توسعه فردی موضوعی است که این روزها ذهن بسیاری از افراد جوامع را درگیر کرده است. مطمئناً آنطور که به نظر می‌رسد، آسان نیست. هر فردی از لحاظ ویژگی‌های مختلف، منحصر به فرد است. بنابراین، منطقی است که پیشرفت شخصی برای هر شخص متفاوت به نظر برسد. اما پیشرفت شخصی و توسعه فردی در واقع به چه معناست؟

از بسیاری جهات، توسعه فردی  شکلی از کار درونی است. این عمل نگاه به درون برای دستیابی به یک هدف یا نتیجه است. به ویژه در جستجوی وضوح، هدف و اشتیاق در زندگی. توسعه فردی  بسیار بزرگتر از توسعه شغلی یا خودسازی است. همه‌ی جنبه‌های زندگی شما را در بر می‌گیرد که می‌خواهید رشد شخصی را ببینید. در این مقاله در باره توسعه فردی و راهکارهای دست یافتن به آن سخن می‌گوییم.

آشنایی با مفهوم توسعه فردی

 کارل گوستاو یونگ  می‌گوید تا زمانی که ناخودآگاه را آگاه نکنید، زندگی شما را هدایت می کند و شما آن را سرنوشت می‌نامید. توسعه فردی  یک فرآیند قدرتمند است که می‌تواند تغییرات مثبت و پایدار عمیقی را در نگاه ما به خود و جهان پیرامونمان ایجاد کند. با توسعه فردی می‌توانید توانایی‌های خود را درک کنید، پتانسیل‌های خود را آزاد کنید و به اهداف خود برسید. توسعه شخصی، پیگیری آگاهانه‌ی رشد شخصی از طریق گسترش خودآگاهی و دانش و بهبود مهارت‌های شخصی است.

توسعه شخصی شامل فعالیت‌هایی است که آگاهی و هویت را بهبود می‌بخشد، استعدادها و پتانسیل‌ها را توسعه می‌دهد، سرمایه‌ی انسانی را ایجاد و قابلیت اشتغال را تسهیل می‌کند، کیفیت زندگی را افزایش می‌دهد و به تحقق رویاها و آرزوها یاری می‌رساند. رشد و توسعه فردی، یک فرآیند مادام العمر است. این یک راه ضروری برای وادار کردن شما به توقف، ارزیابی مهارت‌ها و ویژگی‌های خود، در نظر گرفتن اهداف خود در زندگی و تعیین اهداف به منظور تحقق و به حداکثر رساندن پتانسیل‌هاست.

گفتنی است که این مفهوم به خودیاری محدود نمی‌شود، بلکه شامل فعالیت‌های رسمی و غیررسمی برای رشد دیگران در نقش‌های مختلف، از جمله معلمان، راهنماها، مشاوران، مدیران، مربیان زندگی و مربیان است.

زمینه‌های توسعه فردی؛ 5 محور اصلی برای  پیشرفت

وقتی صحبت از توسعه فردی  می‌شود،  نمی‌توان از کنار سلسله مراتب نیازهای مزلو بی تفاوت گذشت. به گفته مزلو، نیازهای اساسی شما باید برآورده شوند تا به حداکثر پتانسیل خود برسید. به عبارت دیگر. رسیدن به خودشکوفایی به این معنی است که ما به بالاترین سطوح خودآگاهی، اعتماد به نفس، رشد شخصی و خودآگاهی می‌رسیم. بسیار شبیه سلسله مراتب نیازهای مزلو، ما شاهد پنج حوزه‌ی مختلف توسعه فردی  هستیم. اهداف مختلف توسعه فردی  می‌توانند در دسته‌های مختلفی قرار گیرند:

فرم درخواست مشاوره

توسعه فردی از منظر ذهن

توسعه فردی از منظر ذهن

ورزش دادن به مغز و حفظ تناسب ذهنی برای رشد شخصی بسیار مهم است. در BetterUp، این امر به چند روش زنده می‌شود: مربیگری، فرصت‌های یادگیری و رشد شغلی. به عنوان مثال، در حال حاضر، من در حال گذراندن دوره‌ی نویسندگی خلاق هستم تا به تقویت عضلات خلاق ذهنی خود کمک کنم.

