لایف کوچینگ چیست؟ کلمه‌ی ” کوچ” یا “مربی” کلمه ای است که این روزها بسیار در میان افراد رایج شده‌است. برای درک بهتر این کلمه بهتر است بدانیم که مربی (کوچ) با فرد شریک شده و بر روی بهبود زمینه‌هایی مانند شغل، مراقبت از خود، روابط یا هر چیز دیگری که بر رفاه روزانه و بهبود خلقیات و روحیات مراجعه کننده تأثیر می گذارد، تمرکز می‌کنند. کوچینگ یک فرآیند خلاقانه است که با خواسته‌ها و نیازهای مشتری هدایت می‌شود و مربی (کوچ) در این فرآیند با استفاده از ابزارها و تکنیک‌های مختلفی به فرد کمک می‌کند تا ابتدا شخص بر اهداف خود تمرکز کرده و آنها را شناسایی کند، سپس موانع موجود را بشناسد و بااستفاده از انگیزه‌های خود در جهت تحقق اهدافش تلاش کند.

در این مقاله از سلسله مقالات تخصصی انستیتو NBTI سعی داریم که لایف کوچینگ را با هم از چند منظر بنگریم.

لایف کوچینگ یا کوچینگ زندگی چیست؟

کوچینگ زندگی یا لایف کوچینگ یکی از رویکردهای کوچینگ است که با تکیه بر ارزش‌های شخصی و کل نگر به تغییر وتوسعه فردی مراجعان کمک می‌کند. درواقع لایف کوچ یا مربی زندگی شخصی است که وقت خود را صرف بررسی و ارزیابی، حمایت و همراهی زندگی مراجعان می‌کند.

مقاله: اجایل کوچ کیست؟ را هم حتما مطالعه کنید.

او به طور سیستماتیک با ایجاد تغییراتی در زندگی مراجع و با تمرکز بر مسائل کلیدی زندگی مراجع از جمله تعادل کار و زندگی، استرس، امور مالی، روابط و… به بهبود زندگی وی می‌پردازد و آن را رضایت بخش‌تر و هدفمندتر می‌کند. کوچ های زندگی یا لایف کوچ ها به جای سازمان‌ها، به مراجعین فردی خدمات کوچینگ ارائه می‌دهند و جلسات کوچینگ را به صورت فردی برگزار می‌کنند.

آیا لایف کوچینگ و تراپی یکسان هستند؟

ممکن است برایتان این سوال پیش آید که آیا کار کوچ‌های زندگی و تراپیست‌ها یکسان است؟ برای پاسخ به این سوال باید بیان کرد که اگرچه کوچینگ زندگی و تراپی هر دو بر روی بهبود و افزایش رفاه افراد تمرکز می‌کنند، اما تفاوت‌های مشخصی بین این دو وجود دارد. تراپیست‌ها برای ارائه‌ی خدمات مراقبت از سلامت روان به پیش نیازهای علمی در حوزه‌ی روان نیاز دارند و به عنوان راهنما عمل می‌کنند، درحالی که فرآیند کوچ، بیشتر بر حمایت و همراهی مربیان با مراجعان تکیه دارد.

تفاوت بعد این است که تراپیست‌ها به مراجعین خود کمک می‌کنند تا الگوهای روانشناختی خود را برای تغییر رفتار درک کنند، اما کوچینگ برای درمان سلامت روان یا مراقبت بالینی مناسب نیست و می‌تواند آینه‌ی خوبی برای خودشناسی انسان‌ها باشد. تراپیست‌ها می‌توانند سلامت روان و رفاه عاطفی مراجعین را تشخیص داده و از طریق تکنیک‌ها و سبک‌های درمانی مختلف، مانند CBT، EMDR و غیره، روان مراجعان را بهبود ببخشند؛ برخی از درمانگران حتی می‌توانند برای شرایط سلامت روانی مراجعان دارو تجویز کنند، در حالی که کوچ‌های زندگی ابداً اجازه‌ی همچین کاری را ندارند.

