دراپ شاپینگ چیست؟ دراپ شاپینگ تحولی در دنیای کسب و کار با سرمایه اندک ِ زمانی است که یک شخص یا شرکت دراپ شاپینگ، کالایی را در وب سایت خود می‌فروشد که در انبار نگهداری نمی‌کند. هنگامی که سفارشی دریافت می‌شود، آن‌ها آن سفارش را برای شرکت دیگری ارسال می‌کنند تا کالا را مستقیماً برای خریدار ارسال کند.

از آن جا که آن‌ها واسطه هستند، ممکن است پول بیشتری دریافت کنند. امروزه مدل‌های کسب و کار و تنوع آن به سرعت در حال گسترش است و دراپ‌شاپینگ نیز یکی از این مدل‌هاست که در این مقاله از مجله انستیتو NBTI به تفصیل درباره آن سخن می‌گوییم.

ساز و کار دراپ شاپینگ Dropshipping چگونه است؟

دراپشاپینگ یک روش تکمیل خرده‌فروشی است که در آن فروشگاه، محصولاتی را که می‌فروشد در انبار نگه نمی‌دارد. در عوض، وقتی محصولی خریداری می‌شود، فروشنده آن را مستقیماً از عرضه کننده به مشتری ارسال می‌کند. این به این معنی است که به عنوان یک فروشنده، نیازی به نگهداری یا ذخیره موجودی ندارید.

علاوه بر این، لازم نیست نگران ارسال محصولات به مشتریان باشید، زیرا تامین کننده از این جنبه مراقبت می‌کند. دراپ شاپینگ نیاز به انبار، خرید موجودی اولیه و سرمایه‌گذاری را از بین می‌برد و آن را به گزینه‌ای جذاب برای کارآفرینان مشتاق تبدیل می‌کند.

مراحل خرید و فروش در Dropshipping چگونه  است؟

فرآیند دراپ شاپینگ نسبتاً ساده است. شما به عنوان صاحب فروشگاه، محصولاتی را که می‌خواهید بفروشید، در فروشگاه آنلاین خود منتشر می‌کنید. هنگامی که مشتری سفارشی می‌دهد، جزئیات سفارش را به تامین کننده (دراپ‌شیپ) ارسال می‌کنید. سپس تامین‌کننده، محصولات را با نام تجاری شما مستقیماً برای مشتری بسته‌بندی و ارسال می‌کند. شما به عنوان یک دراپ‌شیپر واسطه بین مشتری و تامین کننده خواهید بود. به گونه‌ای که لازم نیست در زمینه مراحل سفارش یا ارسال کالا دغدغه‌ای داشته باشید.

مزایا و معایب دراپ شاپینگ Dropshipping

مانند هر مدل کسب و کاری، دراپ شاپینگ هم مزایا و معایب خود را دارد. مهم است که قبل از ورود به دنیای دراپ شاپینگ، هر دو جنبه را در نظر بگیرید. این مقاله را نیز بخوانید: کارآفرینی چیست؟

فرم درخواست مشاوره

مزایای روش دراپ شاپینگ

راه‌اندازی آسان

این موضوع به شما امکان می‌دهد با حداقل تلاش، یک فروشگاه آنلاین راه‌اندازی کنید. شما می‌توانید محصولاتی را که می‌خواهید بفروشید شناسایی کنید، با یک تامین کننده شخص ثالث شریک شوید، فروشگاه آنلاین خود را راه‌اندازی کنید و محصولات خود را برای فروش فهرست کنید.

سرمایه اولیه کم

برخلاف مدل‌های خرده فروشی سنتی، دراپ شاپینگ نیاز به خرید موجودی یا اجاره فضای فیزیکی خرده فروشی را از بین می‌برد. تنها هزینه قابل توجه راه‌اندازی و میزبانی وب‌سایت شماست که نسبتاً ارزان است

مزایای روش دراپ شاپینگ

ریسک پایین

از آن‌جا که موجودی را در انبار نگهداری نمی‌کنید، برای فروش تحت فشار نیستید. این ریسک موجودی قدیمی یا از دست دادن پول محصولات فروخته نشده را کاهش می‌دهد.

