ظهور فناوری‌های دیجیتال جدید، سازمان‌ها را وادار کرده است که در مسیر تحول دیجیتال قدم بگذارند، تحول دیجیتال به ادغام فناوری‌های دیجیتال مختلف مانند شبکه‌های اجتماعی، موبایل، داده‌های بزرگ(big data)، رسانه‌های اجتماعی، تجزیه و تحلیل یا خدمات تعبیه‌شده اشاره دارد. این تحولات به بهبود فعالیت‌های تجاری، افزایش تجربه‌ی همه‌ی سهامداران و تضمین تداوم کسب‌وکار منجر می‌شود. در این مقاله سعی داریم ضمن بررسی تحولات دیجیتال در حوزه‌ی منابع انسانی، به ابزارها، مدیریت و مزایای تحول دیجیتال نیز می‌پردازیم.

چرایی تحول دیجیتال در منابع انسانی

زنده ماندن در دنیایی که از نظر دیجیتالی دچار دگرگونی‌های فراوانی شده است، سازمان‌ها را ملزم می‌کند که به طور مستمر در شیوه‌های کاری خود، به ویژه فرآیندهای منابع انسانی، نوآوری و تغییرات دیجیتالی داشته باشند. دیجیتالی شدن مداوم منابع انسانی، تغییرات قابل توجهی را در نحوه‌ی مدیریت کارمندان خود توسط شرکت‌ها ایجاد می‌کند. از استخدام و نصب تا نظارت بر عملکرد و توسعه، همه چیز اکنون با دستگاه‌های دیجیتال انجام می‌شود. محدودیت‌های فیزیکی دیگر مسئله‌‌ای جدی نیستند، زیرا همه‌ی جنبه‌های منابع انسانی برای فناوری ساخته و بهینه‌سازی شده‌اند.

سهولت دسترسی به داده‌ها از طریق تمرکز آنها

در دهه‌ی 90، جست‌وجو در پوشه‌ها برای یافتن داده‌های خاص کارکنان به‌طور باورنکردنی زمان‌بر بود؛ به طوری که جستجو برای یک فایل خاص ممکن بود ساعت‌ها طول بکشد. پایگاه داده‌های کارکنان، این فرآیند را متحول کردند. پایگاه‌های اطلاعاتی کارکنان مبتنی بر فضای ابری، بازیابی اطلاعات خسته‌کننده‌ای را که کارمندان منابع انسانی در آن زمان با آن مواجه بودند، اصلاح کرده‌اند. اکنون که داده‌ها متمرکز شده‌اند، دسترسی و تولید آسان شده است.

تحول دیجیتال منابع انسانی

تحول دیجیتال منابع انسانی چیست؟

تحول دیجیتال منابع انسانی، فرآیند تغییر فرآیندهای عملیاتی منابع انسانی برای تبدیل به فرایندهای خودکار و مبتنی بر داده است که در این مقاله به ذکر نمونه‌هایی از این تحولات، می‌پردازیم.

نمونه‌هایی از تحول دیجیتال منابع انسانی

شرکت یونیلیور در حال ایجاد تغییرات اساسی در روند استخدام‌های خود است. این شرکت در حال آزمایش در میان رسانه‌های اجتماعی، بازی‌های آنلاین و هوش مصنوعی برای دیجیتالی کردن بیشتر و ایجاد تحول درنحوه‌ی جذب نیرو است.

IBM به دلیل آزمایش‌های خود برای راه‌اندازی راه‌حل‌های جدید دیجیتالی منابع انسانی مشهور است. این شرکت فناوری آمریکایی، یک پلتفرم یادگیری دیجیتال را راه‌اندازی کرد که به کارمندان خود، تجربه‌ای کاملاً سفارشی می‌دهد.

