اینترنت اشیا چیست؟ اینترنت اشیاء، شبکه‌ای از دستگاه‌های مرتبط با یکدیگر است که داده‌ها را با سایر دستگاه‌های اینترنت و فضای ابری، متصل و تبادل می‌کند. دستگاه‌های اینترنت اشیاء معمولاً با فناوری‌هایی مانند حسگرها و نرم‌افزارها تعبیه شده‌اند و می‌توانند شامل ماشین‌های مکانیکی و دیجیتالی و اشیاء مصرف‌کننده باشند.

به طور فزاینده‌ای، سازمان‌ها در صنایع مختلف از اینترنت اشیاء استفاده می‌کنند تا کارآمدتر عمل کنند، خدمات مشتریان را بهبود ببخشند، تصمیم‌گیری را بهبود ببخشند و ارزش کسب و کار را افزایش دهند. با اینترنت اشیاء، داده‌ها از طریق شبکه، بدون نیاز به تعامل انسان به انسان یا انسان به رایانه قابل انتقال هستند. در این مقاله از انستیتو نوین کسب و کار NBTI درباره کاربردهای اینترنت اشیاء سخن می‌گوییم.

چرا اینترنت اشیاء مهم است؟

اینترنت اشیاء به مردم کمک می‌کند که هوشمندتر زندگی و کار کنند. برای مثال، مصرف‌کنندگان می‌توانند از دستگاه‌های تعبیه‌شده در اینترنت اشیاء مانند ماشین‌ها، ساعت‌های هوشمند یا ترموستات‌ها برای بهبود زندگی خود استفاده کنند.

هنگامی که شخصی به خانه می‌رسد، ماشین او می‌تواند با گاراژ ارتباط برقرار کند تا در را باز کند. ترموستات آن‌ها می‌تواند با دمای از پیش‌ تعیین‌شده تنظیم شود و نور آن‌ها را می‌توان روی شدت و رنگ کمتری تنظیم کرد. علاوه بر ارائه دستگاه‌های هوشمند برای خودکارسازی خانه‌ها، اینترنت اشیاء برای تجارت، ضروری است.

اینترنت اشیاء، ماشین‌ها را قادر می‌سازد تا کارهای خسته‌کننده را بدون دخالت انسان انجام دهند. شرکت‌ها می‌توانند فرآیندها را خودکار کنند، هزینه‌های نیروی کار را کاهش دهند، ضایعات را کاهش دهند و ارائه خدمات را بهبود ببخشند.

اینترنت اشیاء به کاهش هزینه تولید و تحویل کالا کمک می‌کند و شفافیت را در تراکنش‌های مشتری ارائه می‌دهد. اینترنت اشیاء یکی از مهم‌ترین فناوری‌هاست و هم‌چنان به پیشرفت خود ادامه می‌دهد، زیرا کسب‌وکارهای بیشتری به پتانسیل دستگاه‌های متصل برای رقابتی نگه داشتن آن‌ها پی می‌برند.

فرم درخواست مشاوره

آموزش اینترنت اشیاء

اینترنت اشیاء (IoT) حوزه جدیدی است که در فناوری‌های مختلف رونق می‌گیرد و کسب‌وکار شرکت‌هایی مانند BMW، Siemens، General Electrics، Huawei و بسیاری دیگر را متحول کرده و می‌کند. ایده اصلی اینترنت اشیاء این است که هر شی‌ء می‌تواند با استفاده از حسگرها، اطلاعات مربوط به خود و محیط را جمع‌آوری کند.

چنین داده‌هایی در فضای ابری، ذخیره و پردازش می‌شوند تا تحلیل‌های لازم برای مدیریت یک سازمان را دریافت کنند. مؤلفه اصلی هر راه‌حل اینترنت اشیاء، بستری برای ذخیره داده‌های حسگرها، آماده‌سازی آن برای پردازش تحلیلی و ارائه آن به شیوه‌ای مقیاس‌پذیر و ایمن است.

