نظریه آدام اسمیت چیست؟  آشنایی با یک نظریه پرداز اقتصادی به نام آدام اسمیت و نظریه‌اش : آدام اسمیت ( ۱۷۲۳، ۱۷۹۰)  فیلسوف اجتماعی و اقتصاددان سیاسی اسکاتلندی، نقش مهمی در ظهور لیبرالیسم کلاسیک داشت. آدام اسمیت یک شخصیت برجسته در تاریخ اندیشه اقتصادی است.

او عمدتاً به خاطر یک اثر منفرد شناخته شده است؛ «پژوهشی در ماهیت و علل ثروت ملل» (۱۷۷۶)، اولین نظام جامع اقتصاد سیاسی او را به درستی به عنوان یک فیلسوف اجتماعی در نظر می‌گیرند که نوشته‌های اقتصادی او سنگ بنای یک کلیت را تشکیل می‌دهند. ثروت ملل را می‌توان نه تنها به عنوان رساله‌ای در اقتصاد، بلکه به‌عنوان توضیحی جزئی از طرحی بسیار بزرگتر از تکامل تاریخی در نظر گرفت.

مروری بر زندگی علمی آدام اسمیت

اسمیت تحصیلات خود را در دانشگاه آکسفورد در سال ۱۷۴۰ ادامه داد و در آنجا با دیوید هیوم، فیلسوف دیگری که آثارش در این عصر انلی اسکاتلندی مشهور شد، دوست شد. اسمیت در سال ۱۷۵۹ اولین مجموعه قابل توجه کار خود را با نام تئوری احساسات اخلاقی منتشر کرد.

اسمیت این ایده را مورد بحث قرار داد که افراد علاقمند به طور طبیعی در نهایت به سمت نتیجه‌ای کار می‌کنند که به نفع همه باشد. او این ایده را «دستی نامرئی» توصیف کرد که افراد را به سمت مسیرهایی هدایت می‌کرد که به طور همزمان زندگی آنها و زندگی مردم آن سوی تجارت را بهبود می‌بخشد. این مفهوم آزادی طبیعی که منجر به نتایج بهینه می‌شود، شاید مهم‌ترین کمک به آنچه ما اکنون نظریه اقتصادی می‌نامیم، باشد.

در سال ۱۷۷۶، اسمیت کتابی تحقیقی در مورد ماهیت و علل ثروت ملل را منتشر کرد. ایده‌های اسمیت در این آثار به توسعه پایه‌های اقتصاد سیاسی کمک کرد، سیاست‌هایی را الهام گرفت که از مرکانتیلیسم فاصله گرفتند، مفاهیم تخصص و تقسیم کار را پایه گذاری کردند، و زمینه را برای نظریه اقتصاد کلان فراهم کردند. اسمیت به دلیل نفوذ گسترده‌اش، اغلب به عنوان پدر علم اقتصاد شناخته می‌شود.

در چند و چون نظریه اقتصادی آدام

بسیاری از نظریه‌های اقتصادی مدرن در ایده‌های اسمیت ریشه دارند. او اغلب به عنوان پدر علم اقتصاد شناخته می‌شود. اسمیت در یکی از مشهورترین مفاهیم خود، نظریه دست نامرئی، استدلال می‌کند که افرادی که به دنبال خود هستند (به جای دولت) در نهایت کار بهتری را انجام می‌دهند و تصمیم می‌گیرند که مردم چه چیزی تولید کنند.

فرم درخواست مشاوره

او این فرآیند را مانند یک «دست نامرئی» توصیف کرد که بهتر از «دست فیزیکی» یک مقام دولتی که به عنوان برنامه‌ ریز مرکزی خدمت می‌کند، بازار را هدایت خواهد کرد. این نظریه بعدها پایه و اساس سرمایه داری شد.در چند و چون نظریه اقتصادی آدام

تبیین نظریه آدام اسمیت

یک کشاورز را با چند قطعه زمین تصور کنید. هر سال، او باید انتخاب کند که چه چیزی بکارد. تحت یک اقتصاد دستوری، دولت ممکن است تصمیم بگیرد که هر فرد در منطقه اطراف به مقدار معینی غذا نیاز دارد. آنها ممکن است تعداد لوبیا، سیب زمینی، ذرت و غلات مورد نیاز هر فرد را محاسبه کنند. سپس، آنها ممکن است به کشاورز دستور دهند که برای برآورده کردن این نیازها چه چیزی را پرورش دهد. آدام اسمیت استدلال کرد که چنین دستوراتی از سوی دولت ضروری نیست و حتی ممکن است مضر باشد.