فرم درخواست مشاوره

چگونه با تحول دیجیتال HR شروع کنیم؟

در حالی که همه‌ی این مباحث در قالب تئوریک و تکنیکال خوب به نظر می‌رسند، اما زمانی که صحبت از برداشتن اولین گام اجرایی و فاندامنتال به سمت تحول دیجیتال HR برداشته می‌شود، شرایط سخت به نظر می‌رسد. بنابراین در اینجا چند عنصر برای شروع موفق ذکر می‌کنیم:

  • یک هدف روشن تعیین کنید
  • همه را سوار کنید
  • مسائل را بیش از حد پیچیده نکنید
  • ایده‌ها را اولویت بندی کنید
  • ارزیابی عملکرد انجام دهید
  • فرهنگ‌سازی کنید

مزایای اجرای تحول دیجیتال در منابع انسانی

مزایای اجرای تحول دیجیتال در منابع انسانی

 این مزایا ابعاد قابل تحلیلی دارد که مهمترین آن‌ها شامل موارد زیر می‌باشد:

ارتباط آسان‌تر بین کارمندان و مدیران با ابزارهای تحول دیجیتال در سازمان

یکی از جنبه‌های مهمی که کسب و کارها باید روی آن تمرکز کنند، ارتباط کارکنان است. استفاده از ابزارهای منابع انسانی که می‌توانند سیستم‌های ارتباطی را ساده‌سازی کنند، می‌تواند به افزایش بهره‌وری و ارتباط منابع انسانی کمک کند. این ابزارها حتی می توانند با رشد کسب و کار با نیازها و مقیاس شرکت سازگار شوند. استفاده از یک ابزار عملی برای اطمینان از اجرای روند ارتباطات، سودآوری کسب‌وکار را بهبود می‌بخشد و سوء تفاهم‌ها را در تیم به حداقل می‌رساند.

کارکنان با ارزش‌ترین دارایی یک کسب و کار هستند؛ وقتی کسب‌وکارها به خوبی از کارکنان خود مراقبت می‌کنند، کارمندان نیز مشتاق هستند که سخت کار کنند و 100٪ به شرکت‌های خود کمک کنند. ارتباط موثر در محل کار می‌تواند مزایای متعددی داشته باشد، از جمله افزایش مشارکت کارکنان، تعارض کمتر، بهبود بهره‌وری و فرهنگ مثبت در محل کار.

حذف تعصب در استخدام

سوگیری استخدام، یکی از مشکلات رایج شرکت‌هاست که بر روحیه‌ی تیم و جو کلی در کار تأثیر می گذارد. اما مسئله این است که اجتناب از تعصب، ناخودآگاه دشوار است. چه بسا این تعصب از زمان انتخاب کاندید تا پایان فرآیند استخدام وجود دارد و این موضوع را می توان با ابزارهای دیجیتال HR حل کرد. استفاده از سیستم های دیجیتال منابع انسانی که از داده‌ها برای تجزیه و تحلیل متقاضیان استفاده می کنند، بهترین راه برای ترویج عدالت در استخدام است.

امروزه استخدام مناسب چیزی بیش از انتخاب کاندیدی با بهترین مهارت‌ها و تجربه روی کاغذ است. با استخدام مبتنی بر داده‌ها، شرکت‌ها خطر استخدام فرد نامناسب یا هدر دادن زمان و پول برای استخدام بد را کاهش می‌دهند. استخدام دیجیتالی شامل استفاده از نرم‌افزار برای تجزیه و تحلیل نامزدها و شناسایی مهارت‌ها، تجربه و شخصیت برای کمک به سازمان در دستیابی به اهدافش است.

اتوماسیون وظایف رایج منابع انسانی

تحول دیجیتال منابع انسانی باعث اتوماسیون وظایف رایج منابع انسانی می‌شود. باهوش‌ترین شرکت‌های امروزی از انواع مختلف نرم‌افزار منابع انسانی و همچنین ابزارهای استخدام برای مدیریت عملکرد، استخدام و پاداش و شناخت استفاده می‌کنند. مثال عالی این است که چگونه شرکت‌ها و بخش‌های منابع انسانی از فرآیندی با کارکرد گزارش‌ساز، برای تولید گزارش‌های تعاملی به راحتی استفاده می‌کنند.

