اینترنت استارلینک چیست؟ اینترنت استارلینک یک صورت فلکی اینترنتی ماهواره‌ای است که توسط شرکت هوافضای آمریکایی SpaceX اداره می‌شود و بیش از ۶۵ کشور را پوشش می‌دهد. همچنین هدف آن خدمات جهانی تلفن همراه پس از سال ۲۰۲۳ است. اسپیس ایکس پرتاب ماهواره‌های Starlink را در سال ۲۰۱۹ آغاز کرد.

از نوامبر ۲۰۲۳، بیش از ۵۵۰۰ ماهواره کوچک تولید انبوه در مدار پایین زمین (LEO) تشکیل شده است که با فرستنده‌های گیرنده زمینی تعیین شده ارتباط برقرار می‌کنند. نزدیک به ۱۲۰۰۰ ماهواره برای استقرار برنامه‌ریزی شده است که ممکن است بعداً به ۴۲۰۰۰ افزایش یابد. SpaceX اعلام کرد که در دسامبر ۲۰۲۲ به بیش از ۱ میلیون مشترک، ۱.۵ میلیون مشترک در می ۲۰۲۳ و ۲ میلیون مشترک در سپتامبر ۲۰۲۳ رسیده است. در این مقاله از 30nergy به چند و چون اینترنت استارلینک می‌پردازیم.

برآورد هزینه‌های استارلینگ و درآمدها

تاسیسات توسعه ماهواره اسپیس ایکس در ردموند، واشنگتن، محل تحقیقات، توسعه، ساخت و کنترل مدار استارلینک است. در سال ۲۰۱۸، هزینه طراحی، ساخت و استقرار صورت فلکی را حداقل ۱۰ میلیارد دلار آمریکا تخمین زده شد. در ژانویه ۲۰۱۷، SpaceX انتظار داشت درآمد سالانه Starlink تا سال ۲۰۲۲ به ۱۲ میلیارد دلار برسد و تا سال ۲۰۲۵ از ۳۰ میلیارد دلار فراتر رود. درآمد استارلینک در سال ۲۰۲۲ ، ۱.۴ میلیارد دلار همراه با زیان خالص گزارش شده و ایلان ماسک سود کمی از سال ۲۰۲۳ گزارش کرده است.

برنامه‌های ناتمام گسترش پروژه استارلینک

در اوایل سال ۲۰۱۴، ایلان ماسک و گرگ وایلر با هم در حال برنامه‌ریزی یک صورت فلکی از حدود ۷۰۰ ماهواره به نام WorldVu بودند که بیش از ۱۰ برابر بزرگ‌ترین صورت فلکی ماهواره ایریدیوم در آن زمان بود. با این حال، این بحث‌ها در ژوئن ۲۰۱۴ شکست خورد و SpaceX به جای آن یک درخواست ITU از طریق تنظیم‌کننده مخابرات نروژ تحت نام STEAM ثبت کرد.

سپیس ایکس این ارتباط را در سال ۲۰۱۶ برای مجوز Starlink با کمیسیون ارتباطات فدرال (FCC) تایید کرد. اسپیس ایکس نام استارلینک را در ایالات متحده برای شبکه پهن باند ماهواره‌ای خود به عنوان علامت تجاری قرار داد. این نام از زمان ۲۰۱۲ The Fault in Our Stars الهام گرفته شده است.

اهداف راه اندازی اینترنت استارلینک

استارلینگ در ژانویه ۲۰۱۵ با افتتاح تأسیسات توسعه ماهواره‌ای در ردموند واشنگتن به طور عمومی آغاز به کار کرد. در طول افتتاحیه، ماسک اظهار داشت که هنوز تقاضای برآورده نشده قابل توجهی در سراسر جهان برای قابلیت‌های پهنای باند کم هزینه وجود دارد.

