدپرس از Automated Insights مشاهده کرد که سالانه هزاران گزارش درآمد تولید می‌کند. اما با ورود ابزارهای مولد نوشتن هوش مصنوعی، مانند ChatGPT، استفاده از هوش مصنوعی در روزنامه نگاری و محتوانویسی افزایش می‌یابد.

AI در خدمات مشتری

بیشتر مردم از تماس  با ربات وحشت دارند، اما هوش مصنوعی در خدمات مشتری می‌تواند ابزارهای مبتنی بر داده را در اختیار صنعت قرار دهد که بینش معناداری را هم برای مشتری و هم برای ارائه‌دهنده در اختیار قرار دهد. ابزارهای هوش مصنوعی که صنعت خدمات مشتری را تقویت می‌کند، به شکل چت بات‌ها و دستیاران مجازی هستند.

چگونه هوش مصنوعی چهره جهان را عوض می‌کند؟

در طی یک سخنرانی در دانشگاه نورث وسترن، کای فو لی، متخصص هوش مصنوعی، از فناوری هوش مصنوعی و تأثیرات آتی آن دفاع و در عین حال به عوارض جانبی و محدودیت‌های آن اشاره کرد. او هشدار داد:

90 درصد طبقه‌ی پایین، به ویژه 50 درصد طبقه‌ی پایین جهان از نظر درآمد یا تحصیلات، با جابجایی شغلی به شدت آسیب خواهند دید. سؤال ساده‌ای که می توان پرسید این است که «یک شغل چقدر روتین است؟» و این احتمال وجود دارد که یک شغل با هوش مصنوعی جایگزین ‌شود، زیرا هوش مصنوعی می‌تواند در یک کار معمولی، بهینه‌سازی خود را بیاموزد. جدا کردن اشیا در سطل زباله، شستن ظروف، چیدن میوه ها و پاسخ دادن به تماس‌های خدمات مشتری، اینها کارهای بسیار برنامه ریزی شده‌ای هستند که ماهیتاً تکراری و معمولی خواهند شد. در مدت ۵، 10 یا 15 سال، این مشاغل توسط هوش مصنوعی تصاحب خواهند شد.

در انبارهای غول آنلاین و نیروگاه هوش مصنوعی آمازون، که با بیش از 100000 روبات سروصدا می‌کند، عملکردهای چیدن و بسته بندی هنوز توسط انسان‌ها انجام می‌شود، اما این تغییر خواهد کرد.

در یک یادداشت خوش‌بینانه‌تر، لیف رئیس Infosys، تاکید کرد که هوش مصنوعی امروزی از دو جهت بی ‌فایده است: هیچ خلاقیتی ندارد و ظرفیتی برای دلسوزی یا عشق در آن سراغ نداریم. بلکه “ابزاری برای تقویت خلاقیت انسان” است. راه حل او این است:  کسانی که مشاغلی دارند که شامل کارهای تکراری یا معمولی است، باید مهارت‌های جدیدی بیاموزند تا بیکار نمانند.  آمازون حتی به کارمندان خود پول می‌دهد تا برای شغل در شرکت‌های دیگر آموزش ببینند.

کلارا ناهرستت، استاد علوم کامپیوتر در دانشگاه ایلینویز در اوربانا و مدیر می‌گوید: «یکی از پیش نیازهای مطلق برای موفقیت هوش مصنوعی در بسیاری از زمینه‌ها این است که ما سرمایه گذاری فوق العاده ای در آموزش و پرورش برای بازآموزی افراد برای مشاغل جدید انجام دهیم. او گفت: “مردم باید در مورد برنامه نویسی یاد بگیرند، مانند اینکه یک زبان جدید یاد می‌گیرند.” و آنها باید این کار را در اسرع وقت انجام دهند، زیرا واقعاً نیاز آینده است. در آینده، اگر کدنویسی بلد نباشید یا برنامه نویسی بلد نباشید، کار و زندگی‌تان بسیار سخت می‌شود.

وندگریفت گفت، در حالی که بسیاری از کسانی که به دلیل فناوری مجبور به ترک شغل می‌شوند، مشاغل جدیدی پیدا می‌کنند، این یک شبه اتفاق نمی‌افتد. همانند گذار آمریکا از یک اقتصاد کشاورزی به یک اقتصاد صنعتی در طول انقلاب صنعتی، که نقش بزرگی در ایجاد رکود بزرگ داشت، مردم در نهایت دوباره روی پای خود ایستادند. با این ح آینده نزدیک هوش مصنوعیال، تأثیر کوتاه مدت آن عظیم بود.

وندگریفت گفت: انتقال بین مشاغلی که از بین می‌روند و مشاغل جدید [ظهور] لزوماً آنقدرها هم که مردم فکر می‌کنند، بدون دردسر نیست.

 آینده نزدیک هوش مصنوعی

در مقاله‌ای که در سال ۲۰۱۸ توسط گروه‌های حقوق بشر و حریم خصوصی در بریتانیا منتشر شد، نگرانی در مورد هوش مصنوعی آشکارا بیان شده است. نویسندگان نوشتند: «در صورت اجرای مسئولانه، هوش مصنوعی می‌تواند به نفع جامعه باشد. با این حال، همانطور که در مورد بیشتر فناوری های نوظهور وجود دارد، این خطر واقعی هست  که استفاده‌ی تجاری و دولتی تأثیر مخربی بر حقوق بشر داشته باشد. نویسندگان اذعان می‌کنند که مجموعه‌ای از توانمندسازی‌ها می‌تواند برای آینده‌ی بشر مفید باشد، اما یک تهدید واقعی نیز وجود دارد که تأثیر منفی بر حریم خصوصی شخصی و حق آزادی از تبعیض خواهد گذاشت.

پرسش های پرتکرار در زمینه آینده هوش مصنوعی

آینده هوش مصنوعی چیست؟

آینده هوش مصنوعی در آینده نامشخص است، اما می‌تواند پیشرفته‌تر و در زندگی روزمره‌ی ما ادغام شود. هوش مصنوعی می‌تواند بسیاری از مشکلات جهان را حل کند و فرصت‌های جدیدی برای نوآوری و رشد ایجاد کند. با این حال، نگرانی‌های اخلاقی و مقررات نیز نقش مهمی در شکل دادن به آینده خواهد داشت.

هوش مصنوعی 10 سال دیگر چگونه خواهد بود؟

در 10 سال آینده، می‌توانیم انتظار پیشرفت‌های قابل توجهی در زمینه‌های مختلف مانند مراقبت‌های بهداشتی، حمل‌ونقل و سرگرمی داشته باشیم که توسط فناوری‌های هوش مصنوعی هدایت می‌شوند. هوش مصنوعی به تکامل خود ادامه خواهد داد و در زندگی روزمره ما ادغام می‌شود و بهره‌وری، کارایی و راحتی را افزایش می‌دهد.

چگونه هوش مصنوعی بر زندگی واقعی تأثیر می‌گذارد؟

تاثیرات مثبت هوش مصنوعی در زندگی روزمره‌ی ما نیرو می‌گیرد. بیشتر فعالیت‌های روزانه‌ی ما تحت تأثیر محاسبات یا الگوریتم‌هایی هستند که می‌توانند از اجرای سطح انسانی بهتر عمل کنند. همچنین می‌تواند کارایی کارخانه‌ها یا محل کار ما را به شدت ارتقا دهد.