عارضه یابی منابع انسانی، چالش های نیروی کار در سازمان‌ها : نقشی که پرسنل منابع انسانی یک شرکت ایفا می‌کنند، مهم‌تر از آن چیزی است که اکثر مردم فکر می‌کنند. منابع انسانی نه تنها به درخواست‌های حقوق و دستمزد و مرخصی رسیدگی می‌کند، بلکه فرهنگ شرکت را حفظ می‌کند و بر کل چرخه‌ی زندگی کارمندان نظارت می‌کند. به طور خلاصه، منابع انسانی علاوه بر اینکه کارکنان را به خوبی آموزش‌دیده، شاد و سازنده نگه می‌دارد، به عنوان قطب‌نمای اخلاقی شرکت عمل می‌کند. داشتن درک کامل از مشکلات و راه حل‌های منابع انسانی می‌تواند در موفقیت یک شرکت حیاتی باشد.

اما نیازی به گفتن نیست، کار در منابع انسانی (HR) مجموعه‌ای از چالش‌ها را به همراه دارد. به طور معمول، این چالش ها به شکل مشکلات و راه حل‌های جهانی منابع انسانی هستند. که معمولاً در همه‌ی شرکت ها تا حدی وجود دارند، در حالی که سایر مشاغل ممکن است از کمبودهای بیشتری در زمینه‌های خاص رنج ببرند. در هر صورت، این به شما بستگی دارد که مستقیماً با این چالش‌ها روبرو شوید و هر زمان که این مشکلات پیش آمد، آن‌ها را حل کنید.

مشکلات کنونی در مدیریت منابع انسانی | عارضه یابی منابع انسانی

به طور کلی، بهترین شیوه‌های حل مسئله در منابع انسانی شامل یک رویکرد دو وجهی است. اول، شما باید یک برنامه از قبل تهیه کنید. این طرح باید شامل برنامه‌ها، آموزش و مکانیسم‌های دیگری باشد که مشکلات موجود در محل کار را ریشه‌‌یابی کند. دوم، پرسنل منابع انسانی باید همیشه مراقب تغییرات و فراز و فرودها باشند؛ به این ترتیب، آنها می‌توانند با رشد شرکت شما به مشکلات چسبنده رسیدگی کنند. این شیوه‌ها ممکن است در ابتدا دلهره آور به نظر برسند، اما ارزش تلاشی را دارند که نیاز دارند.

برخی از مشکلات منابع انسانی، جهانی هستند. این مشکلات همیشگی مشکلاتی هستند که هر بخش منابع انسانی در یک زمان با آن‌ها مواجه خواهد شد. سایر مشکلات منابع انسانی خاص‌تر و محلی‌تر هستند. این چالش‌ها آنهایی هستند که مختص یک صنعت، شرکت یا فضای فرهنگی کلی هستند. در هر صورت، این به پرسنل منابع انسانی بستگی دارد که استراتژی‌های خلاقانه‌ای برای حل آنها ارائه دهند.

پیشنهاد میکنیم مقاله: عارضه یابی صنعتی را هم بخوانید.

در واقع حل این مشکلات، یکی از مهم‌ترین کارکردهای منابع انسانی است، که اگر به درستی مدیریت نشود، می‌تواند نوآوری را خفه کند، درگیری‌های تیمی در مقیاس بزرگ ایجاد کند و بهره وری را کاهش دهد. اجتناب از این مشکلات به ویژه در بازار شدید رقابتی امروز مهم است. برای موفقیت در این بازار، شرکت شما باید تمام سیلندرها را شلیک کند. بنابراین آخرین چیزی که به آن نیاز دارید، یک رژه‌ی دائمی درگیری داخلی و سایر اختلالات است. به همین دلایل و موارد دیگر است که بخش های منابع انسانی در محیط کار معاصر بسیار مهم هستند.

