نحوه استفاده از Chat GPT ( چت جی پی تی ) : ChatGPT یک مسابقه‌ی جهانی جدید در دنیای هوش مصنوعی است. اما چه چیزی آن را منحصر به فرد می‌کند؟ خب، ChatGPT قادر است با شما مکالمه کند، مثل اینکه شما با یک فرد بسیار آگاه صحبت می‌کنید.

Chat GPT می‌تواند با شما در مورد تاریخ، فلسفه، فرهنگ و غیره حرف بزند. علاوه بر این، می‌تواند اشعار خواننده‌ی مورد علاقه‌ی شما را نیز تولید کند، به شما در نوشتن کد کمک کند و غیره. در این مقاله در باره نحوه‌ی استفاده از چت جی پی تی اطلاعاتی را در اختیارتان می‌گذاریم.

ChatGPT چیست؟

ChatGPT یک مدل زبان پیشرفته است که توسط OpenAI توسعه یافته است. این سرویس برای درک و تولید متنی شبیه انسان طراحی شده است، و آن را به ابزاری همه کاره برای طیف گسترده‌ای از وظایف پردازش زبان طبیعی، مانند پاسخ دادن به سؤالات، ارائه‌ی توضیحات، تولید متن و درگیر شدن در مکالمات مبتنی بر متن تبدیل می‌کند. این مقاله را نیز بخوانید: آینده هوش مصنوعی چیست؟

به زبان ساده، ChatGPT یک ربات چت مبتنی بر هوش مصنوعی است که توسط استارتاپ OpenAI مستقر در سانفرانسیسکو توسعه یافته است و برای استفاده‌ی عمومی در مرورگرهای وب در دسترس است. ChatGPT توسط LLM که یک مدل زبان بزرگ است، پشتیبانی می‌شود. این بدان معنی است که chatGPT قادر به درک پاسخ‌هایی شبیه به انسان است.

نحوه استفاده از چت جی پی تی ؛ قدم به قدم

برای استفاده از این ابزار باید مواردی را گام به گام رعایت کنید:

ورود به گپ GPT

برای اینکه بتوانید از این برنامه‌ی پرطرفدار استفاده کنید، باید در این وب سایت ثبت نام کنید. OpenAI Chat GPT به گونه‌ای طراحی شده است که افراد در هر سنی می‌توانند از آن استفاده کنند. سازندگان OpenAI هنوز نسخه‌ی اپلیکیشن آن را راه اندازی نکرده‌اند. از این رو، برای استفاده از آن باید در وب سایت OpenAI ثبت نام کنید. در اینجا روند گام به گام استفاده از چت جی پی تی آورده شده است:

فرم درخواست مشاوره

حساب OpenAI خود را ایجاد کنید

برای شروع با ChatGPT، ابتدا باید یک حساب OpenAI ایجاد کنید که البته رایگان است. برای انجام این کار، به chat.openai.com بروید و روی Sign up کلیک کنید. می‌توانید از یک آدرس ایمیل استفاده کنید یا می‌توانید با حساب Google یا Microsoft خود وارد شوید.

حساب OpenAI خود را ایجاد کنیداگر از یک آدرس ایمیل استفاده می‌کنید، باید یک تأیید تلفنی انجام دهید تا تأیید کنید که واقعاً یک انسان هستید و از قضا یک ربات نیستید.

1. برای شروع چت روی Log in کلیک کنید

اگر هرگز حسابی ایجاد نکرده‌اید، روی «ثبت‌نام» کلیک کنید و دستورالعمل‌ها را دنبال کنید تا اطلاعات خود را وارد کنید. OpenAI برای ایجاد یک حساب کاربری در وب سایت خود به یک شماره تلفن معتبر برای تأیید نیاز دارد.

2. سلب مسئولیت از ChatGPT را بپذیرید

در مرحله‌ی بعد، قبل از اینکه بتوانید با چت ربات هوش مصنوعی چت کنید، چند سلب مسئولیت را مشاهده خواهید کرد. آنها را یکی یکی بخوانید و بپذیرید تا وارد چت شوید.

3. نحوه استفاده از ChatGPT را بیاموزید

پس از ورود به حساب OpenAI خود در سمت ChatGPT وب سایت، وقت آن است که با پنجره‌ی ابزار هوش مصنوعی آشنا شوید. در اینجا خلاصه‌ای از آنچه خواهید دید، به عنوان مثال آمده است:

دکمه‌های نوار کناری جدید و پنهان کردن چت: در سمت چپ صفحه، دکمه‌ای را برای «گپ جدید» می‌بینید که می‌توانید در هر زمان، روی آن کلیک کنید تا یک مکالمه‌ی جدید شروع شود. این ویژگی مفید است، زیرا مدل ChatGPT آنچه را که قبلاً در یک مکالمه مورد بحث قرار گرفته، به خاطر می‌آورد و با متن پاسخ می‌دهد، بنابراین شروع یک چت جدید یک بحث جدید را بدون زمینه ایجاد می‌کند.