رشد ذهنی می تواند هر چیزی از کارگاه‌ها، جلسات آموزشی یا حتی استراحت باشد. استراحت به همان اندازه (اگر نه بیشتر) از ورزش ذهنی مهم است. و همانطور که آمادگی ذهنی شما بهبود می‌یابد، انعطاف‌پذیری، نوآوری و خودآگاهی شما نیز بهبود می‌یابد.

توسعه اجتماعی افراد

ارتباطات و روابط اجتماعی نیز برای هر پیشرفت شخصی ضروری است. به هر حال، خودسازی یک پیگیری انفرادی نیست. انسان‌ها موجوداتی اجتماعی هستند – ما برای یادگیری و رشد به این ارتباط نیاز داریم. و از ارتباطات اجتماعی، مهارت‌های مهمی به دست می‌آوریم. مانند مهارت‌های ارتباطی، حل مسئله، ایجاد رابطه و توانایی دریافت (و دادن) بازخورد. ما همچنین از اطرافیان و تجربیات آن‌ها هم چیزهای ارزشمندی یاد می‌گیریم.

مطالب مرتبط با این موضوع که باید مطالعه نمایید: تیم چیست؟

 نیم‌نگاهی به توسعه معنوی

رشد و توسعه فردی  – چه مذهبی باشید چه نباشید – می‌تواند در معنویت به وجود بیاید. مهم است که بدانیم دین و معنویت مترادف نیستند. معنویت به این معناست که شما در حال سرمایه‌گذاری برای درک عمیق‌تر خود در دنیای اطرافتان هستید. این به شما کمک می‌کند خود را بشناسید و ارزش‌های خود را کشف کنید. و در زمینه‌ها و ابعاد مختلف توسعه فردی، ابزار رشد شخصی معنوی می‌تواند آگاهی بیشتری را به خود و تغییر ایجاد کند.

لزوم رشد عاطفی

لزوم رشد عاطفی

رشد شخصی عاطفی، اغلب با هوش هیجانی همراه است. در ساده‌ترین حالت، هوش هیجانی، توانایی درک احساسات است. فراتر از احساسات، درک این است که چگونه آن احساسات، افکار و اعمال ما را شکل می‌دهند. هر تعداد از تجربیات به رشد شخصی عاطفی کمک می‌کند. و این تجربیات می‌تواند به شما در پیگیری بهبود خود کمک کند. چه تجربیاتی، در تبدیل شما ی کنونی، موثر بوده است؟ وقتی در مورد گذرگاه‌های مختلف سفر زندگی خود فکر می‌کنید، چه چیزی یاد گرفته‌اید؟  اگر به سفر خود نگاه می‌کنید و رشد را شناسایی می‌کنید، احتمالاً در این مسیر، حس رشد عاطفی را تقویت کرده‌اید. درک این حس، به هوش هیجانی نیاز دارد تا بفهمد احساسات و افکار شما چه نقشی دارند.

به رشد فیزیکی توجه کنید

بدن سالم، ذهن سالم را تغذیه می‌کند. بین سلامت جسمانی، روانی و عاطفی شما پیوندی ذاتی وجود دارد. این جنبه از رشد شخصی بر سلامت جسمانی متمرکز است – مانند تغذیه، خواب، ورزش و حرکت. وقتی خود فیزیکی شما تغذیه می‌شود، احتمالاً ذهن شما نیز از آن فواید بهره می‌برد. راه‌هایی را در نظر بگیرید که می‌توانید این حوزه از رشد شخصی را ایجاد کنید و به احساس بدن و ذهن خود توجه داشته باشید.

توسعه فردی چه مزیت هایی دارد؟

رشد شخصی آسان نیست، اما مزایای آن، این توسعه را ارزشمند می‌کند. که در این بخش به برخی از این مزایا اشاره می کنیم:

 افزایش خودآگاهی و عزت نفس

 توسعه فردی مستلزم نگاه کردن به افکار، احساسات، عادات و واکنش‌های خود است. این مهم، نیاز به توجه  و آگاهی دارد که شما به عنوان یک فرد در وضعیت فعلی چه کسی هستید. اما همچنین شما را به چالش می‌کشد که به آینده و به جایی که می‌خواهید بروید، نگاه کنید. با سرمایه‌گذاری روی خود، خودآگاهی و به طور پیش‌فرض عزت نفس خود را افزایش می‌دهید.

