تاریخچه کوچینگ : منشا کوچینگ در اوایل دهه 1900 به وجود آمد. با توجه به انقلاب صنعتی، کسب و کارها برای یافتن بهترین راه‌ها برای افزایش بهره‌وری کارکنان خود تلاش کردند. در این زمان، مفاهیمی مانند مدیریت، ساختار سازمانی و انگیزه، توسعه داده شد.

در دنیای پر رونق ورزش و دو و میدانی، استفاده از کلمه “کوچینگ” محبوبیت پیدا کرد. تا آنجا که حتی در حال حاضر، این کلمه به طور کلی به “شخصی که به یک بازیکن ورزشی یا تیم یا فردی آموزش می‌دهد” مرتبط است.

مربیگری برای اولین بار به عنوان یک حرفه در دهه 1970 شروع شد. تا دهه 1970، کوچینگ در دنیای تجارت به سادگی به عنوان “مشاوره” نامیده می‌شد. در دهه بعد، همه چیز به شدت در ادبیات تجارت تغییر کرد. کوچینگ تا پایان قرن تقریباً به طور کامل بر این بخش تسلط داشت؛ تعداد زیادی کتاب و مقاله در مورد معنی و آینده‌ی مربیگری نوشته شد.

از این رو، تاریخچه‌ی مربیگری به عنوان یک حرفه را می‌توان به عنوان یک فرآیند آهسته، نهایی و جامع خلاصه کرد که جامعه‌ی تجاری جهانی را با طوفانی مواجه کرد. در این مقاله درباره تاریخچه کوچینگ مطالبی را بیان می‌کنیم.

چرا دانستن درباره تاریخچه کوچینگ زندگی مهم است؟

نگاهی اجمالی به تاریخچه کوچینگ می تواند به شما در درک معنای واقعی زندگی کمک کند. همانطور که به زودی خواهید دید، کلمه “مربی” در واقع از یک استعاره سرچشمه گرفته است و درک معنای اصلی آن می تواند دیدگاه دیگری در مورد هدف شما به عنوان یک مربی یا مراجع به شما بدهد.

داشتن تصویر کامل‌تری از تاریخچه کوچینگ می‌تواند به شما کمک کند تا سبک‌ها و فلسفه‌های مختلف مربیگری را درک کنید. به عنوان مثال، ممکن است ریشه‌های سبک فعلی خود را پیدا کنید، که می تواند شما را به مطالعه‌ی عمیق‌تر آن ریشه ها سوق دهد تا بتوانید بازی درونی و تمرین مربیگری خود را بهبود ببخشید. مقاله ای که حتما باید بخوانید: تفاوت کوچینگ و مشاوره چیست؟

فرم درخواست مشاوره

یادگیری از کسانی که امروز کوچینگ را آموزش می دهند بسیار مهم است، اما بازگشت به ریشه‌های خود و مطالعه‌ی متون اصلی فلسفی می‌تواند دیدگاه کاملاً جدیدی را برای شما فراهم کند. شما می‌توانید به جای یادگیری تفسیرهای دیگران، تفسیرهای خود را بسازید. همچنین می‌توانید با ذهنی انتقادی‌تر به آموزش مربی زندگی بپردازید.

دانستن تاریخچه کوچینگ نیز به ما کمک می‌کند تا بفهمیم صنعت کوچینگ به کجا می‌رود. وقتی بدانیم از کجا آمده‌ایم، راحت‌تر می‌توانیم ببینیم به کجا می‌رویم. این می‌تواند به شما کمک کند تا خود را برای آینده آموزش دهید و گام‌های لازم برای ادامه مسیر را محکم‌تر بردارید.

تاریخچه کلمه کوچینگ چیست؟

تاریخچه کلمه “کوچینگ” ریشه در کلمه انگلیسی “carriage” دارد که از coche فرانسوی یا کلمه آلمانی klatsch گرفته شده است. با این حال، منشأ واقعی این کلمات در روستای مجارستانی به نام “kocs” نهفته است، جایی که برای اولین بار یک کالسکه ساخته شد.

بیشتر بدانید: یکی از انواع کوچینگ، کوچینگ سازمانی است که میتوانید در مقاله: کوچینگ سازمانی چیست؟ درباهر آن بیشتر بدانید.