علاوه بر این، خودکار کردن وظایف متداول منابع انسانی زمان زیادی را آزاد می‌کند تا کارکنان شما بتوانند بر جنبه‌های دیگر کسب‌وکار تمرکز کنند. این موضوع می‌تواند منجر به نوآوری و بهره‌وری بهتر برای کسب و کار شما شود. امروزه نرم‌افزارهای آنلاین HR می‌توانند وظایف مختلفی از جمله ارسال خودکار ایمیل‌ها، ردیابی حضور و غیاب و حقوق و دستمزد را به صورت خودکار انجام دهند.

تصمیم گیری‌موثر و روشن در بخش منابع انسانی سازمان

وقتی بخش منابع انسانی شما با بلاتکلیفی دست و پنجه نرم می‌کند، می‌تواند با کمبود بینش و تحلیل ضعیف داده‌ها مشکل داشته باشد. با ابزارهای دیجیتالی منابع انسانی، می‌توانید انواع تصمیم‌گیری‌های مربوط به افراد را بهتر استراتژی‌بندی و ساده کنید. اکثر ابزارهای منابع انسانی می‌توانند با ارائه‌ی استخدام از راه دور و بین‌المللی به شرکت شما کمک کنند تا به مجموعه‌ی بزرگ‌تری از نامزدها دست یابد.

تصمیمات مهم منابع انسانی در مورد کارکنان به داده‌هایی مانند بازخورد داخلی و عملکرد متکی است. بدون نرم‌افزار غنی از داده که می‌تواند به شما در ثبت داده‌های ذکر شده کمک کند، منابع انسانی و مدیران شما در معرض خطر تصمیم‌گیری ضعیف هستند. به همین دلیل است که داده‌های کامل در مورد عملکرد کارکنان می‌تواند به شما در تصمیم‌گیری بهتر کمک کند.

افزایش بهره وری و رضایت کارکنان

ابزارهای مدرن منابع انسانی که اتوماسیون فرآیندهای منابع انسانی را تسهیل می کنند، بهره وری را هم برای کارکنان و هم برای کارمندان افزایش می دهند. این ابزارها می توانند کشف کنند که چه موانعی بر بهره وری کارکنان منابع انسانی شما تأثیر می گذارد. همچنین می تواند به شما بینشی در مورد سطوح انگیزه و رضایت کارکنانتان بدهد. ابزارهایی که فرآیند استخدام را ساده می‌کنند، به کارکنان منابع انسانی اجازه می‌دهند تا به محض خالی شدن، نقش‌ها را سریعاً پر کنند.

بهبود آموزش و توسعه‌‌ی کارکنان

آموزش و ارتقای مهارت نیروی کار شما برای موفقیت کسب و کار ضروری است. در حالی که بیشتر شرکت‌ها فقط بر روی آموزش در طول فرآیند سوار شدن تمرکز می‌کنند. بسیاری از مطالعات نشان می‌دهند که پرورش پتانسیل کارمندان پس از ورود به سیستم حتی برای کسب‌وکار مفیدتر است.

ابزارهای مدرن منابع انسانی

هر فناوری، به ابزارهای جدیدی نیاز دارد. این ابزارها امروزه به کارفرمایان اجازه می‌دهند تا فرصت‌های رشد متفاوتی را برای کارکنان خود فراهم کنند. این می‌تواند به شکل جلسات مربیگری، راهنمایی و آموزشی باشد که مهارت‌هایی را برای کارکنان جدید و ارتقاء یافته برای توسعه‌ی بیشتر در سازمان فراهم می‌کند.

