کوچینگ مدیران : این روزها سازمان‌ها بیش از هر زمان دیگری از مدیران انتظارات خارق عادت دارند. علاوه بر ردیابی بودجه، مدیران امروزی باید با تقاضاهای به‌ سرعت در حال تغییر همگام باشند، اولویت‌های رقابتی را دنبال کنند و دائماً اطلاعات و ابزارهای جدید را یکپارچه کنند. آن‌ها همچنین باید تیم‌های چابک و با عملکرد بالا بسازند. و برای تحقق آن، مدیر امروز باید به عنوان یک راهنما و مربی عمل کند تا بهترین‌ها را در سطوح مختلف سازمان خود اعم از منابع انسانی، بهره‌وری ببخشد.

بیشتر مدیران برای این ترکیبی از انتظارات به خوبی آماده نیستند. تکنیک‌های مدیریت قدیمی با انتظارات بالا برای توانمندسازی و فرصت‌های نیروی کار امروزی مطابقت ندارد. در این مقاله درباره‌ی کوچینگ به‌روز مدیران و لزوم توجه به آن از سوی سازمان‌ها مطالبی را بیان می‌کنیم.

کوچینگ چیست و چه  نقشی  در زندگی دارد؟

به زبان ساده، کوچینگ فرآیندی است که هدف آن بهبود عملکرد است و به جای گذشته یا آینده‌ی دور، بر «اینجا و اکنون» تمرکز دارد. در حالی که مدل‌های مختلفی از کوچینگ وجود دارد، در اینجا ما «مربی به عنوان متخصص» را در نظر نمی‌گیریم، بلکه مربی را به عنوان تسهیل‌کننده‌ی یادگیری در نظر می گیریم.

تفاوت بزرگی بین آموزش دادن به کسی و کمک به او برای یادگیری وجود دارد. در کوچینگ، اساساً کوچ به فرد کمک می کند تا عملکرد خود را بهبود ببخشد: به عبارت دیگر، به آن‌ها کمک می‌کند تا یاد بگیرند.

این مقاله را هم مطالعه نمایید: اجایل کوچ کیست؟

لزوم توجه  به کوچینگ مدیران

لزوم توجه  به کوچینگ مدیران

اخیراً مطالعات زیادی در دانشگاه‌های مختلف جهان انجام شده که به تفاوت‌های بین خودارزیابی مدیران از مهارت‌های مربیگری و ارزیابی تیم‌ها و همتایانشان می‌پردازد. طبق گزارش هاروارد بیزینس ریویو، «بیست و چهار درصد از پاسخ‌دهندگان به آزمون‌های خود ارزیابی، به طور قابل‌ توجهی توانایی‌های خود را بیش از حد و بالاتر از حد متوسط ارزیابی کردند، در حالی که همکارانشان آن‌ها را در یک سوم پایین گروه قرار دادند.»

مدیران امروزه تحت فشارهای زیادی هستند. می‌توان گفت در این محیط، همه جا برای رشد دارند و هیچ جای رشدی ندارند! درست خواندید… اینکه آن‌ها باید کجا رشد کنند و چگونه؟ این کاملاً بستگی به انتخاب‌ها و شرایط دارد.

فرم درخواست مشاوره

با روند جنون‌آسای پیشرفت علم و تکنولوژی و هوش مصنوعی و چه و چه، مدیران اگر خود را به مهارت‌های به‌روز و کارآمد رهبری تجهیز نکنند، عاقبت خوبی نخواهند داشت. آن‌ها می‌توانند از طریق مربیگری رهبری شخصی یاد بگیرند که از نقاط قوت خود استفاده کنند، مهارت‌های خود را توسعه دهند و از چگونگی رشد خود آگاه‌تر شوند. و با رشد آن‌ها، تیم و سازمان بهتری ساخته و پرداخته خواهد شد. در واقع مدیر، آغازگر مسیر توسعه و تحول سازمان است.پیشنهاد میکنیم مقاله: تفاوت کوچینگ و مشاوره چیست؟ را حتما مطالعه نمایید.