هدف این مقاله، بررسی مشکلات فعلی در مدیریت منابع انسانی است که احتمالاً با آنها روبرو خواهید شد. ابتدا، ما در مورد نگرش پرسنل منابع انسانی برای حل این مشکلات صحبت خواهیم کرد. سپس، تعدادی از مشکلات خاص را مورد بحث قرار می‌دهیم و راه‌هایی را برای رفع آنها پیشنهاد می‌کنیم.

فرم درخواست مشاوره

برنامه ریزی پیش رو برای عبور از  عارضه‌های منابع انسانی

واحدهای منابع انسانی چاره ای جز رسیدگی به مشکلات کارکنان به صورت موردی ندارند. به همین دلیل است که جلسات گوناگون برای  بحث در مورد راه‌هایی برای حل مشکلات بسیار خاص آغاز می‌شود. اما برنامه ریزی قبلی برای حل مشکلات منابع انسانی، به موقع و موثر نیز حیاتی است.

بنابراین پس از بحث در مورد مشکلات ذکر شده در بالا، برخی از ابزارهای اساسی منابع انسانی را که می توانید برای کاهش فراوانی و شدت آنها از قبل استفاده کنید، شرح خواهیم داد. ابتدا، ما در مورد اهمیت فناوری در محیط کار و اینکه چگونه منابع انسانی می‌توانند از آن به نفع خود استفاده کنند، صحبت خواهیم کرد. سپس، راهنمای خود را با یک بحث عمیق در مورد راه حل‌های چند وجهی که استراتژی‌های حفظ کارمندان می‌توانند در حین پیش رفتن ارائه دهند، به پایان می‌رسانیم.

رویکرد مسائل و راه حل های منابع انسانی

حل مشکلاتی که کارکنان در محل کار با آن مواجه هستند با نگرش درست شروع می‌شود. دپارتمان‌های منابع انسانی باید انتظار بروز مشکلات خاصی را داشته باشند و برای مقابله با آنها آماده باشند. ممکن است جزئیات دقیقی را که در این مورد وجود دارد ندانید، اما وقتی مشکلات ظاهر می‌شوند، تعجب نکنید. به عبارت دیگر باید موضوع مشکلات و راه حل‌های منابع انسانی را جدی بگیرید. در غیر این صورت، مطمئناً در این راه با مشکلات بزرگی روبرو خواهید شد.

رویکرد مسائل و راه حل های منابع انسانیمشکلات منابع انسانی همیشه نیازمند اقدامات سختگیرانه‌ای هستند که در بالا ذکر کردیم، اما قطعاً در پایان راه، ارزش آن را خواهد داشت. بدون هوشیاری و تلاش سازنده‌ای که مشکلات منابع انسانی نیاز دارد، شرکت شما در معرض انواع مشکلات تجاری نیز قرار خواهد گرفت. با این حال، زمانی که این شیوه‌ها وجود داشته باشند، کارمندان شما در موقعیت ایده‌آلی برای تمرکز بر کار خود و بالا بردن سقف شاخص‌های موفقیت شرکت شما خواهند بود. در بخش‌های بعدی، به جدیدترین مسائل در مدیریت منابع انسانی می‌پردازیم و راه‌هایی را که می‌توانید آنها را حل کنید، شرح خواهیم داد.

مقاله روش‌های عارضه یابی سازمانی را حتما مطالعه کنید.

مسائل مربوط به تنوع در محل کار

تنوع، یکی از رایج‌ترین مسائلی است که درباره‌ی مشکلات و راه‌حل‌های منابع انسانی به کار می‌رود، اما این به آن معنا نیست که دپارتمان‌های منابع انسانی به طور خودکار روی آن نظارت دارند. هر چقدر هم که مفهوم تنوع بصری به نظر برسد، درک واقعی آن به تلاش زیادی نیاز دارد. این امر به ویژه در صورتی صادق است که بخواهید مفهوم تنوع را در شرایط عملی و واقعی به کار ببرید. تنوع یک موضوع داغ در هر گوشه از زندگی معاصر است و محل کار نیز از این قاعده مستثنی نیست. این روزها در مورد تنوع و فراگیری محیط کار زیاد می‌شنویم. در واقع، مردم همیشه این اصطلاحات را مطرح می‌کنند اما متأسفانه، همیشه منظور دقیقشان را نمی‌دانند یا نمی‌توانند تفهیم کنند.