فرم درخواست مشاوره

او گفت استارلینگ پهنای باند را برای حمل تا پنجاه درصد از کل ترافیک ارتباطی بک‌هاول، و حداکثر ده درصد از ترافیک اینترنت محلی در شهرهای پرتراکم هدف قرار می‌دهد. ماسک همچنین اظهار داشت که جریان نقدی مثبت حاصل از فروش خدمات اینترنت ماهواره‌ای برای تأمین مالی برنامه‌های مریخ آنها ضروری است. علاوه بر این، اسپیس‌ایکس برنامه‌های بلندمدتی برای توسعه و استقرار نسخه‌ای از سیستم ارتباط را در دست بررسی قرار داده است.

استارلینک و توجه به زباله‌های فضایی

اسپیس‌ایکس در اواخر سال ۲۰۱۷ اسنادی را برای شفاف‌سازی طرح کاهش زباله‌های فضایی خود در اختیار FCC قرار داد که طبق آن این شرکت باید یک برنامه عملیاتی برای دور زدن منظم ماهواره‌ها در پایان عمر مفید آنها (تقریباً پنج تا هفت سال) با سرعتی بسیار سریع‌تر از آنچه در استانداردهای بین‌المللی لازم است، اجرا کند. ماهواره‌ها تا پایان عمر مفیدشان از مدار خارج می‌شوند.استارلینک و توجه به زباله‌های فضایی

در مارس ۲۰۱۸، FCC مجوز SpaceX را برای ۴۴۲۵ ماهواره اولیه با برخی شرایط اعطا کرد. اسپیس ایکس باید تاییدیه جداگانه‌ای از اتحادیه بین‌المللی مخابرات (ITU) دریافت می‌کرد. FCC از درخواست ناسا جهت درخواست از اسپیس ایکس برای دستیابی به سطح بالاتری از قابلیت اطمینان در مدارزدایی استفاده کرده بود، پشتیبانی کرد. ۹۰٪ از ماهواره‌ها را به‌طور قابل‌اعتمادی پس از اتمام ماموریت‌هایشان از مدار خارج کرد.

روش کارکرد اینترنت استارلینک

مانند هر سرویس مخابراتی ماهواره‌ای، Starlink شامل ارسال داده‌های اینترنتی از طریق سیگنال‌های رادیویی از خلاء فضاست. سپس ایستگاه‌های زمینی آن سیگنال‌ها را به ماهواره‌های در حال چرخش ارسال می‌کنند که داده‌ها را به کاربران سمت زمین ارسال می‌کنند؛ اما چیزی که استارلینک را متمایز می‌کند، حجم بسیار زیاد و نزدیکی کوتاه و جغرافیایی ماهواره‌های آن است.

بیشتر خدمات اینترنت ماهواره‌ای، سیگنال‌های جهشی را از یک ماهواره تکی و زمین ایستا دریافت می‌کنند. آن‌ها تقریباً به اندازه یک اتوبوس هستند و در فاصله ۲۲۰۰۰ مایلی از سطح زمین در مدار هستند. سرعت ماهواره‌های سنتی معمولاً حداکثر ۱۰۰ مگابیت در ثانیه است و میانگین آن ۳۱ مگابیت در ثانیه است. در مقایسه، استارلینک روی هزاران ماهواره به طول ۲۲ فوت که ۶۳ برابر در ارتفاع کمتر مستقر هستند، کار می‌کند. نزدیکی آن‌ها باعث می‌شود سرعت اینترنت با کارایی بالا از ۲۰ تا ۲۵۰ مگابیت در ثانیه متغیر باشد.

سیستم SpaceX این فناوری را از دو طریق قابل توجه بهبود می‌بخشد: این شرکت می‌خواهد از ماهواره‌هایی در مدار پایین زمین استفاده کند که فقط در فاصله ۳۰۰ مایلی از سطح زمین به دور سیاره می‌چرخند. فاصله کوتاه شده می‌تواند سرعت اینترنت را بهبود ببخشد و همچنین تأخیر را کاهش دهد. دوم، اسپیس‌ایکس می‌خواهد در سال‌های آینده چهل هزار ماهواره پرتاب کند تا سیستم را تامین کند و از پوشش جهانی بدون توقف خدمات، اطمینان حاصل کند.

