هوش اجرایی چیست؟ هوش اجرایی با هوش تحصیلی مرتبط است، اما با آن یکی نیست. استعداد تحصیلی در زبان، ریاضیات و استدلال فضایی، که از طریق تست‌های IQ استاندارد اندازه‌گیری می‌شوند، ارتباط کمی با بسیاری از نیازهای روزمره کسب‌وکار دارند. همانطور که “جیم کیلتز” مدیر عامل سابق شرکت ژیلت، توضیح داد: «بسیاری از رهبران برتر کسب و کار در موسسات آکادمیک نخبه شرکت کرده‌اند، و این آموزش می‌تواند به عنوان یک پایه‌ی خوب عمل کند، آموزش توانایی تفکر انتقادی و درک مفاهیم.

بنابراین مقاطعی نظیر دکترا می تواند نشانه‌ای از اسب بخار فکری باشد. اما در یک محیط تجاری، شما باید بتوانید نه تنها ایده تولید کنید، بلکه آن ایده‌ها را به نتیجه تبدیل کنید. این سخت‌ترین کار است و نیازمند توانایی‌هایی است که فراتر از مهارت‌های آکادمیک است. به طور خاص، مدیران کسب و کار باید در سه زمینه نسبت به سایرین، برتر باشند: انجام وظایف رهبری، کار با افراد و ارزیابی نگرش‌ها و رفتارهای برون‌فردی و درون‌فردی و ایجاد تنظیمات زیرساختی در صورت لزوم.

هوش اجرایی چگونه به کسب و کارها کمک خواهد کرد؟

مدیران با درجه‌ی بالایی از هوش اجرایی قادر به ارزیابی بهتر محیط‌های اقتصادی پیچیده و شناسایی پاسخ‌های مناسب به مسائل کلیدی تجاری هستند. آنها موانع احتمالی برای دستیابی به اهداف را پیش بینی می‌کنند و راه‌های معقولی را برای دور زدن آنها شناسایی می‌کنند. این رهبران به طور انتقادی، دقت مفروضات اساسی را بررسی می‌کنند و تشخیص می‌دهند که در مورد یک موضوع چه چیزی شناخته شده است، چه چیزهای بیشتری باید بدانیم و چگونه می‌توان اطلاعات لازم را به بهترین نحو به دست آورد.

آنها همچنین می توانند مسائل را از منظرهای متعدد بررسی کنند تا پیامدهای ناخواسته‌ی احتمالی برنامه‌های مختلف را شناسایی کنند. مقاله ” هوش استراتژیک چیست؟ ” را هم مطالعه نمایید.

ارزیابی هوش اجرایی

با توجه به اهمیت حصول اطمینان از حضور ماهرترین مدیران در نقش‌های کلیدی، به ویژه در دوران گذار، شرکت‌ها چگونه می‌توانند توانایی‌های مدیران را ارزیابی کرده و امیدوارکننده‌ترین مدیران را برای آینده شناسایی کنند؟

برخلاف آزمون‌های استاندارد هوش که در قالب چند گزینه‌ای نوشته می‌شوند و تنها یک پاسخ درست دارند، بهترین راه برای اندازه‌گیری هوش اجرایی از طریق مصاحبه‌ی زنده است که فرد را از موقعیت‌هایی عبور می‌دهد که باید آن‌ها را تحلیل و قضاوت کند. موقعیت‌ها باید برای مجری ناآشنا باشد، بنابراین او نمی‌تواند از تجربیات گذشته یا از دانش موقعیت‌های مشابه استفاده کند.

فرم درخواست مشاوره

هوش اجرایی چگونه به کسب و کارها کمک خواهد کرد؟چه مهارت هایی هوش اجرایی را تعریف می‌کنند؟

رهبران دائماً در حال تصمیم گیری هستند. هنگام انجام وظایف، آنها باید بتوانند به درستی یک مشکل را تعریف کنند یا مسائل دارای اولویت بالا را از نگرانی‌های ثانویه متمایز کنند. هنگام کار با مردم، رهبران باید بتوانند اثرات احتمالی اقدامات خود را پیش‌بینی کنند، یا برنامه‌های اساسی و نحوه‌ی تضاد آنها با یکدیگر را تشخیص دهند. مدیران اجرایی نیز باید بتوانند دیدگاه انتقادی نسبت به تفکر و رفتار خود داشته باشند و تعدیل‌های مناسب را انجام دهند. اینها برخی از مهارت‌های خاصی هستند که استعداد فرد را برای کارهای اجرایی تعیین می‌کنند.