افزایش آمادگی ذهنی

 تناسب ذهنی نیاز به کار دارد. و بسیاری از جنبه‌های توسعه فردی  به ایجاد آمادگی ذهنی قوی کمک می‌کنند. با افزایش آمادگی ذهنی، تأثیر موجی از مزایای مثبت را خواهید دید. ما داده‌هایی را در مورد تأثیر آمادگی ذهنی جمع‌آوری کرده‌ایم. افرادی که آمادگی ذهنی قوی دارند، بهره‌وری بیشتری نیز دارند، کمتر دچار بیماری‌های روانی می‌شوند و خلاق‌تر و نوآورتر هستند.

انعطاف‌پذیری بیشتر

 با توسعه و پیشرفت فردی، انعطاف‌پذیری بیشتری به دست می‌آورید. این نیز یکی دیگر از علائم مثبت آمادگی ذهنی قوی است. سرمایه‌گذاری بر روی رشد شخصی شما به معنای سرمایه‌گذاری در توانایی شما برای بازگشت کم‌تر آسیب‌دیده، پس از مراحل سخت است.

دانش بیشتر و مهارت‌های آموخته شده

 اغلب اوقات، توسعه فردی با دانش و مهارت‌های آموخته شده بیشتر همراه است. این می‌تواند به روش‌های مختلف زنده شود. برای مثال، ممکن است دوره‌هایی را در بازاریابی دیجیتال بگذرانید که به شما کمک می‌کند مهارت‌های مورد نیاز برای پیشرفت شغلی خود را به دست آورید. یا ممکن است در کلاس‌های هنر یا سفال ثبت نام کنید، که به شما کمک می‌کند در زمینه‌های کاملاً متفاوت زندگی خود مهارت‌های لازم را کسب کنید.

بهبود روابط شخصی و حرفه ای

 یکی دیگر از مزایای توسعه فردی، بهبود روابط شخصی و حرفه‌ای است. این حوزه، زمانی شکوفا می‌شود که روی رشد شخصی خود سرمایه‌گذاری کنید، به ویژه در جنبه‌های عاطفی و اجتماعی.

برای کسب اطلاع درباره عارضه یابی سازمانی، مقاله: روش‌های عارضه یابی سازمانی را مطالعه نمایید.

مهم‌ترین مهارت‌های توسعه فردی که باید روی آن‌ها کار کرد

اگر مطمئن نیستید از کجا شروع کنید، یک مربی می تواند در ادامه‌ی مسیر به شما کمک کند. مربی شما به صورت انفرادی با شما کار خواهد کرد تا به شناسایی مهارت‌های کلیدی برای کار بر اساس تجربه‌ی خودتان کمک کند. می‌توانید با ارزیابی کل افراد شروع کنید تا به ارزیابی نقاط قوت خودتان بپردازید. در اینجا برخی از زمینه‌های مشترک خودسازی و توسعه فردی  را شناسایی کرده‌ایم که می‌توانید  روی آنها سرمایه‌گذاری کنید:

 • مهارت‌های ارتباطی و بین فردی
 • حل مسئله
 • چابکی شناختی و سازگاری
 • دلسوزی به خود، مراقبت از خود و خود اندیشی
 • تعارض و حل تعارض
 • پیمایش تغییر و عدم قطعیت
 • آینده‌نگری
 • مهارت‌های سازمانی
 • طرز فکر رشد
 • کار تیمی و همکاری
 • خودآگاهی

جمع بندی

در این مقاله سعی کردیم با مفهوم توسعه فردی آشنایتان کنیم. ضمن واکاوی پنج محور اصلی برای پیشرفت، مزیت‌های توسعه فردی را نیز بررسی کردیم و در نهایت به مهمترین مهارت‌های توسعه فردی پرداختیم.