اصل پارتو قانون 80 20 چیست؟ پارتو و یک پیشنهاد شگفت انگیز برای مشاغل، اگر پشت میز خود نشسته‌اید و به لیست کارهای خود خیره شده‌اید و نمی‌دانید از کجا باید شروع کنید، باید اصل پارتو را که به عنوان قانون 80/20 شناخته می‌شود، اعمال کنید. اصل پارتو، یا قانون 20/80، یک اصل رایج است که در صنایع و مشاغل مختلف برای کمک به تعیین وظایف با اولویت که بیشترین تأثیر را دارند، استفاده می‌شود.

هنگامی که وظایف پرتأثیر را شناسایی کردید، تضمین می‌کنید که بهره‌وری و سود خود را افزایش می‌دهید. در این مقاله از مقالات انستیتو NBTI می‌خواهیم به یکی از اصول مهم حرفه‌ای در کسب و کار به نام اصل پارتو، یا قانون 20/80، بپردازیم.

اصل پارتو چیست؟

اصل پارتو بیان می‌کند که برای بسیاری از پیامدها، تقریباً 80 درصد پیامدها از 20 درصد علل ناشی می‌شوند. به عبارت دیگر، درصد کمی از علل دارای یک اثر بزرگتر هستند. درک این مفهوم بسیار مهم است، زیرا می‌تواند به شما کمک کند که کدام ابتکارات را در اولویت قرار دهید تا بتوانید بیشترین تأثیر را داشته باشید.

اصل پارتو از کجا می آید؟

اصل پارتو توسط اقتصاددان ایتالیایی ویلفردو پارتو در سال 1896 ایجاد شد. پارتو مشاهده کرد که 80 درصد از زمین در ایتالیا تنها در اختیار 20 درصد از جمعیت است. او همچنین شاهد این اتفاق در مورد گیاهان در باغ خود بود. 2۰٪ از گیاهان او 80٪ میوه را داشتند. این رابطه به بهترین وجه از نظر ریاضی به عنوان توزیع قانون توان بین دو کمیت توصیف می‌شود که در آن تغییر در یک کمیت، منجر به تغییر مربوط به کمیت دیگر می‌شود. مقاله ای که حتما باید مطالعه کنید: نقطه فروش منحصر به فرد USP چیست؟

اصل پارتو از کجا می آید؟اصل پارتو به این مشاهدات اشاره دارد که 80٪ از ثروت ایتالیا فقط به 20٪ از جمعیت تعلق دارد. به طور کلی‌تر، اصل پارتو این است که بیشتر چیزها در زندگی به طور مساوی توزیع نمی‌شوند:

  • 2۰ درصد ورودی 80 درصد نتیجه را ایجاد می‌کند.
  • 20 درصد از کارگران 80 درصد نتیجه را تولید می‌کنند.
  • 20 درصد از مشتریان 80 درصد درآمد را ایجاد می‌کنند.
  • 20 درصد باگ‌ها باعث 80 درصد خرابی‌ها می‌شوند.
  • 20 درصد از ویژگی‌ها باعث 80 درصد استفاده می‌شوند.

نیاز نیست اعداد، لزوماً دقیقاً «20٪» و «80٪» باشند. نکته‌ی کلیدی این است که بیشتر چیزها در زندگی (تلاش، پاداش، خروجی) به طور مساوی توزیع نمی‌شوند؛ برخی بیشتر از دیگران کمک می‌کنند و در نتیجه موثرترند.

فرم درخواست مشاوره

درک اصل پارتو ؛ پارتو چگونه به صنایع کمک می کند؟

مشاهده‌ی اولیه‌ی اصل پارتو با رابطه بین ثروت و جمعیت مرتبط بود. طبق آنچه پارتو مشاهده کرد، 80 درصد زمین در ایتالیا متعلق به 20 درصد از جمعیت بود. پس از بررسی تعدادی از کشورهای دیگر، او متوجه شد که همین موضوع در خارج از کشور نیز کاربرد دارد. در بیشتر موارد، اصل پارتو یک مشاهده است که چیزهای مختلف در زندگی همیشه به طور مساوی توزیع نمی‌شوند.