استارلینگ در کجاها یافت می‌شود؟

در حال حاضر، خدمات اینترنتی Starlink در ۵۴ کشور در دسترس است، اما به خاطر داشته باشید که این پروژه، یک توسعه مداوم است. از ۴۲۰۰۰ ماهواره تنها حدود ۹ درصد پرتاب شده است. بنابراین، در حالی که خود این سرویس در سطح جهانی قابل دسترسی است، عوامل دیگری نیز بر در دسترس بودن آن تأثیر می‌گذارد. از جمله مقررات بین‌المللی، تحریم‌‌ها و تأیید دولت. این بدان معنی است که برخی از مشترکین ممکن است پوشش محدودی داشته باشند یا در لیست انتظار قرار گیرند.

علاوه بر این، برخی از مناطق، تأییدیه‌ای را با یک تاریخ معلّق دریافت کرده‌اند. اسپیس ایکس پس از دریافت خبر استفاده از Starlink برای کنترل هواپیماهای بدون سرنشین و سایر اهداف نظامی، اتصال ماهواره‌ای اوکراین را محدود کرد. در مورد گسترش بیشتر، کمیسیون ارتباطات فدرال ایالات متحده پیشنهاد SpaceX را برای پرتاب نسل دوم صورت فلکی خود -دسته‌ای از ۷۵۰۰ ماهواره- در ماه دسامبر تایید کرد.

اینترنت استارلینگ در ایران

در ایران به دلیل مسائل مربوط به تحریم‌ها استارلینک نتوانسته به طور قانونی در اختیار مردم قرار بگیرد. اما چندی است متولیان اینترنت استارلینک تصمیم گرفته‌اند فضای ایران را نیز از این اینترنت بهره‌مند کنند. به همین منظور چندی پیش خبر امکان استفاده از اینترنت استارلینک در ایران منتشر شد.

البته استفاده از اینترنت استارلیک، منوط به در اختیار داشتن سخت‌افزار مربوطه است که هنوز به طور قانونی اجازه وارد شدن به ایران را نیافته است. البته این سخت‌افزارها گاهی به صورت غیرقانونی وارد کشور می‌شوند.اینترنت استارلینگ در ایران

هزینه‌های استارلینگ چقدر است؟

پس از افزایش قیمت، Starlink در حال حاضر ۱۱۰ دلار در ماه هزینه دارد. همچنین باید یک بار هزینه ۵۹۹ دلاری برای دیش ماهواره‌ای Starlink و روتر Wi-Fi بپردازید که این شرکت به خانه شما ارسال می‌کند. ارزان نیست، اما سرویس اینترنت سریع Starlink ارزشش را دارد.

این شرکت همچنین یک سرویس Premium Starlink را معرفی کرده است که سرعت بیشتر و اتصالات پایدارتر ارائه می‌دهد. اما ۵۰۰ دلار در ماه و ۲۵۰۰ دلار دیگر هزینه یک بار مصرف برای غذای Premium Starlink هزینه دارد. به نظر می‌رسد اسپیس ایکس عمدتاً این خدمات را برای مشاغل بازاریابی می‌کند.

مشکلات مربوط به استفاده از استارلینگ

به نظر می‌رسد که رشد عظیم Starlink بسته به محل زندگی شما می‌تواند سرعت خود را کاهش دهد. SpaceX اعتراف کرده است که برخی از کاربران در حال حاضر با مشکلات ازدحام مواجه هستند. در موارد خاص، کاربران گزارش می‌دهند که سرعت دانلود زیر ۱۰ مگابیت بر ثانیه و تاخیرهای بالاتر را مشاهده می‌کنند. این شرکت قول داده است با پرتاب ماهواره‌های Starlink بیشتر در مدار، مشکلات ازدحام را کاهش دهد. اما برخی از کاربران با توجه به محبوبیت فزاینده Starlink در ایالات متحده و سراسر جهان شک دارند که SpaceX بتواند این کار را انجام دهد.