انتخاب گسترده محصول

دراپ شاپینگ به شما امکان می‌دهد محصولات متنوعی را بفروشید و انعطاف‌پذیری را در ارائه اولویت‌های مختلف مشتریان و خواسته‌های بازار ارائه دهید. پیشنهاد میکنیم مطلب: تحلیل رقبا در کسب و کار را حتما مطالعه کنید.

مقیاس پذیری

با دراپ شاپینگ می‌توانید بر رشد پایگاه مشتری خود و پردازش سفارشات تمرکز کنید، درحالی‌که تامین کننده مراقبت از بسته‌بندی و حمل‌ونقل را بر عهده دارد. این به شما این امکان را می‌دهد که بدون دردسر مدیریت موجودی و تکمیل، کسب و کار خود را افزایش دهید.

برخی معایب دراپ شاپینگ Dropshipping

حاشیه سود کمتر

رقابت شدید در بازار دراپ شاپینگ، اغلب منجر به حاشیه سود کمتر می‌شود. برای ماندن در رقابت، بسیاری از فروشندگان نیاز به فروش محصولات با قیمت‌های پایین‌تر و با تخفیف‌های مستمر دارند که در نتیجه سود آن‌ها کاهش می‌یابد.

مسئولیت خطاهای تامین کننده

اگر تامین کننده در فرآیند حمل‌ و نقل یا تحویل اشتباه کند، مسئولیت حل مشکل بر عهده دراپ شاپر است. این موضوع می‌تواند بر رضایت مشتری تأثیر منفی بگذارد و به طور بالقوه به شهرت دراپ شاپر آسیب برساند.

کنترل محدود

با دراپ شاپینگ، کنترل محدودی بر در دسترس بودن موجودی و ارسال دارید. این امر می‌تواند منجر به لغو یا تأخیر در سفارشات در صورت اتمام موجودی محصولات یا عدم ارسال سریع شود.

فقدان نام تجاری شخصی‌سازی‌شده

از آنجا که تامین کننده، بسته بندی و حمل‌ و نقل را انجام می‌دهد، فرصت محدودی برای برندسازی شخصی، بسته بندی و یادداشت‌های شخصی وجود دارد. این ممکن است بر رضایت و وفاداری مشتری تأثیر بگذارد.

خواندن مقاله: صندوق سرمایه گذارینیز برای شما مفید خواهد بود

فرآیند Dropshipping چگونه آغاز می‌شود؟

اکنون که درک درستی از دراپ شاپینگ و مزایا و معایب آن دارید، ممکن است آماده راه‌اندازی کسب و کار دراپ شاپینگ خود باشید. این مراحل برای شروع است:

مرحله ۱:

بازار هدف را انتخاب کنید؛ قبل از ورود به دراپ شاپینگ، تحقیقات بازار را انجام دهید تا بازار و جایگاه هدف را شناسایی کنید. رقبای بالقوه خود و نحوه بازاریابی محصولات خود را درک کنید. این موضوع به شما کمک می‌کند تا موقعیت خود را به طور موثر تعیین کنید و حاشیه سود و ساختار قیمت گذاری را کاملاً بدانید.

مرحله ۲:

ساخت وب سایت و انتخاب یک نام دامنه؛ هنگامی که بازار هدف و جایگاه خود را انتخاب کردید، نوبت به ساخت وب‌سایت می‌رسد. نام دامنه‌ای را انتخاب کنید که با کسب‌وکار شما مطابقت داشته باشد. برای بهینه‌سازی وب‌سایت خود برای موتورهای جستجو، تحقیق در مورد کلمات کلیدی انجام دهید.

مرحله ۳:

منبع یابی محصولات برای کسب و کار دراپ شاپینگ؛ پس از تعیین محصولاتی که می‌خواهید بفروشید، تامین کنندگان قابل اعتمادی را برای منبع محصولات خود پیدا کنید. به دنبال تامین کنندگانی باشید که محصولات با کیفیت، قیمت رقابتی و گزینه‌های حمل‌ونقل قابل اعتماد ارائه می‌دهند. بازاریابی اصولی، برای موفقیت کسب و کار دراپ شاپینگ شما بسیار مهم است.