مراحل آموزش اینترنت اشیاء

هدف اول یادگیری، نحوه استقرار و آزمایش پلتفرم منبع باز IoT است که دروازه‌ها، ذخیره‌سازی داده‌ها، پردازش و عملکردهای کنترل دسترسی را ارائه می‌دهد. هدف دوم، اجرای یک مورد استفاده از اینترنت اشیاء در دنیای واقعی در گروه‌های مثلا چهار نفره است.مراحل آموزش اینترنت اشیاء

بدین ترتیب که سنسورها را به دستگاه‌های لبه وصل می‌کنید، نرم‌افزاری را می‌نویسید که اندازه‌گیری‌ها را جمع‌آوری می‌کند و آن را از طریق پروتکل LoRaWAN به پلتفرم اینترنت اشیاء مستقر شده ارسال می‌کنید. داده‌های جریان‌سازی شده باید با استفاده از قابلیت‌های پلتفرم اینترنت اشیاء در محدوده سناریوهای SMART Home، SMART City، و سناریوهای صنعت SMART که نیاز به مدل‌سازی مبتنی بر یادگیری ماشین دارند، پردازش شوند.

اینترنت اشیاء در ایران

با گسترش مفهوم اینترنت اشیاء، فعالیت در این رشته در ایران نیز در برخی شاخه‌ها آغاز شده است. کارشناسان بر این باورند که سیستم ارتباطی کشور ایران در مسیر نسل پنجم فناوری اطلاعات قرار گرفته است. به گونه‌ای که بیستمین کشوری به شمار می‌آید که در زمینه اینترنت اشیاء،  فعالیت‌‍‌هایش را آغاز کرده است. اکنون طراحی زیرساخت‌های اینترنت اشیاء در پژوهشکده فناوری اطلاعات ایران در حال انجام است، اما هنوز برای هموار و بومی شدن این فناوری، راه بسیاری در پیش است.

کاربرد اینترنت اشیاء

فراگیر بودن اینترنت اشیاء به لطف پذیرش آن توسط طیف وسیعی از صنایع، یک واقعیت واقعی است. تطبیق‌پذیری اینترنت اشیاء، آن را به گزینه‌ای جذاب برای بسیاری از مشاغل، سازمان‌ها و شعب دولتی تبدیل می‌کند که نادیده گرفتن آن منطقی نیست. اجازه دهید در ادامه با کاربردهای اینترنت اشیا در صنایع مختلف آشنا شویم:کاربرد اینترنت اشیاء

۱.کاربردهای اینترنت اشیاء در کشاورزی

برای کاشت در فضای داخلی، اینترنت اشیاء، نظارت و مدیریت شرایط آب و هوای خود را به واقعیت تبدیل می‌کند که به نوبه خود باعث افزایش تولید می‌شود. برای کاشت در خارج، دستگاه‌هایی که از فناوری اینترنت اشیاء استفاده می‌کنند، می‌توانند رطوبت و مواد مغذی خاک را در ارتباط با داده‌های آب‌وهوا، کنترل بهتر سیستم‌های آبیاری هوشمند و کودها را حس کنند.

به عنوان مثال، اگر سیستم‌های آب‌پاش فقط در صورت نیاز آب را توزیع کنند، این امر از هدر رفتن یک منبع گران‌بها جلوگیری می‌کند.

۲. کاربردهای اینترنت اشیاء در استفاده مصرف کننده

برای شهروندان ، دستگاه‌های IoT در قالب ابزارهای پوشیدنی (مثل ساعت مچی) و خانه‌های هوشمند، زندگی را آسان‌تر می‌کنند. در این فرآیند، لوازم جانبی مانند Fitbit، گوشی‌های هوشمند، ساعت‌های اپل، مانیتورهای سلامت را پوشش می‌دهند. این دستگاه‌ها سرگرمی، اتصال به شبکه، سلامت و تناسب اندام را بهبود می‌بخشند.

خانه‌های هوشمند از مواردی مانند فعال کردن کنترل‌های محیطی مراقبت می‌کنند تا وقتی به خانه می‌آیید خانه‌تان در اوج آسایش باشد. شامی را که به اجاق یا ظرف غذا نیاز دارد، می‌توان از راه دور کنترل کرد. بنابراین غذا هنگام رسیدن شما آماده است. امنیت نیز در دسترس‌تر است و مصرف‌کننده می‌تواند وسایل و چراغ‌ها را از راه دور کنترل کند و همچنین قفل هوشمند را فعال می‌کند تا افراد مورد تایید حتی در صورت نداشتن کلید، وارد خانه شوند.

۳. کاربردهای IoT در مراقبت های بهداشتی

اول از همه، دستگاه‌های اینترنت اشیاء به بیمارستان‌ها این امکان را می‌دهند که سلامت بیماران خود را در خانه نظارت کنند، در نتیجه اقامت در بیمارستان را کاهش می‌دهند. در بیمارستان‌ها، تخت‌های هوشمند کارکنان را از در دسترس بودن مطلع می‌سازد و در نتیجه زمان انتظار برای فضای آزاد را کاهش می‌دهد. قرار دادن حسگرهای اینترنت اشیاء روی تجهیزات حیاتی به معنای خرابی کمتر و افزایش قابلیت اطمینان است که می‌تواند به معنای تفاوت بین زندگی و مرگ باشد.