از کجا می‌توانم درباره Starlink بیشتر بیاموزم؟

سایت رسمی Starlink یک بخش پرسش‌های متداول پشتیبانی جامع برای مشتریان دارد که فرآیند پیش سفارش، نصب و مسائل مختلفی را که ممکن است ظاهر شوند، پوشش می‌دهد. SpaceX تقریباً هرگز به سؤالات کاربران در مورد Starlink پاسخ شفاف و دقیقی نداده است. ماسک همچنین با رسانه‌ها رابطه مناقشه آمیزی دارد. بنابراین برای پوشش استارلینک، تا حد زیادی باید به فید توییتر ماسک، ویدیوهایب که SpaceX درباره راه‌اندازی Starlink آپلود می‌کند و پرونده‌هایی که این شرکت مرتباً به FCC می‌دهد، تکیه کنیم.
یکی از منابع عالی و غیر رسمی، انجمن Reddit برای Starlink است. در این انجمن می‌توانید کاربران واقعی Starlink را بیابید، که اغلب در مورد تجربیات خود با این سرویس پست می‌گذارند و به سوالات پاسخ می‌دهند.

پرسش‌های پرتکرار در زمینه اینترنت استارلینگ

آیا اینترنت استارلینک خوب است؟

استارلینک یک انتخاب عالی برای اینترنت است. زمانی که نمای کامل و بدون مانع را پیدا کنید، بسیار سریع است. قیمت سخت‌افزار بالاست، اما به قول معروف، همانقدر که پول بدهی، آش می‌گیری.

آیا می‌توانید با اینترنت استارلینک بازی کنید؟

بله، در یوتیوب می‌توانید ویدیوهای متعددی از کاربران Starlink در حال انجام بازی‌هایی مانند Counter-Strike: Global Offensive را در این سرویس پیدا کنید. ممکن است کمی تأخیر وجود داشته باشد، به خصوص زمانی که اتصال شما از یک ماهواره Starlink به ماهواره دیگر می‌رود، اما کاربران می‌گویند این تجربه، جذاب و قابل اشتراک است.

نقطه ضعف Starlink چیست؟

سرعت Starlink در مقایسه با Fiber و FWA کمتر است. تأخیر FWA می‌تواند با 5G به ۳۰ میلی‌ثانیه برسد، در حالی که تأخیر فیبر اغلب حتی کمتر است. Starlink تأخیر بالاتری معادل ۴۳ میلی‌ثانیه دارد که ممکن است بر فعالیت‌هایی مانند بازی‌های آنلاین تأثیر منفی بگذارد.
همه چیز درباره پدیده‌ای به نام اینترنت استارلینک

اینترنت استارلینک یک صورت فلکی اینترنتی ماهواره‌ای است که توسط شرکت هوافضای آمریکایی SpaceX اداره می‌شود و بیش از ۶۵ کشور را پوشش می‌دهد. همچنین هدف آن خدمات جهانی تلفن همراه پس از سال ۲۰۲۳ است. اسپیس ایکس پرتاب ماهواره‌های Starlink را در سال ۲۰۱۹ آغاز کرد.

از نوامبر ۲۰۲۳، بیش از ۵۵۰۰ ماهواره کوچک تولید انبوه در مدار پایین زمین (LEO) تشکیل شده است که با فرستنده‌های گیرنده زمینی تعیین شده ارتباط برقرار می‌کنند. نزدیک به ۱۲۰۰۰ ماهواره برای استقرار برنامه‌ریزی شده است که ممکن است بعداً به ۴۲۰۰۰ افزایش یابد. SpaceX اعلام کرد که در دسامبر ۲۰۲۲ به بیش از ۱ میلیون مشترک، ۱.۵ میلیون مشترک در می ۲۰۲۳ و ۲ میلیون مشترک در سپتامبر ۲۰۲۳ رسیده است. در این مقاله از 30nergy به چند و چون اینترنت استارلینک می‌پردازیم.

برآورد هزینه‌های استارلینگ و درآمدها

تاسیسات توسعه ماهواره اسپیس ایکس در ردموند، واشنگتن، محل تحقیقات، توسعه، ساخت و کنترل مدار استارلینک است. در سال ۲۰۱۸، هزینه طراحی، ساخت و استقرار صورت فلکی را حداقل ۱۰ میلیارد دلار آمریکا تخمین زده شد. در ژانویه ۲۰۱۷، SpaceX انتظار داشت درآمد سالانه Starlink تا سال ۲۰۲۲ به ۱۲ میلیارد دلار برسد و تا سال ۲۰۲۵ از ۳۰ میلیارد دلار فراتر رود. درآمد استارلینک در سال ۲۰۲۲ ، ۱.۴ میلیارد دلار همراه با زیان خالص گزارش شده و ایلان ماسک سود کمی از سال ۲۰۲۳ گزارش کرده است.