سابقه چت: نوار کناری سمت چپ، همچنین تمام مکالمات قبلی شما را در صورت نیاز به بازگشت به یکی در دسترس نگه می‌دارد، اگرچه گزینه‌ی غیرفعال کردن سابقه‌ی چت وجود دارد. در اینجا می‌توانید عنوان هر چت را ویرایش کنید، سابقه‌ی چت خود را با دیگران به اشتراک بگذارید یا آن را حذف کنید.

حساب: با کلیک بر روی آدرس ایمیل یا نام خود در سمت چپ پایین صفحه، به اطلاعات حساب خود، از جمله تنظیمات، گزینه‌ی خروج از سیستم، دریافت کمک و دسترسی به سوالات متداول از OpenAI دسترسی خواهید داشت. اگر ChatGPT Plus ندارید، دکمه‌ی ارتقا به پلاس را در اینجا خواهید دید.

درخواست‌های شما: سؤال‌ها یا درخواست‌هایی که به ربات چت هوش مصنوعی می‌دهید، در اینجا ظاهر می‌شوند.
پاسخ های ChatGPT: هر زمان که ChatGPT به سوالات شما پاسخ داد، لوگو در سمت چپ ظاهر می‌شود. دکمه‌های Copy، Thumbs Up و Thumbs Down در سمت راست هر پاسخ ظاهر می‌شوند. می‌توانید متن را در کلیپ‌بورد خود کپی کنید تا آن را در جای دیگری جای‌گذاری کنید و درباره دقیق بودن پاسخ، بازخورد ارائه دهید. این فرآیند به تنظیم دقیق ابزار هوش مصنوعی کمک می‌کند.

ایجاد مجدد پاسخ: اگر در دریافت پاسخ در چت با مشکل مواجه شدی، یا پاسخ رضایت‌بخشی دریافت نکردید، می‌توانید روی «بازسازی پاسخ» کلیک کنید تا از ChatGPT بخواهد با یک پاسخ جدید برای آخرین درخواست دوباره امتحان کنید.این مقاله را نیز مطالعه کنید: خطرات هوش مصنوعی
ناحیه متن: در این بخش، درخواست‌ها و سوالات خود را وارد می‌کنید. برای ارسال آنها کافی است اینتر را بزنید.
ChatGPTI ممکن است اطلاعات نادرستی درباره‌ی افراد، مکان‌ها یا حقایق تولید کند. این بخش همچنین نسخه‌ی مدل ChatGPT را نشان می‌دهد که در حال حاضر از آن استفاده می‌کنید.

4. شروع به نوشتن درخواست ها و سوالات خود کنید

اکنون که می‌دانید چگونه وارد شوید و به ChatGPT دسترسی پیدا کنید، وقت آن رسیده است که شروع کنید. شما می‌توانید هر گونه سوال مهمی را که ممکن است داشته باشید، از مدل زبان بپرسید و ببینید چه پاسخ‌هایی دریافت می‌کنید. احتمالات، به معنای واقعی کلمه بی پایان هستند. ChatGPT ابزاری است که می‌تواند در طیف وسیعی از پروژه‌ها، از توسعه‌ی نرم‌افزار گرفته تا نوشتن و ترجمه و موارد دیگر، استفاده شود.

هر درخواست ChatGPT را در نوار متنی در پایین صفحه تایپ کنید و برای ارسال سوالات خود اینتر را فشار دهید. سپس ربات چت هوش مصنوعی متنی را برای ارائه‌ی پاسخ‌های مفید به سوالات شما تولید می‌کند.

قابلیت به خاطر سپاری چت جی پی تیم

پیش فرض model، GPT-3.5-turbo، می‌تواند 4097 توکن را در “حافظه” خود نگه دارد، که تقریباً برابر با سه صفحه متن است. این بدان معنی است که پس از چند هزار کلمه یا بیشتر، GPT-3.5-turbo قسمت‌های قبلی مکالمه شما را فراموش می‌کند. با این حال، جدیدترین نوع GPT-4 می‌تواند نزدیک به 50 صفحه محتوا را به خاطر بسپارد.

قابلیت به خاطر سپاری چت جی پی تیمچگونه از ChatGPT بخواهیم یک پاسخ را دوباره تولید کند؟

پاسخ را کپی کنید؛ اگر پاسخ ChatGPT را دوست دارید و می‌خواهید آن را در جای دیگری به اشتراک بگذارید، روی نماد کلیپ بورد در کنار پاسخ کلیک کنید تا آن را کپی کنید.

پس از انجام این کار، نماد به علامت چک تبدیل می شود تا نشان دهد که با موفقیت کپی شده است. این دکمه، شما را از برجسته کردن متن و سپس استفاده از میانبر صفحه کلید برای کپی کردن آن نجات می‌دهد.

نحوه استفاده از صدا با ChatGPT

به جای تایپ کردن درخواست خود، قابلیت صوتی به شما امکان می‌دهد به صورت شفاهی با ChatGPT ارتباط برقرار کنید. فعلاً این قابلیت فقط در iOS و Android در دسترس است. قبل از شروع، باید قابلیت صوتی را فعال کنید.
• روی نماد منو ضربه بزنید.

