بهترین نوع مدیریت چیست؟ مدیران موفق چگونه یک سازمان را رهبری می کنند؟ تحقیقات جدید نشان می‌دهد که مؤثرترین مدیران از مجموعه‌ای از سبک‌های رهبری متمایز استفاده می‌کنند که هر کدام به اندازه‌ای درست و در زمان مناسب، کارآست. عملی کردن چنین انعطاف‌پذیری موثری سخت است، اما در حیطه‌ی عملکرد، نتایج خوبی می‌دهد. و بهتر از آن، می‌توان آن را به عنوان یک الگو یاد گرفت .این چیزی است که “دانیل گولمن” در کتاب خود “رهبری که نتیجه می‌گیرد” می گوید.

در این مقاله، در مورد این سبک‌های مدیریتی بحث خواهیم کرد و اینکه چگونه می‌توانید از آن‌ها برای تبدیل شدن به مدیر ستاره در سازمان خود استفاده کنید. با درک بهتر سبک‌های مدیریت، سازمان شما می‌تواند دستورالعمل‌هایی را برای نوع مدیران مناسب‌تر برای شما ایجاد و اجرا کند، که منجر به مشارکت بیشتر کارکنان، گردش مالی کمتر و نتایج کسب‌وکار بهتر می‌شود.

سبک های مدیریت چیست؟

سبک‌های مدیریت، رویکردهای متمایزی را که مدیران مختلف برای حمایت و هدایت یک تیم در محل کار اتخاذ می کنند، توصیف می‌کند. همه‌ی مدیران، مسئولیت‌های یکسانی دارند، اما سبک‌های مدیریتی توصیف می‌کنند که چگونه انواع مختلف مدیران به طور خاص از جعبه ابزار مدیریتی خود برای ایجاد انگیزه در اعضای تیم استفاده می‌کنند. انواع مختلفی از سبک‌های مدیریت وجود دارد. هر مدیری به طور طبیعی به سمت یک سبک مدیریتی گرایش دارد، حتی اگر شما متوجه آن نباشید.

سبک‌های مدیریتی ما از طریق ترجیحات ارتباطی، تیپ‌های شخصیتی و نحوه ظاهر شدن ما در محل کار آشکار می‌شوند. نکته کلیدی این است که تشخیص دهید که به طور طبیعی از کدام سبک مدیریت استفاده می‌کنید. شناسایی سبک مدیریتی خود می‌تواند به شما کمک کند تا درک بهتری از نحوه‌ی برقراری ارتباط و حمایت از تیم خود به دست آورید.

پیشنهاد میکنیم مقاله: عارضه یابی صنعتی را مطالعه نمایید.

آشنایی با بهترین نوع مدیریت در سبک های گوناگون

سبک مدیریت راهی است که در آن مدیر برای تحقق اهداف مشترک سازمان و تیم خود تلاش می‌کند. سبک مدیریت شامل روشی است که یک مدیر برنامه ریزی، سازماندهی، تصمیم گیری، تفویض اختیار و مدیریت کارکنان خود را با استفاده از آن انجام می‌دهد. بسته به شرکت، سطح مدیریت، صنعت، کشور و فرهنگ و همچنین خود شخص می‌تواند بسیار متفاوت باشد. در این بخش به 8 نوع از بهترین نوع از انواع سبک‌های مدیریت اشاره می‌کنیم:

فرم درخواست مشاوره

سبک مدیریت دموکراتیک

همانطور که از نامش پیداست، یک مدیر با سبک مدیریت دموکراتیک تماماً در مورد “چه فکر می‌کنید؟” زیردستان خود را در تصمیم گیری مشارکت می‌دهد و بیشتر، نظر آنها را در نظر می‌گیرد. این نوع مدیریت ارتباط، همکاری و مشارکت را تسهیل می‌کند. سبک مدیریت دموکراتیک برای آن دسته از محیط‌های تجاری مناسب است که اعضای تیم دارای شایستگی‌های لازم هستند، اما انگیزه‌ی بالایی ندارند. دادن فرصت به کارمندان برای به اشتراک گذاشتن نظرات خود می‌تواند به تقویت روحیه، اعتماد به نفس و در نهایت بهره‌وری کمک کند.

این سبک مدیریت، زمانی مناسب است که تیم شما متشکل از کارمندان توانمندی باشد که می‌توانند بینش‌های ارزشمندی را ارائه دهند یا زمانی که برای اجرای یک استراتژی خاص به اجماع کارمندان خود نیاز دارید. سبک مدیریت دموکراتیک، زمانی مناسب نیست که بخواهید کاری را سریع انجام دهید، زیرا زمان‌بر است.