این کلمه از قرن پانزدهم به کار رفته و بر بسیاری از زبان‌های دیگر تأثیر گذاشته است. از این رو، یک مربی کسی است که دانش پذیر را با راهنمایی و حمایت از طریق یک چالش یا سختی خاص به سمت هدف مشخص، “حمل” می کند. علاوه بر این، این کلمه برای اولین بار در سال 1861 به معنای مربی ورزشی استفاده شد (و سپس محبوبیت یافت) اما ایده‌ی روابط پربار از طریق مشاوره و گفتگو از یونان باستان وجود داشته است.تاریخچه کلمه کوچینگ چیست؟

بازگشت به گذشته: آموزه های باستانی فیلسوفان

بسیاری از فیلسوفان باستان به شاگردان خود آموزش می‌دادند و از چیزهایی صحبت می‌کردند که مربیان امروزی به راحتی تشخیص می‌دهند. در حالی که این فیلسوفان «کوچینگ» را اختراع نکرده‌اند، اما آموزه‌های آنها تأثیر زیادی بر نحوه‌ی کمک مربیان به مشتریان خود و اداره‌ی کسب و کار مربیگری زندگی آنها در امروز دارد.

به عنوان مثال، فیلسوف و شاعر چینی کنفوسیوس در مورد اخلاق شخصی و همچنین اخلاص نوشت و گفت. اما یک روش، تأثیر بسیار زیادی بر فلسفه‌های مربیگری امروز داشته است: روش سقراطی. این روش که به سقراط نسبت داده می‌شود، به دانش آموزان کمک می‌کند تا تفکر انتقادی خود را تحریک کنند و با پرسیدن سؤالات درست، پاسخ‌ها را در درون خود بیابند.

همچنین مهم است که به افلاطون، که الهام‌بخش سقراط در آموزه‌های خود بود، نیز احترام بگذاریم. افلاطون را پدر فلسفه‌ی استعلایی می‌دانند که در قرن نوزدهم تجدید حیات کرد.

نکته مهم* لایف کوچینگ یکی از روش های کوچ می باشد که با خواندن مقاله: لایف کوچینگ چیست؟ میتوانید اطلاعات بیشتری درباره آن بدست آورید.

بازی درونی تنیس: از مربیگری ورزشی تا مربیگری بین فردی

تا بیش از 100 سال پیش، کلمه “مربی” بیشتر برای مربیگری ورزشی استفاده می‌شد. اما W. Timothy Gallwey شکاف بین مربیگری ورزشی و توسعه شخصی را پر کرد.

کتاب تیموتی گالوی The Inner Game of Tennis: The Classic Guide to the Mental Side of Peak Performance نام دارد. گالوی به عنوان یک مبتکر پیشرو در روانشناسی ورزشی، بینش قدرتمندی در مورد چگونگی ذهن ورزشکاران برای عملکرد در سطح بالا، به وجود آورد. کتاب او به ورزشکاران بالقوه آموخت و همواره می‌آموزد که چگونه ذهن خود را متمرکز بر هدف کنند. یک حالت تمرکز آرام پیدا کنند و مهارت‌های خود را با استفاده از روش‌های تمرین هوشمندانه بسازند.

اما با وجود اینکه کتاب او ورزشکاران را هدف قرار داده بود، گالوی در نهایت به ایراد سخنرانی برای رهبران تجاری در سرتاسر ایالات متحده پرداخت. بسیاری از آموزه‌های او در مورد مشاهدات بدون قضاوت، تمرکز ذهنی، و تمرکز آرام به همان اندازه برای حرفه‌ای‌های تجاری به کار می‌رود که برای هر نوع ورزشکاری. آموزه‌های او در مورد کمک به مردم برای درک کامل پتانسیل خود، بسیار مفید است.

اثرات تعالیم امرسون و گالوی

از کتاب و سخنرانی‌های گالوی، سیل بسیاری از متفکران خلاق دیگر که ایده‌های خاص خود را برای تکنیک‌های مربیگری منحصر به فرد داشتند، سرازیر شدند. این متفکران راه‌هایی را توسعه دادند که افراد می‌توانستند طرز فکر خود را برای بهبود عملکرد در چندین جنبه از زندگی خود تغییر دهند. از این پس پای کوچینگ به اشکال مختلف باز شد.