اسمیت این ایده را ترویج کرد که به عنوان مثال، کشاورز باید هرچه می‌خواهد بکارد، سپس اجازه دهد مردم با پول خود رای دهند. اگر سیب زمینی فروخته شود و لوبیا بدون خرید پوسیده شود، بازار به جای یک برنامه ریزی مرکزی، به کشاورز دستور می‌دهد که سیب زمینی بیشتر و لوبیا کمتر بکارد. در نهایت، مجموعه‌ای از انتخاب‌های فردی به‌طور موثرتری تولید کشاورز را هدایت می‌کنند تا این که دولت، برنده و بازنده را انتخاب کند.

نظریه اقتصادی آدام اسمیت مانند یادگیری با آزمون و خطاست

به جای دیکته کردن آنچه که باید انجام دهید یا نباید انجام دهید، زندگی راهی برای بازخورد دادن به شما و تأثیرگذاری بر رفتار شما دارد. به عنوان مثال، اگر یک سطح داغ را لمس کنید، بدنتان به شما اطلاع می‌دهد که دیگر این کار را نکنید. اگرچه این سیستم از یک بار سوختن شما جلوگیری نمی‌کند، اما راهنمایی‌هایی ارائه می دهد تا از تکرار اشتباهات خود جلوگیری کنید.

تئوری اقتصادی آدام اسمیت این ایده است که بازارها زمانی که دولت آن‌ها را به حال خود رها می‌کند، به بهترین وجه کار می‌کنند. اسمیت استدلال می‌کرد که افراد منطقی (که به نفع خودشان عمل می‌کنند) به طور طبیعی بهترین راه را برای استفاده از منابع کشور پیدا می‌کنند. او مقررات دولتی را به‌طور بالقوه برای رشد اقتصادی مضر می‌دانست.

رویکرد آزاد به سیاست اقتصادی

رویکرد آزاد اسمیت (در فرانسوی به معنای «اجازه دهید/آنها انجام دهند») به سیاست اقتصادی در قرن هجدهم در زمانی رخ داد که دولت‌ها تجارت بین المللی را دلسرد کردند. بسیاری بر این باور بودند که ثروت یک ملت با مقدار طلایی که دارد اندازه گیری می‌شود.

در حالی که واردات به معنای آوردن کالا به یک کشور است، همچنین به معنای ارسال طلا به بیرون از کشور است. کسب‌ و کارهای داخلی از این سیاست‌ها حمایت کردند؛ زیرا رقابت خارجی برای محصولاتشان را از بین می‌برد. این سیاست‌های حمایت از بازرگان، بعدها به عنوان مرکانتیلیسم شناخته شد.

اسمیت در کتاب ثروت ملل نشان داد که ثروت یک ملت با فلزات گرانبهایی که در خزانه‌های خود نگه می‌دارند، تعیین نمی‌شود؛ بلکه ثروت در ارزشی وجود دارد که یک جامعه تجاری از طریق تولید و تجارت ایجاد می‌کند. ایده‌های اسمیت مبنایی را برای چگونگی تعیین ثروت اکثر کشورها تا به امروز تشکیل می‌دهد.

آدام اسمیت چگونه به اقتصاد کمک کرد؟

آدام اسمیت نه تنها به اقتصاد کمک کرد، بلکه اساساً آن را اختراع کرد. در اوایل قرن ۱۸، فلسفه اخلاق نزدیک‌ترین چیزی بود که ما اکنون به عنوان حوزه اقتصاد می‌دانیم. اسمیت در کرکالدی اسکاتلند بزرگ شد و در دهه ۱۷۳۰ در دانشگاه گلاسکو در رشته فلسفه اخلاق تحصیل کرد. به طور خاص یک استاد، (فرانسیس هاچینسون، فیلسوف برجسته اسکاتلندی) تأثیر عمیقی بر آموزش اسمیت گذاشت و به نظر می‌رسد که کارهای اولیه او را هدایت کرده است.

آیا آدام اسمیت سرمایه داری را ایجاد کرد؟

آدام اسمیت یکی از اولین فیلسوفان زمان خود بود که اعلام کرد ثروت از طریق کار مولد ایجاد می‌شود و منفعت شخصی افراد را برمی‌انگیزد تا از منابع خود به بهترین شکل استفاده کنند. او استدلال کرد که سود از سرمایه گذاری‌های سرمایه سرچشمه می‌گیرد و سرمایه به جایی هدایت می‌شود که می‌توان بیشترین سود را به دست آورد. این ایده‌ها – این که ثروت به دنبال سرمایه است، و این که افراد صاحب سرمایه هستند – هسته اصلی سرمایه‌داری‌ای است که ما امروز آن را می‌شناسیم. اما در آن زمان، ایده‌های اسمیت، بیشتر انقلابی بود.