سبک مدیریت مربیگری

این روشی است که در آن مدیر به عنوان یک مربی با توجه به پتانسیل‌های کارکنان خود عمل می‌کند و مهارت‌های جدید را به آنها می‌آموزد و مهارت‌های موجود آنها را بهبود می‌بخشد. گاهی کارمندان نیازی به راهنمایی ندارند، گاهی کارمندان نیاز به مشاوره دارند و آن وقت است که این سبک مدیریتی می‌درخشد.

سبک مدیریت مربیگریاگرچه این سبک به اندازه‌ی بقیه رایج نیست، اما همچنان مهم است. سبک مدیریت کوچینگ به ایجاد یک استخر داخلی از استعدادها کمک می‌کند که می‌توانند برای انجام پروژه های بزرگ مورد استفاده قرار گیرند. ارتقای کارکنان واجد شرایط همیشه ارزان‌تر و آسان‌تر از استخدام کارمندان جدید است.

سبک مدیریت وابسته

مدیر کاردان معتقد است که کارمندان در اولویت هستند. آنها روی شاد نگه داشتن تیم تمرکز می‌کنند و خود را جزئی از تیم می‌بینند، نه یک قدم بالاتر از آن. مدیران وابسته از قدرت پیوندهای عاطفی برای حل تعارضات، بازسازی اعتماد و گرد هم آوردن تیم‌ها در مواقع پر استرس استفاده می‌کنند. آن‌ها انعطاف‌پذیرتر هستند و می‌توانند قوانین را تغییر دهند، اگر این بدان معناست که تیم شادتر خواهد بود. در صورت لزوم، ساختارهایی را که توانایی تیم را برای عمل به عنوان یک گروه محدود می‌کند، نادیده می‌گیرند یا کاملاً حذف می‌کنند.

این مطلب نیز برای شما مفید خواهد بود: کوچینگ مدیران .

سبک مدیریت تنظیم سرعت

شعار یک مدیر تنظیم سرعت این است که “از دستورات من پیروی کنید و اکنون آنها را دنبال کنید”. مدیر تنظیم سرعت استانداردهای بالایی را برای تیمش بر اساس انگیزه‌ی خود برای دستیابی به اهداف بزرگتر و سخت‌تر تعیین می‌کند. این سبک مدیریت تنها زمانی خوب عمل می‌کند که تیم انگیزه‌ی بالایی داشته باشد. در غیر این صورت ممکن است کارمندان نتوانند اهداف مدیر را ببینند و در نتیجه نتوانند به آن دست یابند.

سبک مدیریت تنظیم سرعت، همه چیز را تحت فشار قرار می‌دهد و بنابراین تنها زمانی می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد که یک چالش بزرگ باید به سرعت حل شود و شما یک تیم شایسته دارید. تنظیم مداوم استانداردهای بسیار بالا می‌تواند به یک محیط منفی منجر شود.

سبک مدیریت مقتدرانه

برخلاف تصور عمومی، یک مدیر معتبر یک مدیر قهری یا تنظیم کننده‌ی سرعت نیست – آنها در واقع کاملاً متفاوت هستند. مدیر معتبر کسی است که چشم انداز بزرگی برای تیم و سازمان خود دارد. این افراد دارای انگیزه و اعتماد به نفس بالایی هستند. با استفاده از سبک مدیریت مقتدرانه، یک مدیر می‌تواند برنامه‌ی نهایی خود را به تیم نشان دهد و اینکه آنها چگونه می‌خواهند آن برنامه را با هم به انجام برسانند.

این سبک مدیریت باید در مواقعی که نیاز به یک تغییر بزرگ در سازمان است و به ویژه زمانی که برنامه‌ها بلندپروازانه هستند و تیم از قابلیت اجرا مطمئن نیست، استفاده شود. شعار سبک مدیریت مقتدرانه «با من بیا» است. از نمونه‌های محبوب مدیران معتبر می‌توان به “ایلان ماسک” و “استیو جابز” اشاره کرد.