اثرات تعالیم امرسون و گالویبرخی از حوزه‌های کوچینگ شامل این موارد بود:

 • عملکرد اجرایی و مدیریت کسب و کار
 • ایجاد مشاغل کوچک
 • کمک به خود و گذراندن مراحل انتقال زندگی
 • ارتباطات شخصی
 • رژیم غذایی و ورزش
 • عاشق زندگی و آشنایی

همه‌ی این شاخه‌های کوچینگ در یک چیز مشترک بودند؛ همه‌ی آنها تلاش کردند تا به مردم کمک کنند که بهترین نسخه‌ی خودشان شوند، درست همانطور که امرسون بیش از صد سال قبل از آن صحبت کرد.

مطلبی که شاید برایتان مفید باشد: کاریزما چیست؟ ویژگی افراد کاریزماتیک

ما در تاریخچه مربیگری امروز کجا هستیم؟

شیوه‌های مربیگری امروزی در تاریخ شرح داده شده ریشه دارند، اما از حوزه‌های دیگر نیز الهام می‌گیرند. به عنوان مثال، برخی از روش‌ها از زبان‌شناسی، انسان‌شناسی، روان‌شناسی و جامعه‌شناسی استخراج می‌شوند.

افراد بیشتر و بیشتری نیز اهمیت مربیگری را در چندین جنبه از زندگی درک می‌کنند. کوچینگ کسب و کار در دنیای شرکت‌ها و همچنین در سایر جنبه‌های زندگی جاری شده است؛ مانند:

 • تروما و PTSD
 • مدیریت مالی
 • معنویت
 • طلاق
 • توسعه فردی

همینطور امروز مربی شدن راحت‌تر از همیشه است. با گواهینامه‌های موجود به صورت آنلاین، می‌توانید کسب و کار مربیگری خود را از هر کجا شروع کنید. برای اطلاعات بیشتر مقاله: کوچینگ مدیران را مطالعه نمایید. تا زمانی که یک کامپیوتر فعال و یک اتصال اینترنتی دارید، می‌توانید با مربی یا حتی مراجع خود چت تصویری داشته باشید. برای سفر و گرفتن گواهینامه برای تبدیل شدن به یک مربی زندگی، نیازی به پرداخت اجاره و گرفتن یک دفتر مجلل یا پرداخت هزینه‌های بلیط هواپیما نیست.

همینطوربا تکامل نرم افزار کوچینگ همه کاره، هزینه‌ی آموزش مربی بسیار کمتر از قبل شده است. به لطف ابزارهایی مانند تبلیغات فیس بوک و بازاریابی رسانه‌های اجتماعی، اطلاع رسانی در مورد تمرین مربیگری خود، بسیار تسهیل و تسریع شده است.

پرسش‌های مطرح در زمینه تاریخچه کوچینگ

تاریخچه مربیگری و منتورینگ چیست؟

این اصطلاح در یونان باستان، با شعر کلاسیک هومر، “اودیسه” سرچشمه می‌گیرد، که در آن ادیسه نگهبانی به نام منتور را منصوب می‌کند تا از پسرش در غیاب او به عنوان معلم، راهنما و دوست مراقبت کند. مربیگری عمدتاً ریشه در روانشناسی و مربیگری ورزشی دارد. البته کوچینگ و منتورینگ تفاوت هایی دارند که میتوانید در مقاله: فرق منتورینگ و کوچینگ بیشتر با آنها آشنا شوید.

منشا کوچینگ در کسب و کار چیست؟

در طول سال‌ها، متفکران متعددی مانند ورنر ارهارد و توماس لئونارد، هر دو آمریکایی، به گسترش ایده‌های کسب و کار و مربیگری زندگی در بریتانیا و سراسر اروپا کمک کردند. با این حال، این سر جان ویتمور بود که تا حد زیادی با به کارگیری ایده‌های اصلی تیموتی گالوی در مربیگری کسب و کار شناخته می شود.

مربیگری را چگونه تعریف می کنید؟

کوچینگ به روشی از مشاوره یا آموزش به یک فرد یا یک گروه اشاره دارد که چگونه مهارت‌هایی را برای افزایش بهره‌وری خود یا غلبه بر یک مشکل عملکردی توسعه دهند. ناظر را مربی و یادگیرنده را مراجع می‌نامند.