برای تحمل شرایط سخت، انعطاف‌پذیری ایجاد کنید

شما به عنوان یک مدیر، در نقش خود با مواقع استرس‌زای زیادی مواجه خواهید شد. در آن لحظات، دانستن اینکه چه چیزی برای تیم بهترین است، همیشه آسان نیست. یا اینکه نیازهای تیم را در اولویت قرار دهیم. اما این مسئولیت شماست که راهنما و تشویق‌کننده‌ی تیم خود باشید.

چگونه می توانید مدیریت اضطراب خود را افزایش دهید؟ با ایجاد انعطاف‌پذیری از طریق مربیگری رهبری. بر اساس تحقیقات BetterUp، مدیرانی که تحت مربیگری رهبری برای ایجاد انعطاف‌پذیری قرار گرفتند، 31 درصد افزایش در عملکرد تیم، 9 درصد افزایش در نوآوری تیم و کاهش 52 درصد در فرسودگی شغلی مشاهده کردند. علاوه بر این، «سازمان‌هایی که بیشترین افزایش در انعطاف‌پذیری نیروی کار را تجربه کردند» 3.2 برابر رشد درآمد سالانه و 60 درصد رشد درآمد پنج ساله را نشان دادند.

کوچینگ مدیریت  و توانمندسازی مدیران برای رهبری

مدیران در فرآیند کوچینگ یاد می‌گیرند که در مربیگری رهبری از طریق مکالمات فردی، تمرین تفکر عمدی و اهداف رشد شخصی، انعطاف‌پذیری ایجاد کنند. مربیان با هدف کمک به مدیران برای توسعه‌ی چابکی شناختی، تنظیم عاطفی، شفقت به خود، خوش‌بینی و خودکارآمدی، برای کمک به ایجاد انعطاف‌پذیری تمرکز می‌کنند. کوچینگ مدیران، بر بهبود این زمینه‌ها تمرکز می‌کند؛ زیرا تحقیقات نشان می‌دهد که افراد با این ویژگی‌ها بهتر می‌توانند استرس را تحمل کنند. تحقیقات مختلفی نشان می دهند که «افراد در 25 درصد برتر چابکی شناختی 6.3 (برابر) بیشتر در 50 درصد تاب‌آوری قرار دارند.

شونا واترز، دانشمند رفتاری BetterUp می‌گوید: “آگاهی از افکار شما برای توسعه‌ی چابکی و انعطاف‌پذیری شناختی ضروری است.” از طریق تمرین ذهن‌آگاهی، مدیران می‌توانند دیدگاه خود را در مورد یک موقعیت منفی با ابزارهای کوچینگ مدیریت و رهبری تغییر دهند.

مهارت‌های مدیریت استراتژیک را برای کمک به تصویر بزرگ، توسعه دهید

برنامه‌های یک شرکت به اندازه‌ی اجرای آن‌ها موثر است. برای تبدیل اهداف به نتایج مطلوب، مدیران باید استراتژی سازمان خود را درک کنند و آن را به وضوح به تیم خود منتقل کنند. بر اساس مطالعه‌ای که توسط هاروارد بیزینس ریویو انجام شد، 61 درصد از مدیران “برای چالش های استراتژیک که پس از انتصاب در نقش‌های رهبری ارشد با آن‌ها مواجه بودند، آماده نبودند.” کوچینگ مدیریت و رهبری می‌تواند به شما کمک کند که چشم‌انداز شرکت خود را درک کنید و تیم‌های خود را با برنامه‌های بزرگتر سازمان هماهنگ کنید.

مراحل بهبود مهارت‌های مدیریت استراتژیک

مراحل بهبود مهارت‌های مدیریت استراتژیک

مردیث بتز مربی BetterUp مراحل زیر را برای بهبود مهارت‌های مدیریت استراتژیک آموزش می‌دهد:

تصمیم بگیرید که کجا می‌خواهید باشید: وقتی اهدافی را تعیین می‌کنید، به این فکر کنید که چگونه به استراتژی نزدیک می‌شوید و چرا. برخی از مدیران استراتژی را از درون به بیرون، بر اساس نقاط قوت و مزیت رقابتی سازمان می‌بینند؛ در حالی که برخی دیگر آن را بر اساس بازار (برون/ درون) می‌چینند.