برنامه‌های ناتمام گسترش پروژه استارلینک

در اوایل سال ۲۰۱۴، ایلان ماسک و گرگ وایلر با هم در حال برنامه‌ریزی یک صورت فلکی از حدود ۷۰۰ ماهواره به نام WorldVu بودند که بیش از ۱۰ برابر بزرگ‌ترین صورت فلکی ماهواره ایریدیوم در آن زمان بود. با این حال، این بحث‌ها در ژوئن ۲۰۱۴ شکست خورد و SpaceX به جای آن یک درخواست ITU از طریق تنظیم‌کننده مخابرات نروژ تحت نام STEAM ثبت کرد. سپیس ایکس این ارتباط را در سال ۲۰۱۶ برای مجوز Starlink با کمیسیون ارتباطات فدرال (FCC) تایید کرد. اسپیس ایکس نام استارلینک را در ایالات متحده برای شبکه پهن باند ماهواره‌ای خود به عنوان علامت تجاری قرار داد. این نام از زمان ۲۰۱۲ The Fault in Our Stars الهام گرفته شده است.

اهداف راه اندازی اینترنت استارلینک

استارلینگ در ژانویه ۲۰۱۵ با افتتاح تأسیسات توسعه ماهواره‌ای در ردموند واشنگتن به طور عمومی آغاز به کار کرد. در طول افتتاحیه، ماسک اظهار داشت که هنوز تقاضای برآورده نشده قابل توجهی در سراسر جهان برای قابلیت‌های پهنای باند کم هزینه وجود دارد. او گفت استارلینگ پهنای باند را برای حمل تا پنجاه درصد از کل ترافیک ارتباطی بک‌هاول، و حداکثر ده درصد از ترافیک اینترنت محلی در شهرهای پرتراکم هدف قرار می‌دهد. ماسک همچنین اظهار داشت که جریان نقدی مثبت حاصل از فروش خدمات اینترنت ماهواره‌ای برای تأمین مالی برنامه‌های مریخ آنها ضروری است. علاوه بر این، اسپیس‌ایکس برنامه‌های بلندمدتی برای توسعه و استقرار نسخه‌ای از سیستم ارتباط را در دست بررسی قرار داده است.

استارلینک و توجه به زباله‌های فضایی

اسپیس‌ایکس در اواخر سال ۲۰۱۷ اسنادی را برای شفاف‌سازی طرح کاهش زباله‌های فضایی خود در اختیار FCC قرار داد که طبق آن این شرکت باید یک برنامه عملیاتی برای دور زدن منظم ماهواره‌ها در پایان عمر مفید آنها (تقریباً پنج تا هفت سال) با سرعتی بسیار سریع‌تر از آنچه در استانداردهای بین‌المللی لازم است، اجرا کند. ماهواره‌ها تا پایان عمر مفیدشان از مدار خارج می‌شوند.

در مارس ۲۰۱۸، FCC مجوز SpaceX را برای ۴۴۲۵ ماهواره اولیه با برخی شرایط اعطا کرد. اسپیس ایکس باید تاییدیه جداگانه‌ای از اتحادیه بین‌المللی مخابرات (ITU) دریافت می‌کرد. FCC از درخواست ناسا جهت درخواست از اسپیس ایکس برای دستیابی به سطح بالاتری از قابلیت اطمینان در مدارزدایی استفاده کرده بود، پشتیبانی کرد. ۹۰٪ از ماهواره‌ها را به‌طور قابل‌اعتمادی پس از اتمام ماموریت‌هایشان از مدار خارج کرد.