چرا آدام اسمیت برای انقلاب صنعتی مهم بود؟

گاهی اوقات از آدام اسمیت به عنوان یکی از چهره‌های تأثیرگذار انقلاب صنعتی یاد می‌شود که معمولاً از آغاز سال ۱۷۶۰ در انگلستان توصیف می‌شود. در آن دوره، پیشرفت‌های تکنولوژی، شیوه زندگی و کار جامعه بشری را تغییر داد. همچنین این دهه‌ای بود که اسمیت روی ثروت ملل (۱۷۷۶،۱۷۶۷) کار می‌کرد. زمانبندی نشان می‌دهد که اسمیت دقیقاً با شروع صنعتی شدن، روی کتاب خود کار می‌کرد و شاید به همین دلیل است که ثروت ملل اشاره‌ای به این تغییرات محیطی می‌کند.

شیوه زندگی مردم قبل از انقلاب صنعتی

قبل از انقلاب صنعتی، بیشتر مردم در مزارع خود، زندگی و کار می‌کردند. صنعتگران ماهر بیشتر محصولات مورد استفاده مردم را دست ساز می‌کردند. این صنعتگران اغلب بخشی از یک صنف بودند که تولید و فروش محصولات را کنترل می‌کردند. اسمیت از قدرت انحصاری نظام صنفی و همچنین سیاست‌های حمایتی که در آن دولت برای هدایت تجارت مداخله می‌کرد، انتقاد کرد.

وی خاطرنشان کرد که اجازه دادن به افراد برای تصمیم گیری در مورد نحوه استفاده از پول، زمین، تجهیزات و نیروی کار خود به نحوی که صلاح می‌بینند، بیشترین سود را برای ملت به همراه خواهد داشت. کار او حاکی از آن بود که اجازه دادن به افراد برای دنبال کردن منافع شخصی خود منجر به سیستم خود سازماندهی می‌شود که برای همه بهتر است.

در همان زمان، انقلاب صنعتی، تولید را به یک فرآیند متمرکز با کمک ماشین آلات و نیروی بخار تبدیل کرد. کارخانه‌ها می‌توانستند محصولات را سریع‌تر و ارزان‌تر از افراد دیگر تولید کنند. در نتیجه، بخش قابل توجهی از جمعیت از صنایع کلبه به کارخانه‌های جدید شهری تبدیل شدند.

دستاوردهای آدام اسمیت چه بود؟

آدام اسمیت به عنوان پدر علم اقتصاد شناخته می‌شود. او چیزی بیش از نوشتن کتاب در این زمینه انجام داد. کار و زندگی او چارچوبی از تفکر را ایجاد کرد که به طور گسترده مسیر بشریت را تغییر داد. برای مثال، کار اسمیت به نقص‌های محدود کردن تجارت بین المللی اشاره کرد و دولت‌ها را تشویق کرد که سیاست‌های حمایت گرایانه خود را کاهش دهند.

همانطور که جهان از بازارگرایی عبور کرد – به کمک پیشرفت در حمل و نقل، ارتباطات و تجارت – کار اسمیت الهام بخش رهبران سیاسی شد تا اصول سیستم آزاد را اتخاذ کنند. دستاورد او تکمیل ثروت ملل بود که طرز تفکر مردم در مورد تجارت را متحول کرد و شالوده سرمایه داری را پی ریزی کرد. اسمیت به طور گسترده به عنوان یکی از تأثیرگذارترین افراد قرن هجدهم در نظر گرفته می‌شود و تا به امروز نیز چنین است. در سال ۲۰۰۷، انگلستان در اسکناس ۲۰ پوندی خود، یاد او را گرامی داشت.

ارجاعات

پرسش‌های پرتکرار در زمینه آدام اسمیت

باورهای آدام اسمیت در مورد طبیعت انسان چه بود؟

آدام اسمیت «پدر» تفکر سرمایه داری بود. فرض او این بود که انسان‌ها ذاتاً خود خدمتگزار هستند، اما تا زمانی که هر فردی به دنبال برآوردن منافع شخصی خود باشد، نیازهای مادی کل جامعه برآورده می‌شود.

آیا باورهای آدام اسمیت اقتصاددان به بهترین شکل توصیف شده است؟

آدام اسمیت به خاطر کتابش با عنوان «ثروت ملل» که اغلب به عنوان سنگ بنای تفکر اقتصادی مدرن شناخته می‌شود، در میان اقتصاددانان شناخته شده است.