چند استراتژی موثر برای تبلیغ محصولات

تدبیر برای تبلیغ محصولات، یکی از اصلی‌ترین موارد در کسب‌ و کار است که در اینجا شما را با چند راهکار موثر آشنا می‌کنیم:

رسانههای اجتماعی برای کسب و کار دراپ شاپینگ Dropshipping

پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی، فرصتی عالی برای تبلیغ، جذب مشتری و توزیع محتوا فراهم می‌کنند. از پلتفرم‌هایی مانند فیسبوک، اینستاگرام و آپارات برای دستیابی به مخاطبان هدف خود و افزایش آگاهی از برند استفاده کنید.رسانه‌های اجتماعی برای کسب و کار دراپ شاپینگ Dropshipping

اجتناب از اشتباهات رایج در Dropshipping

در حالی که دراپ شاپینگ مزایای متعددی را ارائه می‌دهد، اشتباهات رایجی هم دارد که برای اطمینان از موفقیت یک تجارت باید از آنها اجتناب کرد:

انتخاب محصول را بر اساس ترجیحات شخصی قرار ندهید

هنگام انتخاب محصولات برای فروش، از این که تصمیمات خود را صرفاً بر اساس علاقه و ناپسندی خود قرار دهید، خودداری کنید. انجام تحقیقات کامل برای ارزیابی تقاضای بازار، رقابت و سودآوری بالقوه، ضروری است.

از فروش محصولات قلابی یا تقلبی خودداری کنید

از فروش محصولات غیر مجاز یا کپی‌های غیرمجاز محصولات خودداری کنید. این نه تنها در تضاد با شیوه‌های تجاری اخلاقی است، بلکه می‌تواند منجر به نارضایتی طیف وسیعی از مشتریان و مشکلات قانونی نیز شود.

دچار هیجانات بازار نشوید

در حالی‌ که محصولات پرطرفدار ممکن است جذاب به نظر برسند، سطح اشباع و رقابت در بازار را در نظر بگیرید. انجام تحقیقات کامل برای درک افزایش و سقوط روندها و پیشبینی منافع مصرف کننده، بسیار مهم است.

دراپ شاپینگ، فرصتی عالی برای آغاز یک کسب و کار

دراپ‌ شاپینگ فرصتی عالی برای فروشندگان آنلاین مشتاق است تا کسب‌ و کار خود را با سرمایه‌ گذاری و ریسک کمی راه‌اندازی کنند. در حالی‌ که ممکن است حاشیه سود کمتر باشد، دراپ‌ شاپینگ انعطاف پذیری، مقیاس‌پذیری و پتانسیل پایداری طولانی مدت را ارائه می‌دهد. با درک مزایا و معایب، انجام تحقیقات بازار کامل و اجرای استراتژی‌های بازاریابی موثر، می‌توانید یک کسب‌ و کار موفق دراپ‌ شاپینگ بسازید. به یاد داشته باشید که از اشتباهات رایج اجتناب کنید و روی ارائه تجربیات عالی برای مشتری تمرکز کنید.

پرسش‌های پرتکرار در زمینه دراپ شاپینگ ( Dropshipping )

نمونه‌ای از دراپ شاپینگ چیست؟

برخی از کسب‌ و کارهای دراپ شاپینگ انتخاب می‌کنند که محصولات را با هم دسته‌بندی یا گروه‌بندی کنند و آن‌ها را برای خرید به عنوان یک محصول در دسترس قرار دهند. به عنوان مثال، یک کسب‌ و کار دراپ‌ شاپینگ می‌تواند تامین‌ کننده‌ای با یک خط تولید بزرگ از لوازم صنایع دستی پیدا کند و با استفاده از این، پکیج لوازم صنایع دستی خود را بسازد.

آیا دیجی کالا در زمینه‌ی دراپ شاپینگ فعالیت می‌کند؟

بله، در صورت پیروی از دستورالعمل‌های مربوطه از جمله خط مشی دراپ شاپینگ، خرید و فروش از طریق دیجی‌کالا در فروشگاه دیجی‌کالا مجاز است

آیا دراپ شاپینگ خطر دارد؟

مانند هر تجارت دیگری، شما باید به قوانین محلی، ملی و بین المللی در مورد فروش کالا پایبند باشید. تا زمانی که این کار را انجام می‌دهید، دراپ شاپینگ معمولاً یک مدل کسب  کار کم‌خطر با ریسک مسئولیت شخصی کمی است.