نامزدهای بهتری را به سازمان خود جذب کنید

نامزدهای بهتری را به سازمان خود جذب کنید

داشتن فقط یک برند کارفرمای قوی یا ارائه‌ی غرامت خوب کافی نیست. اگر می‌خواهید بهترین استعدادها را جذب کنید، باید اطلاعات کافی در مورد اینکه چرا یک نامزد می‌خواهد برای شرکت شما کار کند، ارائه دهید. این را می‌توان از طریق استفاده از ابزارهای پیشرفته HR انجام داد که به شما امکان می‌دهد به راحتی با نامزدهای خود بدون توجه به بخشی از فرآیند استخدام ارتباط برقرار کنید. اکنون که رسانه‌های اجتماعی موتور جستجوی جدید هستند، باید ابزارهایی داشته باشید که به شما امکان می‌دهد از طریق کانال‌های رسانه‌های اجتماعی مختلف با نامزدهای خود ارتباط برقرار کنید. سایت‌هایی مانند لینکدین و سایر پورتال‌های شغلی خوب می‌توانند مکان‌های خوبی برای یافتن استخدام و ارائه‌ی جزئیات مصاحبه و اطلاعات در مورد یک شغل آزاد باشند. بازاریابی رسانه‌های اجتماعی به سرعت در حال پیشرفت است و حفظ خود در جریان آخرین روند به شما برتری بیزینسی شاخص‌تری نسبت به رقبای خود می‌دهد.

به طور مثال برای شرایطی که می‌خواهید بهترین کاندیدها را برای سازمان خود جذب می‌کنید، یا زمانی که می‌خواهید درباره‌ی چیزهایی که بیشتر کارمندان می خواهند تحقیق کنید. پس از همه‌گیری رسانه‌ای، اکنون بسیاری از کارمندان به دنبال این هستند و انتظار دارند که شرکت‌ها هم کار از راه دور و هم از طریق غیرحضوری را گسترش دهند. این تحولات دیجیتالی در شرکت‌ها برای اغلب نقش‌ها کاملاً قابل اجراست. ضمن اینکه تحول دیجیتال در منابع انسانی، کارکنان بسیار ماهر و کارآمد را وارد سازمان شما می‌کند.

با ظهور منابع انسانی دیجیتال چه چیزی را باید انتظار داشت؟

انقلاب دیجیتال در منابع انسانی، فرآیندهای مختلف منابع انسانی را استاندارد کرده و تلفیق فناوری با منابع انسانی را آسان‌تر می‌کند. اگر در کسب‌وکاری هستید که منابع انسانی دیجیتال را در نظر می‌گیرید، هیچ زمانی بهتر از امروز برای انجام آن وجود ندارد. فراتر از اتوماسیون ساده‌ی وظایف و آسان کردن استخدام، منابع انسانی دیجیتال، قدرت افزایش کارایی و بهبود عملکرد نیروی کار شما را نیز دارد.

مدیریت منابع انسانی الکترونیکی (E-HRM)

E-HRM عبارتی است که شامل تمام انواع تعامل‌هاست بین ICT و مدیریت منابع انسانی. نقش او خلق کردن ارزش برای کارکنان و شرکت است. E-HRM کمک می‌کند منابع انسانی را با اهداف استراتژیک هماهنگ کنید .نقطه‌ی قوت این تکنولوژی انعطاف‌پذیر، ارائه‌ی فعالیت‌های متناسب با نیازهای منابع انسانی است.

E-HRM مزایای زیادی اعم از تناسب استراتژیک منابع انسانی دارد. سیستمی با استراتژی منابع انسانی، کاهش هزینه‌ها، صرفه جویی در زمان و بودجه، دسترسی آسان و ایمن به اطلاعات منابع انسانی، بهبود بهره‌وری و ارتباطات، بهبود خدمات منابع انسانی، بهبود سرمایه‌ی فکری، افزایش شایستگی‌ها و دانش کارکنان را درپی خواهد داشت.

جمع بندی

در این مقاله، لزوم نیاز به وجود تحول دیجیتال در منابع انسانی بررسی شد و ابعاد مختلف این الزام، اعم از مدیریت منابع انسانی الکترونیکی، انتظارات حاصل از این تحول، ابزارهای مدرن منابع انسانی، اتوماسیون وظایف رایج منابع انسانی، حذف تعصب در فرآیند استخدام، مزایا و نمونه‌هایی از تحول دیجیتال در منابع انسانی ارزیابی شد.