  • دیدگاه‌های بیشتری را جمع‌آوری کنید: برای جمع‌آوری دیدگاه‌های مختلف و آزمایش فرضیات خود، خواه در مورد سازمان، بازار، مشتریان، امور مالی یا هر چیز دیگری، با مدیران دیگر در تماس باشید.
  • پیاده‌سازی: اطمینان حاصل کنید که هر اقدامی با استراتژی شما هماهنگ است؛ بنابراین اگر چیزی از مسیرتان خارج شد، بتوانید به سرعت آن را دنبال و به مسیر برگردانید.
  • نظارت و بازنگری شود: ارزیابی کنید که چه چیزی موثر بوده و چه چیزی را انجام نداده‌اید و برنامه‌ی خود را بر اساس آن تنظیم کنید.

از طریق کوچینگ رهبری، مدیران می‌توانند استراتژی را به طور موثرتری به اشتراک بگذارند و در صورت وجود مشکلاتی در این مسیر، راه‌حل‌هایی برای حمایت از تیم خود در فرآیند اجرا بیابند.

این مقاله را هم حتما بخوانید: کاریزما چیست؟

کارمندان را توانمند کنید تا بهترین باشند

طبق گزارش هاروارد بیزینس ریویو، «در مقایسه با افراد در شرکت‌های کم‌اعتماد، افراد در شرکت‌های با اعتماد بالا 74 درصد استرس کمتر، 106 درصد انرژی بیشتر در محل کار، 50 درصد بهره‌وری بالاتر، 13 درصد روزهای بیماری کمتر، 76 درصد مشارکت بیشتر گزارش می‌کنند. 29 درصد رضایت بیشتر از زندگی، 40 درصد فرسودگی شغلی کمتر را تجربه می‌کنند.»

با حمایت یک مربی مدیریت، موقعیت بهتری برای تقویت گزارش‌های مستقیم خود خواهید داشت. مربی شما می تواند به شما یاد دهد که چگونه:

بازنگری در مسئولیت‌پذیری به عنوان یک مدیر

 کوچینگ مدیران به شما می‌آموزد که وزن مسئولیت‌پذیری را با تیم خود به اشتراک بگذارید. کارمندان زمانی که احساس مالکیت بر پروژه می‌کنند، بهره‌وری بیشتری دارند. مربی شما، شما را تشویق می کند که تیم خود را به سمتی هدایت کنید تا شانس‌ها را بپذیرید، مشکلات را به طور مستقل حل کنید و از اشتباهات درس بگیرید. ایجاد تمامی این ابعاد و ایجاد استقلال یا ارائه‌ی پشتیبانی در صورت لزوم، به تقویت مسئولیت‌پذیری در شما  مرتبط می‌شود.

کارکنان را با اهداف سازمان هماهنگ کنید

مدیران طی فرآیند کوچینگ یاد می‌گیرند که چگونه به طور مؤثرتری ارتباط برقرار کنند، بنابراین کارکنان سازمان، اهمیت مستقیم نقش و تصمیماتشان را بهتر درک می‌کنند.

هشیار باشید

مدیران، گاهی اوقات با رهاسازی و جایگزینی جایگاه‌های ارشد و میانی راحت نیستند و ضروری است که از افکار، احساسات و رفتارهای خود آگاه باشند تا بیاموزند که چگونه از جایگاه نامناسب رها شده و در جایگاه مناسب دیگری، رها شوند. یک کوچ مدیریت می‌تواند در این مورد هم کمک‌کننده و همراه باشد. در رابطه با کوچینگ، مقاله: لایف کوچینگ چیست؟ را هم مطالعه نمایید.

کوچینگ مدیران و رهایی از شکست سازمانی

در این مقاله درباره‌ی مفهوم کوچینگ سازمانی، کوچینگ مدیران، تحول فرآیند مدیریت، توانمندسازی مدیران برای رهبری و مراحل بهبود مهارت‌های مدیریت استراتژیک مطالبی را بیان کردیم.