تنوع در محل کار دقیقا چیست؟

تنوع در محل کار ممکن است از جهاتی یک اصطلاح بسیار مبهم به نظر برسد، اما ما به واسطه‌ی تجربیات و ارتباطات گسترده با مدیران منابع انسانی، قطعاً می‌توانیم تعریف دقیقی ارائه کنیم. اولاً، یک محل کار متنوع، مکانی است که اصول شمول را در بر می‌گیرد. این امر با فراتر رفتن از پذیرش صرف تفاوت با درک ارزش آن و پذیرش دیدگاه‌های مختلف که آن را به میز کنفرانس می‌آورد، انجام می‌دهد. شاید مهم‌تر از همه، یک محل کار متنوع، فرصت‌های برابر را برای همه کارکنان، صرف‌نظر از نژاد، رنگ، جنسیت، گرایش جنسی، ملیت یا مذهبشان فراهم می‌کند.

تنوع در محل کار دقیقا چیست؟این شرایط به هر یک از کارکنان اجازه می دهد تا سهم منحصر به فردی در محل کار خود داشته باشند و روابط داخلی و خارجی را به میزان زیادی بهبود ببخشند. این روابط به ارتباط مثبت کارکنان با مشتریان و جامعه کمک می‌کند. تنوع در محل کار، مزایای بسیار دیگری نیز دارد. در بخش بعدی به این موارد خواهیم پرداخت.

اهمیت منابع انسانی در حال حاضر و آینده

بخش‌های منابع انسانی امروز بیش از گذشته مهم هستند، به‌ویژه در اقتصاد جهانی رقابتی شدید ما. دپارتمان‌های منابع انسانی با تسهیل‌گران، میانجی‌ها و کارشناسان کارآیی کار می‌کنند که یک شرکت را به خوبی اداره می‌کنند. این باعث می‌شود که به راحتی بفهمیم چرا یک بخش منابع انسانی آموزش دیده یکی از عاقلانه‌ترین سرمایه‌گذاری‌هایی است که یک شرکت می‌تواند انجام دهد. علاوه بر نقشی که در استخدام و آموزش کارکنان ایفا می کنند، پرسنل منابع انسانی همچنین به حل تعارضات اجتناب ناپذیر تیم کمک می کنند و شرکت‌ها را سازگار نگه می‌دارند.

پرسش‌های پرتکرار در زمینه عارضه یابی منابع انسانی

راه حل‌های استراتژیک منابع انسانی چیست؟

راه حل‌های استراتژیک منابع انسانی یک جستجوی اجرایی و مشاوره‌ی منابع انسانی است. ما در انستیتو NBTI  چندین سال است که نامزدهای مدیریت استثنایی را هم در سطح محلی و هم در سطح ملی به مشتریان خود ارائه می دهیم و در فضای منابع انسانی تخصص داریم.

پروژه HR چیست؟

پروژه منابع انسانی، هر قطعه‌ی تعریف شده‌ای از کار منابع انسانی است که باید تکمیل کنید. به عنوان مثال ایجاد یک دفترچه‌ی راهنمای کارمند، آموزش‌های دوره‌ای منابع انسانی یا افزایش حجم کاری که به این معنی است که شما به منابع اضافی نیاز دارید.

برنامه ریزی عملکرد منابع انسانی چیست؟

برنامه ریزی عملکرد چیست؟ برنامه ریزی عملکرد یک فرآیند استراتژیک است که تضمین می‌کند که اهداف سازمان توسط کارکنانش برآورده می‌شود. این شامل تعیین اهداف مشخص، قابل اندازه گیری، قابل دستیابی، مرتبط و محدود به زمان برای کارکنان و سپس ایجاد برنامه‌ای برای کمک به آن‌ها برای رسیدن به این اهداف است.