روش کارکرد اینترنت استارلینک

مانند هر سرویس مخابراتی ماهواره‌ای، Starlink شامل ارسال داده‌های اینترنتی از طریق سیگنال‌های رادیویی از خلاء فضاست. سپس ایستگاه‌های زمینی آن سیگنال‌ها را به ماهواره‌های در حال چرخش ارسال می‌کنند که داده‌ها را به کاربران سمت زمین ارسال می‌کنند؛ اما چیزی که استارلینک را متمایز می‌کند، حجم بسیار زیاد و نزدیکی کوتاه و جغرافیایی ماهواره‌های آن است.

بیشتر خدمات اینترنت ماهواره‌ای، سیگنال‌های جهشی را از یک ماهواره تکی و زمین ایستا دریافت می‌کنند. آن‌ها تقریباً به اندازه یک اتوبوس هستند و در فاصله ۲۲۰۰۰ مایلی از سطح زمین در مدار هستند. سرعت ماهواره‌های سنتی معمولاً حداکثر ۱۰۰ مگابیت در ثانیه است و میانگین آن ۳۱ مگابیت در ثانیه است. در مقایسه، استارلینک روی هزاران ماهواره به طول ۲۲ فوت که ۶۳ برابر در ارتفاع کمتر مستقر هستند، کار می‌کند. نزدیکی آن‌ها باعث می‌شود سرعت اینترنت با کارایی بالا از ۲۰ تا ۲۵۰ مگابیت در ثانیه متغیر باشد.

سیستم SpaceX این فناوری را از دو طریق قابل توجه بهبود می‌بخشد: این شرکت می‌خواهد از ماهواره‌هایی در مدار پایین زمین استفاده کند که فقط در فاصله ۳۰۰ مایلی از سطح زمین به دور سیاره می‌چرخند. فاصله کوتاه شده می‌تواند سرعت اینترنت را بهبود ببخشد و همچنین تأخیر را کاهش دهد. دوم، اسپیس‌ایکس می‌خواهد در سال‌های آینده چهل هزار ماهواره پرتاب کند تا سیستم را تامین کند و از پوشش جهانی بدون توقف خدمات، اطمینان حاصل کند.

استارلینگ در کجاها یافت می‌شود؟

در حال حاضر، خدمات اینترنتی Starlink در ۵۴ کشور در دسترس است، اما به خاطر داشته باشید که این پروژه، یک توسعه مداوم است. از ۴۲۰۰۰ ماهواره تنها حدود ۹ درصد پرتاب شده است. بنابراین، در حالی که خود این سرویس در سطح جهانی قابل دسترسی است، عوامل دیگری نیز بر در دسترس بودن آن تأثیر می‌گذارد. از جمله مقررات بین‌المللی، تحریم‌‌ها و تأیید دولت. این بدان معنی است که برخی از مشترکین ممکن است پوشش محدودی داشته باشند یا در لیست انتظار قرار گیرند.

علاوه بر این، برخی از مناطق، تأییدیه‌ای را با یک تاریخ معلّق دریافت کرده‌اند. اسپیس ایکس پس از دریافت خبر استفاده از Starlink برای کنترل هواپیماهای بدون سرنشین و سایر اهداف نظامی، اتصال ماهواره‌ای اوکراین را محدود کرد. در مورد گسترش بیشتر، کمیسیون ارتباطات فدرال ایالات متحده پیشنهاد SpaceX را برای پرتاب نسل دوم صورت فلکی خود -دسته‌ای از ۷۵۰۰ ماهواره- در ماه دسامبر تایید کرد.

اینترنت استارلینگ در ایران

در ایران به دلیل مسائل مربوط به تحریم‌ها استارلینک نتوانسته به طور قانونی در اختیار مردم قرار بگیرد. اما چندی است متولیان اینترنت استارلینک تصمیم گرفته‌اند فضای ایران را نیز از این اینترنت بهره‌مند کنند. به همین منظور چندی پیش خبر امکان استفاده از اینترنت استارلینک در ایران منتشر شد. البته استفاده از اینترنت استارلیک، منوط به در اختیار داشتن سخت‌افزار مربوطه است که هنوز به طور قانونی اجازه وارد شدن به ایران را نیافته است. البته این سخت‌افزارها گاهی به صورت غیرقانونی وارد کشور می‌شوند.