• روی تنظیمات ضربه بزنید.

• روی New Features ضربه بزنید.

• روی کلید کنار مکالمات صوتی ضربه بزنید.

نحوه شروع مکالمات صوتی با هوش مصنوعی

وقتی صفحه از شما خواست شروع به صحبت کنید، درخواست خود را بگویید. پس از اتمام صحبت، ChatGPT درخواست شما را پردازش می‌کند (نیازی به زدن ارسال نیست) و پاسخ خود را برای شما اعلام می کند.

نحوه استفاده از تصاویر با ChatGPT

قابلیت ورودی تصویر ChatGPT به شما امکان می‌دهد یک تصویر را با درخواست متن خود به اشتراک بگذارید. به این ترتیب می‌توانید کارهایی مانند عکس گرفتن از مثلاً سگ محله را انجام دهید و از ChatGPT بپرسید که چه نژادی است. یا از آن بخواهید تا بر اساس تصویری از محتویات یخچال شما، دستور پختی ایجاد کند.نحوه استفاده از تصاویر با ChatGPT

نحوه ایجاد تصاویر هوش مصنوعی با ChatGPT

ChatGPT فقط به تولید متن و پاسخ‌های صوتی محدود نمی‌شود. OpenAI اخیراً DALL•E 3، آخرین نسخه‌ی تولید کننده‌ی تصویر هوش مصنوعی خود را با ChatGPT برای کاربران Plus و Enterprise ترکیب کرده است.

یعنی می‌توانید از ChatGPT بخواهید تصویری از، مثلاً یک سگ با لباس در حال هل دادن سطل زباله ایجاد کند، و هوش مصنوعی چند تصویر (معمولاً چهار تصویر) را ایجاد می‌کند که با ایده‌ی شما مطابقت دارد. این مقاله نیز برای شما مفید خواهد بود: هوش مصنوعی چیست؟

آیا ChatGPT می تواند از پاسخ دادن به درخواست های من امتناع کند؟

به نوبه‌ی خود، OpenAI تعهد خود را به حفظ هوش مصنوعی “ایمن و به طور کلی سودمند” ابراز کرده است. برای انجام این کار، آنها تدابیر حفاظتی مختلفی از جمله توانایی ChatGPT برای رد محتوای نامناسب، توهین‌آمیز یا غیرقانونی را معرفی کرده‌اند.
اگر از چت جی پی تی بپرسید: “به چه درخواست‌هایی پاسخ نمی‌دهید؟” به شما می‌گوید به‌عنوان یک مدل زبان هوش مصنوعی، به درخواست‌هایی که شامل هر شکلی از محتوای نامناسب، توهین‌آمیز یا غیرقانونی باشد، پاسخ نمی‌دهم:

1. درخواست برای مطالب صریح یا توهین آمیز.

2. پیام هایی که سخنان نفرت انگیز، تبعیض یا خشونت علیه هر فرد یا گروهی را ترویج یا تشویق می‌کند.

3. پیام‌هایی که حریم خصوصی افراد یا سازمان‌ها را نقض می‌کند.

4. اعلان هایی که شامل فعالیت‌های غیرقانونی یا تشویق چنین فعالیت‌هایی است.

5. درخواست اطلاعات شخصی مانند رمز عبور، جزئیات کارت اعتباری یا شماره تامین اجتماعی.
علاوه بر این، ممکن است نتوانم به درخواست هایی که خیلی مبهم هستند یا فاقد زمینه هستند پاسخ دهم. لطفاً مطمئن شوید که درخواست‌های شما واضح و مشخص هستند تا بهترین پاسخ ممکن را از من دریافت کنید. این پاسخ چت جی پی تی به شما خواهد بود.

پرسش‌های پرتکرار در زمینه نحوه استفاده از هوش مصنوعی

آیا می‌توانیم از محتوای ChatGPT استفاده کنیم؟

بله، می‌توانید از ChatGPT برای ایجاد محتوا برای وب سایت آموزشی خود استفاده کنید. با این حال، ویرایش و سفارشی کردن متن تولید شده، اجتناب از سرقت ادبی، بررسی واقعیت اطلاعات و اطمینان از صحت آن قبل از انتشار آن در وب سایت خود، مهم است.

ChatGPT چقدر هزینه دارد؟

طرح اشتراک ChatGPT ChatGPT Plus نام دارد و 20 دلار در ماه هزینه دارد. مدل اشتراک پولی دسترسی عمومی کاربران را حتی در زمان اوج مصرف که نسخه‌ی رایگان در ظرفیت است، تضمین می‌کند و زمان پاسخگویی سریع‌تر را ارائه می‌دهد.

آیا می توانم با GPT 4 چت کنم؟

بله، تا زمانی که در نسخه‌ی پولی مشترک شده باشید، می‌توانید از Chat GPT-4 استفاده کنید. نرم افزار نسخه‌ی موبایل به شما این امکان را می‌دهد که هر کاری را که در رایانه‌ی خود انجام می دهید، بتوانید انجام دهید.