مراقبت از سالمندان با اینترنت اشیاء به طور قابل‌توجهی راحت‌تر می‌شود. علاوه بر مانیتورینگ بلادرنگ خانه که در بالا ذکر شد، حسگرها همچنین می‌توانند تشخیص دهند که آیا بیمار افتاده یا دچار حمله قلبی شده است.

۴. کاربردهای اینترنت اشیاء در بیمه

حتی صنعت بیمه نیز می‌تواند از انقلاب اینترنت اشیاء سود ببرد. شرکت‌های بیمه می‌توانند برای پوشیدنی‌های IoT مانند Fitbit تخفیف‌هایی را به بیمه گذاران خود ارائه دهند. با استفاده از ردیابی تناسب اندام، بیمه‌گر می‌تواند سیاست‌های سفارشی‌سازی شده را ارائه دهد و عادات سالم‌تری را تشویق کند، که در درازمدت به نفع همه، بیمه‌گر و مشتری است.

۵. کاربردهای IoT در تولید

دنیای تولید و اتوماسیون صنعتی یکی دیگر از برندگان بزرگ در قرعه‌کشی اینترنت اشیاء است. فن آوری RFID و GPS می‌تواند به سازنده کمک کند تا محصول را از ابتدا در کارخانه تا قرار دادن آن در فروشگاه مقصد، یعنی کل زنجیره تأمین را از ابتدا تا انتها ردیابی کند. این حسگرها می‌توانند اطلاعاتی را در مورد زمان سفر، شرایط محصول و شرایط محیطی که محصول تحت آن قرار گرفته است، جمع‌آوری کنند.

حسگرهای متصل به تجهیزات کارخانه می‌توانند به شناسایی تنگناها در خط تولید کمک کنند و در نتیجه زمان از دست رفته و اتلاف را کاهش دهند. سنسورهای دیگری که روی همان ماشین‌ها نصب شده‌اند نیز می‌توانند عملکرد دستگاه را ردیابی کنند و پیش‌بینی کنند که چه زمانی هر واحد نیاز به تعمیر و نگهداری دارد و در نتیجه از خرابی‌های پرهزینه جلوگیری می‌کند.

۶. کاربردهای IoT در خرده فروشی

فناوری IoT چیزهای زیادی برای ارائه به دنیای خرده‌فروشی دارد. ارقام فروش آنلاین و فروشگاهی می‌توانند اتوماسیون انبار و روباتیک را کنترل کنند، اطلاعاتی که از حسگرهای اینترنت اشیاء به دست می‌آید. بسیاری از این امکانات به RFID‌ها متکی هستند که در حال حاضر در سراسر جهان به شدت مورد استفاده قرار می‌گیرند.

در مورد تعامل با مشتری، اینترنت اشیاء به خرده‌فروشان کمک می‌کند تا مشتریان را بر اساس خریدهای گذشته هدف قرار دهند. با تجهیز به اطلاعات ارائه‌شده از طریق اینترنت اشیاء، یک خرده‌فروش می‌تواند یک تبلیغ شخصی برای مشتریان وفادار خود ایجاد کند و در نتیجه نیاز به تبلیغات پرهزینه بازاریابی انبوه را از بین ببرد. بسیاری از این تبلیغات را می‌توان از طریق تلفن‌های هوشمند مشتریان انجام داد، به خصوص اگر آن‌ها یک برنامه مناسب برای فروشگاه داشته باشند.

۷. کاربردهای IoT در حمل و نقل

حتماً در مورد پیشرفت خودروهای خودران شنیده‌اید. این تنها بخشی از پتانسیل گسترده در زمینه حمل‌ونقل است. GPS، که نمونه دیگری از اینترنت اشیاء است، برای کمک به شرکت‌های حمل‌ونقل برای ترسیم مسیرهای سریع‌تر و کارآمدتر برای کامیون‌هایی که بار را حمل می‌کنند، استفاده می‌شود و در نتیجه زمان تحویل را تسریع می‌کند.کاربردهای IoT در حمل و نقل