چه چیزی هوش اجرایی را از سایر نظریه های رایج متمایز می کند؟

سایر نظریه‌های رایج، مانند «هوش عاطفی»، تعریف هوش را تا حدی گسترش داده و کمرنگ کرده‌اند که ارزش بنیادین آن رو به افول رفته است. عمیق‌ترین و مسلم‌ترین کشف علم مدیریت این است که توانایی‌های شناختی، قوی‌ترین پیش بینی کننده‌ی عملکرد مدیریتی است. با این حال تا به حال، هیچ کس به دنبال سرمایه گذاری بر روی این موضوع و ایجاد آزمون هوشی که بر مهارت‌های شناختی حیاتی برای مدیران متمرکز است، نبوده است.

در عوض، معیارهای شخصیت و سبک معرفی شده و به عنوان «هوش» نامگذاری شده است. هوش اجرایی توجه ما را دوباره بر روی آن مهارت‌هایی متمرکز می کند که ثابت شده است مستقیماً موفقیت کسب و کار را تعیین می‌کنند. با انجام این کار، می توان به سطح جدیدی از دقت ارزیابی دست یافت.

آیا می توان هوش اجرایی را آموزش داد؟

مانند هر مجموعه‌ای از مهارت‌ها، هوش اجرایی را می‌توان با توجه و تمرین متمرکز بهبود بخشید. با این حال، آموزش سنتی و روش‌های تدریس کافی نیست. تحقیقات نشان داده است که افراد با آموزش‌های تخصصی می ‌توانند مهارت‌های شناختی خود را به میزان قابل توجهی بهبود ببخشند، از جمله نمرات آزمون هوش را. مطلب : هوش سازمانی چیست؟ را حتما بخوانید.

چرا این مهارت ها تا به حال شناسایی نشده اند؟

حتی از موفق‌ترین افراد، وقتی از آنها سؤال می‌شود چه چیزی آنها را قادر می‌سازد تا این حد مؤثر باشند، ناگزیر با کلیات مبهم پاسخ می‌دهند. آنها خودشان هم دقیقاً از مهارت‌های خاصی که دارند آگاه نیستند، بلکه آنها را به طور شهودی به کار می‌برند. اگر از “مایکل جردن” بپرسید که چگونه یک نمایش فوق العاده دیدنی ساخته است، نمی‌تواند یک راهنمای گام به گام ارائه دهد. مانند هر مجری بزرگ دیگری، او مهارت‌های خود را در موقعیتی که در حال گسترش بود به کار می‌برد.

اگر بخواهیم به یک نوار ویدئویی از عملکرد او نگاه کنیم، چیزهایی مانند سرعت استثنایی، قدرت یا توانایی جهش را مشاهده خواهیم کرد. این‌ها استعدادهای اصلی بود که جردن را بسیار بهتر از رقبای خود کرد. به طور مشابه، استعدادهای اصلی دیگری وجود دارد که مدیران تجاری بزرگ را بسیار خاص می‌کند. و این کاری است که Executive Intelligence انجام می‌دهد. توانایی‌های اصلی را آشکار می‌کند و باعث می‌شود صلاحیت مدیریت اتفاق بیفتد.

سازمان‌ها چگونه می‌توانند از اطلاعات اجرایی استفاده کنند؟

هوش اجرایی فراتر از یک ایده یا نظریه‌ی جدید است. ما تا به حال، برای یافتن رهبران بزرگ بیش از حد به آزمون و خطا متکی بوده‌ایم، اما هوش اجرایی ابزاری عملی به دست می‌دهد که می‌توان از آن برای شناسایی و توسعه‌ی استعدادهای مدیریتی که کسب‌وکارها به شدت به دنبال آن هستند، استفاده کرد. با دانستن مهارت‌های خاصی که به مدیران اجازه می‌دهد تا صلاحیت‌سنجی لازم را انجام بدهند، می‌توان بر استخدام افرادی که این مهارت‌ها را دارند، تمرکز کرد.سازمان‌ها چگونه می‌توانند از اطلاعات اجرایی استفاده کنند؟