اصل پارتو را می‌توان در طیف وسیعی از زمینه‌ها مانند تولید، مدیریت و منابع انسانی به کار برد. به عنوان مثال، تلاش 20 درصد از کارکنان یک شرکت می‌تواند 80 درصد از سود شرکت را تامین کند. اصل پارتو را می‌توان به ویژه برای مشاغلی که مبتنی بر خدمات مشتری هستند به کار برد. این توسط انواع برنامه های نرم افزاری مربیگری و مدیریت ارتباط با مشتری (CRM) پذیرفته شده است.

همچنین می‌توان آن را در سطح شخصی اعمال کرد. مدیریت زمان، رایج‌ترین کاربرد اصل پارتو است، زیرا بیشتر افراد تمایل دارند به جای تمرکز بر مهم‌ترین کارها، زمان خود را به طور نازک سپری کنند. از نظر مدیریت زمان شخصی، 80٪ از خروجی مربوط به کار شما می‌تواند تنها از 20٪ از زمان شما در محل کار باشد.

چگونه از قانون 80/20 به نفع خود استفاده کنید

طبق قانون 80/20، 20 درصد تلاش شما 80 درصد نتایج شما را به همراه دارد. اگر از نظر بهره‌ووری به اصل پارتو فکر می‌کنید، لزوماً به این معنا نیست که فقط باید 20 درصد از زمان‌ها کار کنید یا یک روز از هفته به دفتر بروید. لازم به ذکر است که اصل پارتو به شما پیشنهاد نمی‌کند که کمتر کار کنید.

در عوض، هنگام اعمال قانون 80/20 در روز کاری خود، اصل پارتو می‌تواند به شما کمک کند تا کارهایی را که باید روی آنها تمرکز کنید که زمان و نتایج خود را به حداکثر برسانید، شناسایی کنید. به عبارت دیگر: روی کارهایی که بیشترین اهمیت را دارند سخت‌تر کار کنید و از انجام چیزهای کوچک خسته نشوید.

نحوه اعمال قانون 80/20 برای به حداکثر رساندن بهره وری

اگر شما مسئول یک تیم هستید یا بر پروژه‌ای نظارت می‌کنید، استفاده از اصل پارتو می‌تواند به شما کمک کند که وظایف با اولویت تیم خود را شناسایی کنید. قانون 80/20 فرض می‌کند که حتی اگر تیم شما زمان مساوی را برای هر کار در لیست کارهای انجام شده صرف کند، تنها دو مورد از آن وظایف، بخش عمده‌ای از نتایج پروژه را به همراه خواهند داشت.

بنابراین، برای اعمال اصل پارتو، باید فهرستی از تمام کارهایی که برای تکمیل پروژه باید انجام شوند، تهیه کنید. اطمینان حاصل کنید که همه چیز را در این لیست وظایف قرار داده‌اید. پس از تهیه‌ی فهرست، در نظر بگیرید که کدام کارها بیشترین تأثیر را بر پروژه خواهند داشت تا بالاترین نتیجه را داشته باشند.

نحوه اعمال قانون 80/20 برای به حداکثر رساندن بهره وریبرخی از کارها ممکن است کوچک به نظر برسند، اما گاهی اوقات کارهای کوچک‌تر بیشترین تأثیر را دارند. این وظایف پرتأثیر را به تیم خود محول کنید و بعداً نگران سایر وظایف باشید. شما می‌توانید همین مفهوم را در لیست کارهای خود اعمال کنید. مشخص کنید کدام وظایف حداکثر نتایج را به همراه خواهند داشت و تلاش خود را در آنجا متمرکز کنید.