۸. کاربردهای IoT در تامین آب

در موضوع کنترل کنتورهای آب یک حسگر متصل به اینترنت همراه با نرم‌افزار به جمع‌آوری، پردازش و تجزیه و تحلیل یکپارچه داده‌ها کمک می‌کند و امکان درک بهتر الگوهای مصرف‌کننده، تشخیص خطا در سرویس عرضه و گزارش نتیجه را فراهم می‌کند.
به طور همزمان، آن‌ها به کاربران نهایی پیشنهاد می‌کنند تا اطلاعات مصرف خود را از طریق برنامه یا صفحه وب ردیابی کنند. هشدارهای خودکار که مصرف خارج از محدوده متوسط را تشخیص می‌دهند و وجود نشتی را نشان می‌دهند، کمک زیادی به صرفه‌جویی در مصرف آب کرده‌اند.

۹. اینترنت اشیاء در حوزه سلامت

اینترنت اشیاء به آرامی شروع به پیوند دادن به مراقبت‌های بهداشتی در دو جبهه پزشک و بیمار می‌کند. سونوگرافی‌ها، دماسنج‌ها، مانیتورهای گلوکز، الکتروکاردیوگرام‌ها و موارد دیگر همگی در حال اتصال هستند و به بیماران اجازه می‌دهند سلامت خود را پیگیری کنند.

این برای آن دسته از موقعیت‌هایی که نیاز به قرارهای ملاقات بعدی با پزشک دارند، بسیار مهم است. چندین بیمارستان شروع به استفاده از تخت‌های هوشمند کرده‌اند که می‌توانند حضور بیمار را حس کنند و به طور خودکار خود را با زاویه و فشار صحیح تنظیم کنند تا بدون نیاز به مداخله پرستار، پشتیبانی مناسب را ارائه دهند.

اینترنت اشیاء همچنین می‌تواند به تغییر مراقبت از بیمار در خانه کمک کند. متأسفانه، برخی از بیماران داروهای خود را در دوزهای مناسب یا در زمان‌های صحیح مصرف نمی‌کنند. توزیع‌کننده‌های هوشمند دارو در خانه می‌توانند به‌طور خودکار اطلاعات را در فضای ابری آپلود کنند و زمانی که بیماران داروهای خود را مصرف نمی‌کنند، به پزشکان هشدار دهند. به طور گسترده‌تر، این نوع فناوری می‌تواند پزشکان را از هر گونه رفتار بالقوه خطرناک بیمار آگاه کند.

۱۰. کاربردهای اینترنت اشیاء در کنترل آلودگی هوشمند

اینترنت اشیاء به حل مشکل اصلی آلودگی کمک کرده است. این امکان کنترل سطوح آلودگی را با استانداردهای تنفس‌پذیرتر فراهم می‌کند. داده‌های مربوط به آلودگی شهر مانند انتشار وسایل نقلیه، سطوح گرده، آب و هوا، جهت جریان هوا، سطح ترافیک و موارد دیگر با استفاده از حسگرها در ترکیب با اینترنت اشیاء جمع‌آوری می‌شوند و به مسئولین اطلاع می‌دهند.

پرسش‌های پرتکرار در زمینه اینترنت اشیا

آموزش اینترنت اشیا چیست؟

بسته به نقش خاص، یک حرفه اینترنت اشیاء می‌تواند به ترکیبی از دانش مرتبط با برنامه‌نویسی، شبکه، سخت‌افزار، امنیت، طراحی و تجزیه و تحلیل داده‌ها نیاز داشته باشد. یک دوره آنلاین منحصر به‌ فرد اینترنت اشیاء می‌تواند موضوع تخصصی مانند طراحی سیستم اینترنت اشیاء یا شبکه‌ها و پروتکل‌های اینترنت اشیاء را پوشش دهد.

چگونه IoT را تمرین کنم؟

برای برتری واقعی در اینترنت اشیاء، تجربه عملی ضروری است. با آزمایش پروژه‌های دنیای واقعی و کار با کیت‌های توسعه اینترنت اشیاء، حتماً با آن سرشاخ شوید! این رویکرد عملی، درک شما را از سخت‌افزار، نرم‌افزار و ادغام اجزای اینترنت اشیاء عمیق‌تر می‌کند.

اینترنت اشیاء برای مبتدیان چیست؟

اینترنت اشیاء، یک سیستم اتوماسیون و تجزیه و تحلیل پیشرفته است که با هوش مصنوعی، حسگر، شبکه، الکترونیک، پیام‌رسانی ابری و غیره سروکار دارد تا سیستم‌های کاملی را برای محصول یا خدمات ارائه دهد.