این مقاله را هم مطالعه نمایید: کاریزما چیست؟

سبک مدیریت اجباری

هر مدیری در مقطعی از شغل خود با کارمندی مواجه می‌شود که مسیر دسیدن به اهداف سازمان را سخت می‌کند. این زمانی است که مدیر باید سبک «آنطور که می‌گویم را انجام بده یا با عواقب مواجه شو» را انتخاب کند. این ایده آل نیست، اما یک شر ضروری است. اگرچه ممکن است کلیت مثبت را پایین بیاورد، اما می‌تواند به دور کردن شرکت از یک رکود یا یک وصله‌ی سخت کمک کند، به شرط اینکه مدیر انگیزه‌ی لازم برای دستیابی به آن هدف را داشته باشد.

سبک مدیریت Laissez-Faire

برخی از مدیران دوست دارند به کارمندان خود یک سلطنت مطلق برای تکمیل وظایف خود بدهند. در این سبک، مدیر کارمندان خود را کنترل نمی‌کند یا به آنها نمی‌گوید که چه کاری انجام دهند، اما پس از تکمیل کار بازخورد می‌دهد. بسیاری از مدیران به این سبک شک دارند، اما بسیار رایج و موثر است. سازمان‌هایی مانند گوگل برای 20 درصد زمان خود محبوب هستند، جایی که هر کارمند مجاز است 20 درصد از زمان خود را برای کار بر روی پروژه‌هایی غیر از پروژه‌هایی که توسط رئیسشان تعیین شده است، استفاده کند.سبک مدیریت Laissez-Faire

کارمندان آزادند که هر چیزی را دنبال کنند. این رویکرد منجر به نوآوری‌های خیره کننده‌ای مانند Gmail، Google Maps، Twitter، Slack و بسیاری دیگر شده است. البته، تنها در صورتی کارساز خواهد بود که نیروی کار شما صلاحیت داشته باشد و همه بدانند که چه کاری باید انجام دهند. هدف از انتخاب چنین سبکی ارتقای خلاقیت و مسئولیت پذیری است.

سبک مدیریت متقاعد کننده

به عنوان یک مدیر، شما همیشه در قدرت خواهید بود، همیشه مسئول. اما گاهی مدیران با مشکلاتی مواجه می‌شوند که با زور نمی‌توان آنها را حل کرد. به عنوان مثال، ممکن است یک قانون جدید در سازمان اجرا شود و اکنون شما خطر از دست دادن بخشی از نیروی کار خود را دارید. در چنین سناریوهایی، مدیر باید از سبک مدیریت متقاعدکننده استفاده کند تا بتواند مزایا یا دلایلی مانند تصمیم‌گیری را به کارکنان منتقل کند. این سبک مدیریت می تواند به حفظ آرامش و هماهنگی در نیروی کار و در عین حال دستیابی به اهداف سازمانی کمک کند.

انتخاب سبک مدیریت برای رهبری موثر

به منظور مدیریت موثر نیروی کار، یک مدیر باید از یک سبک به سبک دیگر و با سهولت تغییر کند. هیچ کارمندی، رئیس سختگیر نمی‌خواهد که هرگز به پیشنهادات گوش ندهد یا رئیسی که آنقدر آرام باشد که به تنهایی کاری انجام ندهد. تعادل کامل زمانی حاصل می‌شود که مدیر بتواند محیط کار، کمبودهای آن و آنچه را که برای دستیابی به اهداف به مؤثرترین شکل ممکن، درک کند.

پرسش‌های پرتکرار در باره بهترین نوع مدیریت

مدیریت خوب چیست؟

مدیریت خوب شامل فردی کردن هر کارمند برای به حداکثر رساندن پتانسیل آنها و بهترین استفاده از مهارت‌های منحصر به فرد آنها است. مدیران خوب می‌توانند با شناخت شخصی کارکنان، رضایت و پیشرفت کارکنان را بهبود ببخشند و در نتیجه موفقیت و بهره‌وری بیشتر را با سایر اعضای شرکت ارتقا دهند.

مدیریت سطح بالا چیست؟

بالاترین سطح مدیریت در یک کسب و کار، مدیریت سطح بالاست. این اولین سطح از سه سطح است. تعریف مدیریت عالی به مدیران اجرایی اطلاق می‌شود که سازمان را به عنوان یک کل، رهبری می‌کنند و بیشترین اختیار را در تصمیم‌گیری‌های تجاری دارند.

آیا مدیر خوب بودن سخت است؟

مدیریت آسان نیست، اما می تواند پاداش دهنده باشد. شما مسئولیت‌های جدیدی را بر عهده خواهید گرفت، به عنوان یک فرد رشد خواهید کرد و به دیگران کمک خواهید کرد تا به پتانسیل‌های خود دست یابند.