تفاوت بین ارزیابی هوشمندی اجرایی و روش‌های کنونی

تقریباً همه سؤالات مصاحبه‌ی شغلی، تجربه و دانش یک فرد را ارزیابی می‌کنند، اما به طور قابل توجهی هیچ معیاری برای سنجش هوش فرد وجود ندارد. به این دلیل که تمایز بین دانش و هوش، اغلب مبهم است. با این حال، درک این تمایز چندان دشوار نیست. تنها با داشتن یک نفر برای حل یک مشکل ناآشنا می‌توانید مطمئن شوید که هوش او را به درستی اندازه می‌گیرید، نه توانایی او را برای تکرار راه حلی که قبلاً شاهد آن بوده، شنیده، یا خوانده.

در حالی که ارزیابی دانش یک فرد بسیار مهم است، اما تنها نیمی از اصل ماجرا را ارائه می‌دهد. هوش اجرایی نیمه‌ی دیگر ماجراست که به ما می‌گوید یک فرد چقدر ماهرانه از دانش خود برای انجام کار خود استفاده می‌کند

آنچه باید درباره هوش مصنوعی بدانید

شرکت‌ها در مواجهه با مجموعه‌ای از چالش‌های پیچیده‌تر نسبت به گذشته، به مدیرانی نیاز دارند که مجموعه‌ی وسیعی از تجربه‌ها و شایستگی‌ها را داشته باشند. تجربه‌ی بین‌المللی، طرز فکر استراتژیک و مهارت‌های ارتباطی و بین فردی استثنایی، همگی از ویژگی‌های مدیرانی هستند که در سال‌های اخیر اهمیت بیشتری یافته‌اند. علاوه بر این الزامات، بهترین مدیران همچنین توانایی ارزیابی دقیق فرصت‌ها و ریسک‌ها، ارتباطات موثر از طریق مخاطبان داخلی و خارجی، و ارزیابی و تطبیق منابع سازمان را در مواقع لزوم دارند.

این‌ها به طور خلاصه مجموعه‌ای از مهارت‌هایی هستند که ما آن را هوش اجرایی می‌نامیم. شرکت‌هایی که به دنبال ارتقای روزافزون کیفیت استعدادهای خود هستند، مدیران اجرایی را نه تنها بر اساس عملکرد گذشته، بلکه بر اساس سطح هوش اجرایی آنها ارزیابی می‌کنند تا توانایی آنها را برای رویارویی با چالش‌های جدید و عملکرد درازمدت درک کنند.

این مطلب نیز برایتان مفید خواهد بود: تحلیل میدان نیرو .

پرسش های پرتکرار در زمینه هوش مصنوعی

هوش اجرایی چیست؟

هوش اجرایی: آنچه همه رهبران بزرگ دارند: “منکس”

منکس هوش اجرایی را به عنوان مهم‌ترین مهارت‌های شناختی تعریف می‌کند که استعداد فرد را در انجام وظایف، کار با افراد دیگر و ارزیابی/تطبیق خود از طریق آنها تعیین می‌کند.

هوش اجرایی چه مهارت‌هایی دارد؟

رهبران با درجه‌ی بالایی از هوش اجرایی قادر به ارزیابی بهتر محیط‌های اقتصادی پیچیده و شناسایی پاسخ‌های مناسب به مسائل کلیدی تجاری هستند. آنها موانع احتمالی برای دستیابی به اهداف را پیش بینی می‌کنند و راه های معقولی را برای دور زدن‌شان شناسایی می‌کنند.

آیا عملکرد اجرایی جزئی از IQ است؟

تحقیقات نشان داده است که اگر مقوله‌ی هوش به عنوان یک کل در نظر گرفته شود، عملکردهای اجرایی تنها تا حدی با مفهوم روان سنجی هوش مطابقت دارند. در حالی که برخی از کارکردهای اجرایی خاص به وضوح با هوش مطابقت دارند، برخی دیگر مستلزم هوش نیستند.