هزینه‌های استارلینگ چقدر است؟

پس از افزایش قیمت، Starlink در حال حاضر ۱۱۰ دلار در ماه هزینه دارد. همچنین باید یک بار هزینه ۵۹۹ دلاری برای دیش ماهواره‌ای Starlink و روتر Wi-Fi بپردازید که این شرکت به خانه شما ارسال می‌کند. ارزان نیست، اما سرویس اینترنت سریع Starlink ارزشش را دارد.

این شرکت همچنین یک سرویس Premium Starlink را معرفی کرده است که سرعت بیشتر و اتصالات پایدارتر ارائه می‌دهد. اما ۵۰۰ دلار در ماه و ۲۵۰۰ دلار دیگر هزینه یک بار مصرف برای غذای Premium Starlink هزینه دارد. به نظر می‌رسد اسپیس ایکس عمدتاً این خدمات را برای مشاغل بازاریابی می‌کند.

مشکلات مربوط به استفاده از استارلینگ

به نظر می‌رسد که رشد عظیم Starlink بسته به محل زندگی شما می‌تواند سرعت خود را کاهش دهد. SpaceX اعتراف کرده است که برخی از کاربران در حال حاضر با مشکلات ازدحام مواجه هستند. در موارد خاص، کاربران گزارش می‌دهند که سرعت دانلود زیر ۱۰ مگابیت بر ثانیه و تاخیرهای بالاتر را مشاهده می‌کنند. این شرکت قول داده است با پرتاب ماهواره‌های Starlink بیشتر در مدار، مشکلات ازدحام را کاهش دهد. اما برخی از کاربران با توجه به محبوبیت فزاینده Starlink در ایالات متحده و سراسر جهان شک دارند که SpaceX بتواند این کار را انجام دهد.

از کجا می‌توانم درباره Starlink بیشتر بیاموزم؟

سایت رسمی Starlink یک بخش پرسش‌های متداول پشتیبانی جامع برای مشتریان دارد که فرآیند پیش سفارش، نصب و مسائل مختلفی را که ممکن است ظاهر شوند، پوشش می‌دهد. SpaceX تقریباً هرگز به سؤالات کاربران در مورد Starlink پاسخ شفاف و دقیقی نداده است. ماسک همچنین با رسانه‌ها رابطه مناقشه آمیزی دارد. بنابراین برای پوشش استارلینک، تا حد زیادی باید به فید توییتر ماسک، ویدیوهایب که SpaceX درباره راه‌اندازی Starlink آپلود می‌کند و پرونده‌هایی که این شرکت مرتباً به FCC می‌دهد، تکیه کنیم.

یکی از منابع عالی و غیر رسمی، انجمن Reddit برای Starlink است. در این انجمن می‌توانید کاربران واقعی Starlink را بیابید، که اغلب در مورد تجربیات خود با این سرویس پست می‌گذارند و به سوالات پاسخ می‌دهند.

آیا اینترنت استارلینک خوب است؟

استارلینک یک انتخاب عالی برای اینترنت است. زمانی که نمای کامل و بدون مانع را پیدا کنید، بسیار سریع است. قیمت سخت‌افزار بالاست، اما به قول معروف، همانقدر که پول بدهی، آش می‌گیری.

آیا می‌توانید با اینترنت استارلینک بازی کنید؟

بله، در یوتیوب می‌توانید ویدیوهای متعددی از کاربران Starlink در حال انجام بازی‌هایی مانند Counter-Strike: Global Offensive را در این سرویس پیدا کنید. ممکن است کمی تأخیر وجود داشته باشد، به خصوص زمانی که اتصال شما از یک ماهواره Starlink به ماهواره دیگر می‌رود، اما کاربران می‌گویند این تجربه، جذاب و قابل اشتراک است.

نقطه ضعف Starlink چیست؟

سرعت Starlink در مقایسه با Fiber و FWA کمتر است. تأخیر FWA می‌تواند با 5G به ۳۰ میلی‌ثانیه برسد، در حالی که تأخیر فیبر اغلب حتی کمتر است. Starlink تأخیر بالاتری معادل ۴۳ میلی‌ثانیه دارد که ممکن است بر فعالیت‌هایی مانند بازی‌های آنلاین تأثیر منفی بگذارد.