فرم درخواست مشاوره

انواع کوچ های زندگی یا لایف کوچ ها

لایف کوچ‌ها ممکن است در هر طیفی از نیازهای مرتبط با زندگی افراد پشتیبانی ارائه دهند، یا ممکن است زمینه‌های خاصی از نیازهای دیگر مراجعین را پوشش دهند. زمینه‌هایی مانند: کوچینگ شغلی، کوچینگ سلامتی و تغذیه، کوچینگ خانواده، کوچینگ مدیریت مالی، کوچینگ سلامت و تندرستی، کوچینگ روابط یا ازدواج، کوچینگ ترک سیگار. اما چیزی که ثابت است این است که رویکرد مربیان زندگی یا لایف کوچ‌ها در همه‌ی این نیازها یکسان و ثابت خواهد بود و فقط مسیرشان طبق هدف، متفاوت خواهد بود.

این مطلب نیز برای شما مفید خواهد بود: کوچینگ مدیران

هدف از لایف کوچینگ

هدف بسیاری از کوچ‌ها کمک به مراجعان مختلف با مشکلات متفاوت است تا بتوانند با استفاده از تکنیک‌هایی به مراجع کمک کنند اهداف خود را شناسایی کند. همچنین چگونگی دستیابی به اهداف را به گونه‌ای که با تمایلات طبیعی و ارزش‌های اصلی مراجعان همخوانی داشته باشد، شفاف می‌کنند. کوچ‌ها برای پیمودن مسیرهایی به سمت رشد طولانی مدت و البته دائمی و پایدار، همراه و حامی مراجعان در هر مرحله از فرآیند کوچینگ هستند.هدف از لایف کوچینگ

لایف کوچ با استفاده از ابزارها و تکنیک‌های مختلفی مانند: پرسیدن سوالات قدرتمند طوری که آنها را به تفکر عمیق‌تر تشویق می کند، گوش دادن فعال، برنامه ریزی و هدف گذاری، ایجاد مسئولیت پذیری درراه رسیدن به اهداف، مراجعان را حمایت می‌کنند.

آیا برای لایف کوچ شدن محدودیت خاصی وجود دارد؟

برای پاسخ به این سوال می‌توان گفت که هر کسی می‌تواند یک مربی زندگی باشد، درواقع پاسخ کوتاه «هر کسی» است. ولی موضوع مهم این است که تبدیل شدن به یک مربی زندگی حقیقی و درستکار، مستلزم ویژگی‌های شخصیتی مختلفی مانند گشاده‌رویی، کنجکاوی، توانایی همدلی و همراهی و همچنین کسب مهارت‌هایی مانند آموزش زیر نظر مربیان حرفه‌ای و داشتن تجربیات زیسته‌ی عمیق است.

مقاله ای که حتما باید آن مطالعه نمایید: کوچینگ سازمانی چیست؟

چالش ها و محدودیت های کوچینگ زندگی

فقدان دستورالعمل‌های آموزشی مشخص و مقررات واضح، نشان دهنده‌ی خطرات واقعی برای حرفه‌ی نوظهور مربیگری و کوچینگ است. همانطور که اشاره شد، مانع بزرگی برای ورود به حیطه‌ی لایف کوچینگ وجود ندارد و دقیقاً همین امر همانند تیغی دو لبه عمل می‌کند، پس بهتر است برای انتخاب لایف کوچ مناسب دقت زیادی به عمل آورید.

چالش ها و محدودیت های کوچینگ زندگیچالش دیگری در لایف کوچینگ وجود دارد که که شاید اندکی نگران‌کننده‌تر باشد و آن مسائل مربوط به کیفیت خدمات است که ممکن است مربیان زیر نظر اساتید حرفه‌ای یا در موسسات معتبر آموزش ندیده باشند.

ما در انستیتو NBTI سطح کیفیت مربیان و سرفصل‌های آموزشی را ابتدا با دقت بررسی و تحلیل می‌کنیم و سپس اقدام به برگزاری کارگاه‌های آموزشی می‌کنیم. هدف و رسالت اصلی انستیتو NBTI آموزش و همچنین اجرای کوچینگ حرفه‌ای در سطح زندگی فردی، اجتماعی و شغلی است.