چگونه می توان از اصل پارتو برای تصمیم گیری های تجاری استفاده کرد؟

قانون 80/20 می‌تواند به شما کمک کند تا تصمیمات تجاری سختی نیز بگیرید. شاید فهرستی از پروژه‌ها برای چندین مشتری مختلف داشته باشید، اما زمانتان کم باشد. اگر قانون 80/20 درست اجرا شود، باید زمان و تلاش خود را بر روی خوشایند و ایجاد روابط مستحکم با 20 درصد مشتریان خود متمرکز کنید که بیشترین نتیجه را برای شما دارند .

این بدان معنا نیست که شما باید غیرحرفه‌ای باشید و به سایر مشتریان خود بی احترامی کنید. اما اگر به ‌موقع احساس کنید که دقیقاً چه زمانی و چرا خسته شده‌اید یا در تنگنا هستید، ممکن است تشخیص دهید که بیشترین نتایج خود را از کجا دریافت می‌کنید و زمان و تلاش خود را به آن مشتریان اختصاص دهید.

اصل پارتو همچنین می‌تواند به شما کمک کند در مورد مشکلات تجاری و راه حل‌های بالقوه فکر کنید. برای استفاده از اصل پارتو برای کمک به حل مشکل خود، به تمام راه حل‌های ممکن فکر کنید.

اجتناب از دام های اصل پارتو

مانند همه‌ی اصول، اصل پارتو دارای چند اشکال است.

این مهم است به یاد داشته باشید که قانون 80/20 در مورد کاهش حجم کاری شما نیست؛ درعوض، اصل پارتو به شما کمک می‌کند تا حیاتی‌ترین و پرتأثیرترین وظایف را در فهرست کارهایتان شناسایی کنید. هر چند نباید از کارهای کوچک، غافل شد، اما اگر اجازه دهید آنها بیش از حد طولانی بشوند، آن کارهای کوچک مهم خواهند شد.

قانون 80/20 ممکن است به شما کمک کند اگر تیمی را مدیریت می‌کنید، مشخص کنید کدام یک از کارمندان شما بیشترین کار را تولید می‌کنند. نگاه کردن به 20 درصد از کارمندانی که 80 درصد کار را انجام می‌دهند، لزوماً به این معنی نیست که باید بقیه را اخراج کنید. درعوض، از یافته‌های قانون پارتو برای تفویض عادلانه‌ی وظایف به تیم خود استفاده کنید.

تیم خود را تشویق کنید تا در کارهای با اولویت بالا همکاری کنند. یا مشاغل مختلف را به افراد مختلف اختصاص دهید و با همه بررسی کنید تا مطمئن شوید که مسئولیت بخشی از معادله‌ی خود را دارند. اگر کارمندان شما بدانند که در بزرگ‌ترین پاداش‌ها سهیم هستند – نه فقط جزییات جزئی-، تشویق می‌شوند تا سخت‌تر کار کنند.

پرسش های مطرح در زمینه قانون 80 20

قانون 80-20 (معروف به اصل پارتو): چیست، چگونه کار می کند؟

قانون 80-20، که به عنوان اصل پارتو نیز شناخته می‌شود، مبتنی بر یک ضرب المثل آشنا است که ادعا می‌کند 80٪ از نتایج (یا خروجی‌ها) ناشی از 20٪ از همه‌ی علل (یا ورودی‌ها) برای هر رویداد خاص است. در تجارت، هدف قانون 80-20 شناسایی ورودی‌هایی است که به طور بالقوه، بیشترین بهره‌وری را دارند و آنها را در اولویت قرار می‌دهد.

چرا به آن 80 20 می گویند؟

در تجارت، نظریه 80/20 ابزار قدرتمندی است. این نظریه به نام ویلفردو پارتو (1843-1923)، اقتصاددان و جامعه شناس ایتالیایی، قانون پارتو نامیده می‌شود که می‌گوید 80 درصد نتایج شما از 20 درصد تلاش شما ناشی می‌شود.

رابطه 80 20 چیست؟

تئوری رابطه 80/20 بیان می‌کند که شما فقط می‌توانید حدود 80 درصد از خواسته‌ها و نیازهای خود را از یک رابطه‌ی سالم به دست آورید، در حالی که 20 درصد باقی مانده را باید برای خود تأمین کنید.